W Azji obawiają się pośrednich skutków afery fipronilowej

21 sierpnia 2017
W Azji obawiają się pośrednich skutków afery fipronilowej

Kłopoty europejskich producentów jaj, które przełożyły się na wzrost cen jaj nie tylko w Europie Zachodniej, ale także w Polsce są powodem do zmartwień także w Azji. Tamtejsze ośrodki analityczne przewidują, że ślad za zwyżką cen na Starym Kontynencie ceny wzrosną także w Azji.

Najbardziej scenariusza wzrostu cen obawiają się w Korei Południowej. Ceny jaj w porównaniu do zeszłego roku są tam o 42 procent wyższe. Tamtejsi konsumenci obecny poziom cenowy odbierają jednak jako umiarkowany ponieważ wcześniej w tym roku notowano nawet 90 procentowe zwyżki cen w porównaniu do poziomów wcześniejszych o 12 miesięcy.

Powodem tak dużej presji cenowej w Korei był oczywiście gwałtowny przebieg grypy ptaków. Ceny z rekordowych poziomów udało się zbić dzięki importowi jaj z Australii i Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych oraz Europy.

Koreańscy analitycy rynku spożywczego obawiają się, że po problemach z fipronilem europejski eksport do Azji może się zmniejszyć. Ceny mogą wzrosnąć ponieważ dostawy z innych kierunków mogą być niewystarczające dla zaspokojenia popytu, który ma wzrosnąć w związku z przypadającymi niebawem lokalnymi świętami w kilku krajach.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Zastępowanie jaj w różnych produktach substancjami zamiennymi może się okazać co...

Przedstawiciele izb rolniczych biorący udział w szacowaniu strat spowodowanych p...

Praca na statkach rybackich, uprawnienia rybaków oraz obowiązki armatorów będą r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę