W sprawie poszkodowanych przez nawałnice w lipcu br.

18 września 2017
W sprawie poszkodowanych przez nawałnice w lipcu br.

Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w związku z trudną sytuacją rolników z terenu północnej Polski, którzy borykają się ze skutkami nawałnic i intensywnych opadów deszczu.

Przekazano, że do samorządu rolniczego docierają informacje, głównie od rolników z okolic Szczecinka i Okonka o niekwalifikowaniu do wypłacenia pomocy przez ARiMR protokołów Komisji szacujących straty w rolnictwie, które wystąpiły pod koniec lipca br., z uwagi na wskazany w przepisach termin sierpniowy.

Rolnicy, którzy ucierpieli w wyniku pierwszego gradobicia występującego podczas burz pod koniec lipca br. nie mogą skorzystać z pomocy przewidzianej przez resort rolnictwa dla poszkodowanych przez nawałnice, ponieważ Komisje szacujące straty przeprowadziły oględziny bezpośrednio po zdarzeniu lipcowym i wystawiły protokoły w ostatnich dniach lipca, a pomoc wypłacana jest przez ARiMR w przypadku szkód spowodowanych wystąpieniem w sierpniu 2017 r. huraganu, deszczu nawalnego lub gradu w uprawach rolnych.

Zdaniem izb rolniczych, należałoby przeanalizować możliwości rozszerzenia pomocy również dla rolników poszkodowanych w lipcu, zwłaszcza, że w większości dotyczy to gospodarstw znajdujących się na terenach, które kolejny raz  zostały zniszczone za kilka dni – w sierpniu br. Rolnicy, nie spodziewając się kolejnych nawałnic, oszacowali szkody już po pierwszych burzach z gradem, w związku z czym stracili możliwość pomocy.

Przedstawiając powyższe, zwrócono się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o pozytywne rozpatrzenie wniosku samorządu rolniczego i rozważenie możliwości rozszerzenia pomocy dla poszkodowanych.

 

krir.pl


POWIĄZANE

Aktualne zamieszanie na europejskim rynku jaj skłania do spojrzenia na rosnący i...

Od II poł. września br. obserwowany jest spadek cen produktów mlecznych na świec...

Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczął się w czwartek proces apelacyjny w s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę