aaa_TSW_2023
CTR_2023

UE powinna niektóre rozwiązania promować, a nie narzucać.

25 października 2023
UE powinna niektóre rozwiązania promować, a nie narzucać.

Jesteśmy o krok bliżej do ram certyfikacji w zakresie usuwania dwutlenku węgla i rolnictwa węglowego, stwierdza w swoim oświadczeniu COPA i COGECA.

Eurodeputowani z Komisji Środowiska głosowali zdecydowaną większością głosów za unijnymi ramami certyfikacji w zakresie usuwania dwutlenku węgla i rolnictwa wykorzystującego węgiel, obejmujących składowanie dwutlenku węgla w produktach oraz redukcję emisji dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych, ale przy sztywnym podejściu do współfinansowania korzyści i wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju.

Dla Copa i Cogeca kluczowym punktem było to, że eurodeputowani ENVI przyznali, że rolnictwo węglowe to nie tylko sekwestracja dwutlenku węgla, ale także redukcja emisji z gleby oraz fermentacja jelitowa i obornika. Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują ten krok we właściwym kierunku, który umożliwi większej liczbie rolników dostrzeżenie korzyści płynących z tego systemu.

Ogólnie rzecz biorąc, zatwierdzony tekst traktuje gospodarstwa rolne lub lasy jako całość, łącznie z działaniami związanymi z łagodzeniem skutków i adaptacją, które skutkują unikaniem i redukcją emisji, nagradzają dodatkowe wyniki w zakresie ochrony środowiska i są w stanie zapewnić ciągłość istniejących systemów rolnictwa węglowego poprzez uproszczony proces, który nie generuje niepotrzebnych obciążeń administracyjnych dla rolników, leśników i spółdzielni.

Jednakże Copa i Cogeca głęboko ubolewają nad obowiązkiem generowania dodatkowych korzyści w wielu obszarach (np. różnorodnością biologiczną oraz utrzymaniem i ochroną ekosystemów) oraz kryteriami zrównoważonego rozwoju, które nie powinny były być obowiązkowe dla rolników i leśników w zakresie uzyskiwania kredytów węglowych. Należało to raczej promować, a nie narzucać.

Bardzo żałujemy również, że Komisja Środowiska zdecydowała się wyjść poza pierwotne cele wniosku Komisji i włączyć do niego zasady dotyczące stosowania certyfikatów, z potencjalnymi powiązaniami ze sprawozdawczością przedsiębiorstw w zakresie inwentaryzacji gazów cieplarnianych, systemami handlu uprawnieniami do emisji (ETS) i strategią po 2030 r. docelowy poziom usuwania dwutlenku węgla. Celem ram certyfikacji w zakresie usuwania dwutlenku węgla i rolnictwa wykorzystującego węgiel nie powinno być ustanowienie ram stosowania certyfikatów, ale takich, które umożliwią wydawanie certyfikatów jakości w UE.

Copa i Cogeca mają nadzieję, że nadchodzące posiedzenie plenarne utrzyma tę definicję rolnictwa emisyjnego i poprawi wspomniane powyżej elementy normatywne i wykraczające poza zakres.

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: COPA i COGECA


POWIĄZANE

Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy mające na celu poprawę dobrostanu...

Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszanski oraz Prezes Fundacj Wspier...

 W związku z doniesieniami prasowymi o przekazywaniu ziemi z Zasobu Własności Ro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę