VII Bielski Regionalny Konkurs Kulinarny

11 marca 2016

Dnia 8 marca 2016 r. w Zespole Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku – Białej odbył się VII Bielski Regionalny Konkurs Kulinarny pod hasłem: ,,Finezja smaku potraw  z makaronów’’.

Głównym celem konkursu było promowanie wśród młodzieży kształcącej się w szkołach o profilu gastronomicznym tradycji kulinarnych związanych  z przygotowaniem potraw.

Ponadto cele konkursu: poszerzenie przez uczniów wiedzy i umiejętności z zakresu przedmiotów zawodowych – gastronomicznych, rozwijanie zainteresowań zawodowych wśród uczniów, zachęcanie do samokształcenia i doskonalenia zawodowego, integracja szkół o tym samym profilu kształcenia, wytypowanie najlepszych uczniów w ramach zdrowej rywalizacji, rozwijanie poczucia piękna i estetyki, rozwijanie pomysłowości i inicjatywy, kreowanie osobowości zawodowej, dokonywanie samooceny własnych umiejętności zawodowych. W konkursie wzięli udział uczniowie klas o profilu gastronomicznym technikum i szkół zawodowych. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: przedstawiciele władz miasta, eksperci kulinarni, kucharze, lokalne media.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem szkół gastronomicznych z terenu Polski Południowej. Uczniowie zgłoszonych szkół przygotowywali rozmaite potrawy z makaronu pod okiem specjalistów, opiekunów oraz nauczycieli i wychowawców.

Ocenie podlegało: przygotowanie stanowiska pracy, higiena pracy, bezpieczeństwo pracy, zużycie surowców, profesjonalizm pracy – oceniane przez komisję techniczną oraz walory organoleptyczne, wygląd, sposób podania aranżacja dobór składników – oceniane przez komisje degustacyjną.

W trakcie VII Bielskiego Regionalnego Konkursu Kulinarnego odbył się również pokaz dla opiekunów i młodzieży pt. ,,Pokaz barmański w stylu flair’’, ,,Filetowanie, flambirowanie owoców i ryb’’, ,,Kuchnia molekularna’’. Agencję Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Katowicach reprezentował Kierownik Sekcji Informacji i Promocji, który zorganizował stoisko informacyjno - promocyjne ARR, uczestniczył w obradach komisji konkursowej, a na zakończenie wręczył drobne upominki ufundowane przez ARR.

ARR


POWIĄZANE

Od jakości kiszonki z kukurydzy, którą jedzą krowy zależy ich zdrowie oraz ilość...

Na wstępie posiedzenia Przewodnicząca obradom Federalna Minister Wyżywienia, Rol...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę