GUS_230920_750x100_stat

VIII Zlot Polskich Łowców Burz na Politechnice Krakowskiej

24 sierpnia 2017
VIII Zlot Polskich Łowców Burz na Politechnice Krakowskiej

Rola technik cyfrowych w prognozowaniu gwałtownych zjawisk atmosferycznych będzie tematem głównym VIII Zlotu Polskich Łowców Burz, który rozpocznie się w piątek na Politechnice Krakowskiej (PK) i potrwa do niedzieli.

Najważniejsza część wydarzenia, czyli konferencja naukowa, odbędzie się w sobotę. „Zainteresowani udziałem w niej musieli się wcześniej zarejestrować, ale myślę, że dla sympatyków, którzy nie zdążyli z rejestracją, też znajdzie się miejsce” – powiedziała w środę PAP rzeczniczka prasowa Politechniki Krakowskiej Małgorzata Syrda-Śliwa.

„Celem konferencji jest wyeksponowanie roli technik cyfrowych oraz nowoczesnych metod przetwarzania danych w procesie prognozowania gwałtownych zjawisk atmosferycznych, a także wymiana doświadczeń w tym obszarze pomiędzy przedstawicielami środowisk naukowych i przemysłowych” - powiedział przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji Piotr Szuster.

Jak wyjaśnił, postęp technologiczny otworzył przed badaczami gwałtownych zjawisk pogodowych (burz, trąb powietrznych, huraganów, tornad) ogromne możliwości.

„Mamy coraz więcej narzędzi, które pozwalają precyzyjnie przewidywać niebezpieczne dla człowieka i środowiska zjawiska pogodowe. Nowoczesne techniki pozwalają dzień przed wystąpieniem wyznaczyć obszary, w których pojawią się takie zjawiska. W tym samym dniu dane z systemów teledetekcyjnych pozwalają w czasie rzeczywistym bezbłędnie ostrzegać ludność” – powiedział. Wśród pomocnych narzędzi wymienił: nowe wersje modeli numerycznych (WRF, GFS, UM), wizualizacje Grads, oprogramowanie do przetwarzania sondaży aerologicznych oraz depesz synoptycznych, sieci teledetekcyjne - radary meteorologiczne (w Polsce od 1997 r.), detektory wyładowań atmosferycznych.

Łowcy burz przygotowują codzienne prognozy konwekcyjne i punktowe ostrzeżenia dla poszczególnych regionów Polski. „Do ich stworzenia wykorzystujemy zarówno dane powszechnie dostępne online, jak i własne narzędzia, stworzone przez członków stowarzyszenia” – powiedział Piotr Szuster.

Przed kilkoma dniami łowcy burz udostępnili własny system ostrzegania - SkyPredict 2 - do publicznego użytku w aplikacji mobilnej O!strzegator. Dzięki niej można na telefonie odbierać precyzyjne ostrzeżenia meteorologiczne dla zagrożonego terenu.

Autorem rozwiązania jest także Piotr Szuster, absolwent informatyki na Politechnice Krakowskiej, obecnie pracownik naukowy uczelni. System stworzył w ramach pracy inżynierskiej na PK i jest już wykorzystywany do przygotowywania codziennych prognoz i ostrzeżeń.

 

(PAP)


POWIĄZANE

– Możemy robić coś naprawdę wartościowego i pięknego – powiedział minister rolni...

Naturalna odporność biologiczna w opinii wielu uznanych, wybitnych lekarzy, jest...

Społeczna izolacja minie, a nawyki z nami zostaną? 69% Polaków częściej gotowało...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę