CTR_80917

W sprawie poszkodowanych przez nawałnice w lipcu br.

18 września 2017
W sprawie poszkodowanych przez nawałnice w lipcu br.

Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w związku z trudną sytuacją rolników z terenu północnej Polski, którzy borykają się ze skutkami nawałnic i intensywnych opadów deszczu.

Przekazano, że do samorządu rolniczego docierają informacje, głównie od rolników z okolic Szczecinka i Okonka o niekwalifikowaniu do wypłacenia pomocy przez ARiMR protokołów Komisji szacujących straty w rolnictwie, które wystąpiły pod koniec lipca br., z uwagi na wskazany w przepisach termin sierpniowy.

Rolnicy, którzy ucierpieli w wyniku pierwszego gradobicia występującego podczas burz pod koniec lipca br. nie mogą skorzystać z pomocy przewidzianej przez resort rolnictwa dla poszkodowanych przez nawałnice, ponieważ Komisje szacujące straty przeprowadziły oględziny bezpośrednio po zdarzeniu lipcowym i wystawiły protokoły w ostatnich dniach lipca, a pomoc wypłacana jest przez ARiMR w przypadku szkód spowodowanych wystąpieniem w sierpniu 2017 r. huraganu, deszczu nawalnego lub gradu w uprawach rolnych.

Zdaniem izb rolniczych, należałoby przeanalizować możliwości rozszerzenia pomocy również dla rolników poszkodowanych w lipcu, zwłaszcza, że w większości dotyczy to gospodarstw znajdujących się na terenach, które kolejny raz  zostały zniszczone za kilka dni – w sierpniu br. Rolnicy, nie spodziewając się kolejnych nawałnic, oszacowali szkody już po pierwszych burzach z gradem, w związku z czym stracili możliwość pomocy.

Przedstawiając powyższe, zwrócono się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o pozytywne rozpatrzenie wniosku samorządu rolniczego i rozważenie możliwości rozszerzenia pomocy dla poszkodowanych.

 

krir.pl


POWIĄZANE

W 2016 r. UE wyeksportowała poza swoje granice 91 mln ton żywności o wartości 84...

16 października br., w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Biały...

Na krajowym rynku zbóż oferta jest niewielka, a w sytuacji opóźnionych zbiorów k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę