CTR_80917

W międzynarodowym gronie o obrocie ziemią rolną

23 marca 2017

Pierwsze spotkanie międzynarodowej grupy roboczej do spraw oceny stanu prawnego obrotu ziemią rolną w krajach członkowskich UE odbyło się dziś w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Spotkanie prowadził pełnomocnik rządu do spraw kształtowania ustroju rolnego, sekretarz stanu Zbigniew Babalski.

Przebieg dyskusji w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi pokazał zgodność państw regionu co do bezwzględnej potrzeby ochrony ziemi, jako ograniczonego zasobu i najważniejszego środka produkcji żywności, przed spekulacyjnym wykupem.

Grupa robocza została powołana na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela, w wyniku ustaleń zawartych w konkluzjach spotkania Ministrów Rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej poszerzonej o Bułgarię, Rumunię i Słowenię, które odbyło się w Warszawie 26 października ub.r., w ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.

Celem tej grupy jest zacieśnienie współpracy Europy Środkowo-Wschodniej na rzecz wypracowywania wspólnych propozycji rozwiązań prawnych, które odzwierciedlałyby interesy państw regionu w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi. Jest to szczególnie istotne w kontekście zastrzeżeń zgłaszanych przez Komisję Europejską odnośnie zgodności przepisów regulujących obrót ziemią rolną, przyjętych przez poszczególne państwa, z prawem Unii Europejskiej.

Udział w pracach międzynarodowej grupy roboczej potwierdzili eksperci z ministerstw rolnictwa: Polski, Bułgarii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Republiki Czeskiej, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

MRiRW


POWIĄZANE

Odpowiednie użytkowanie zakupionej używanej maszyny i regularne przeprowadzanie ...

W dniu 18 października 2017 r. w Biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się ...

13 października 2017 r. w Ludwikowie k. Poznania odbyły się pokazy terenowe doty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę