W Azji obawiają się pośrednich skutków afery fipronilowej

21 sierpnia 2017
W Azji obawiają się pośrednich skutków afery fipronilowej

Kłopoty europejskich producentów jaj, które przełożyły się na wzrost cen jaj nie tylko w Europie Zachodniej, ale także w Polsce są powodem do zmartwień także w Azji. Tamtejsze ośrodki analityczne przewidują, że ślad za zwyżką cen na Starym Kontynencie ceny wzrosną także w Azji.

Najbardziej scenariusza wzrostu cen obawiają się w Korei Południowej. Ceny jaj w porównaniu do zeszłego roku są tam o 42 procent wyższe. Tamtejsi konsumenci obecny poziom cenowy odbierają jednak jako umiarkowany ponieważ wcześniej w tym roku notowano nawet 90 procentowe zwyżki cen w porównaniu do poziomów wcześniejszych o 12 miesięcy.

Powodem tak dużej presji cenowej w Korei był oczywiście gwałtowny przebieg grypy ptaków. Ceny z rekordowych poziomów udało się zbić dzięki importowi jaj z Australii i Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych oraz Europy.

Koreańscy analitycy rynku spożywczego obawiają się, że po problemach z fipronilem europejski eksport do Azji może się zmniejszyć. Ceny mogą wzrosnąć ponieważ dostawy z innych kierunków mogą być niewystarczające dla zaspokojenia popytu, który ma wzrosnąć w związku z przypadającymi niebawem lokalnymi świętami w kilku krajach.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Do połowy marca do Sejmu powinien trafić projekt specustawy ws. budowy płotu wzd...

Anwil z grupy PKN Orlen przystąpił do International Fertilizer Association (IFA)...

Podczas Targów FERMA w Łodzi swoją działalność oficjalnie zainaugurowała Polska ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę