W niedzielę do Polski dotrze Betlejemskie Światło Pokoju

14 grudnia 2018
W niedzielę do Polski dotrze Betlejemskie Światło Pokoju

W niedzielę polscy harcerze odbiorą od skautów słowackich Betlejemskie Światło Pokoju przywiezione - jak co roku - z Groty Narodzenia Jezusa. Płomień symbolizujący pokój i braterstwo harcerze przekażą m.in. polskim władzom państwowym.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Związku Harcerstwa Polskiego Martyna Kowacka, tegoroczne hasło sztafety - "Światło, które łączy" - nawiązuje do symbolu pokoju i braterstwa. "Chcemy, żeby dotarło ono ponad podziałami do każdego i połączyło nas wszystkich w świątecznym czasie. Podzielone światło jest w stanie rozproszyć ciemności i wypełnić całe pomieszczenie nowym blaskiem, bijącym już nie tylko od jednej, ale od wielu świec, łącząc wszystkich ludzi bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie" - wyjaśniła.

Poinformowała, że co roku skaut z Austrii, chłopiec lub dziewczynka, odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, które później trafia do Wiednia. Podczas uroczystości płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. "Polscy harcerze otrzymują światło od słowackich skautów, raz po polskiej, raz po słowackiej stronie granicy. W tym roku światło zostało przekazane w słowackiej miejscowości Świt" - poinformowała Kowacka.

Zaznaczyła, że z tej okazji w niedzielę o godz. 9.00 w Świcie odprawiona zostanie uroczysta msza św. Następnie ponad 3,4 tys. harcerek i harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego spotka się w Zakopanem, aby wspólnie odebrać Światło i rozwieźć je po całej Polsce. Jak dodała Kowacka, Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Betlejemskie Światło Pokoju dotrze do Warszawy w niedzielę. Harcerze przekażą je metropolicie warszawskiemu kard. Kazimierzowi Nyczowi podczas uroczystej mszy św. o godz. 16.00 w archikatedrze warszawskiej. "Oprócz tego harcerze i harcerki zaniosą światło do parafii, szkół, urzędów i innych miejsc, skąd każdy będzie mógł je wziąć i zanieść do swojego domu. Mapa miejsc, skąd można wziąć płomień dostępna jest na stronie https://swiatlo.zhp.pl/haslo-2018/" - poinformowała. Kowacka dodała, że światło zostanie przekazane prezydentowi Andrzejowi Dudzie, przedstawicielom rządu, powstańcom warszawskim a także warszawskim szpitalom i domom dziecka.

Rzeczniczka ZHP przypomniała, że od 25 lat, czyli od początku Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, światło przekazywane jest właśnie na świecach Caritasu. "Związek Harcerstwa Polskiego razem z Caritasem Polska zachęcają do połączenia się w geście pokoju i braterstwa. Wystarczy nabyć świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, odebrać Betlejemskie Światło Pokoju i zanieść do swojego domu, aby mogło zagościć na wigilijnym stole" - powiedziała Kowacka.

Akcję "Betlejemskie Światło Pokoju" zorganizowano pierwszy raz w 1986 r. w Linzu w Austrii jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących - informuje na swojej stronie internetowej ZHP. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy, którzy roznosili ogień z Betlejem do szpitali, sierocińców, urzędów.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, że ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

 

Iwona Żurek (PAP)


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 12 sierpnia 2019 r. do Ministra Rol...

Międzyplony i okrywa zielona mają zasadnicze znaczenie dla zagwarantowania skute...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę