aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W Warszawie coraz więcej wizyt polityków z Niemiec

15 lutego 2024
W Warszawie coraz więcej wizyt polityków z Niemiec

W atmosferze zacieśniania współpracy przebiegło dzisiejsze spotkanie ministrów Krzysztofa Hetmana i Dariusza Klimczaka z wicekanclerzem, federalnym ministrem gospodarki i ochrony klimatu Niemiec Robertem Habeckiem. Rozmawiano też m.in. o wyzwaniach stojących przed gospodarkami Polski i Niemiec, gospodarce morskiej.- czytamy w komunikacie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.


Dobrze rozwijająca się polska gospodarka to dobra wiadomość dla Niemiec, ale z drugiej strony dla Polski bardzo ważna jest kondycja niemieckiego przemysłu. Chcielibyśmy, aby w tych trudnych czasach – także biorąc pod uwagę konsekwencje napaści Rosji na Ukrainę – Polska i Niemcy mogły na siebie liczyć, jako na niezawodnych partnerów i przyjaciół 

– podkreślił podczas spotkania minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.

Szef MRiT dodał, że w interesie obu krajów jest stałe przenoszenie współpracy gospodarczej na jeszcze bardziej zaawansowany poziom.

Przed nami dobre czasy współpracy w przyjaznej atmosferze takiej jaka od zawsze towarzyszyła rozmowom w formule weimarskiej 

 zaznaczył.

Polska jest naszym sąsiadem, bliskim sojusznikiem i jednym z najważniejszych partnerów handlowych Niemiec. Nasze gospodarki, ale także nasi obywatele, są ze sobą ściśle powiązani. Dlatego cieszę się, że mamy teraz możliwość ożywienia naszej współpracy. W tym celu możemy przywrócić Polsko-Niemieckie Forum Gospodarcze, ściśle współpracować w UE, a także rozszerzyć Trójkąt Weimarski z Polską, Niemcami i Francją o konkretne projekty gospodarcze 

– powiedział wicekanclerz, federalny minister gospodarki i ochrony klimatu Niemiec Robert Habeck.

Współpraca gospodarcza i jej wzmacnianie to niejedyne tematy rozmowy ministrów obu krajów. Spotkanie było poświęcone również odbudowie Ukrainy (może być ona kolejną płaszczyzną współpracy firm polskich i niemieckich z ukraińskimi partnerami), sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej, współpracy na forach unijnych (polityka przemysłowa, polityka cyfryzacji, polska prezydencja w UE w pierwszym półroczu 2025 r.) czy gospodarce morskiej.

Polsko-niemieckie relacje gospodarcze

Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski. W 2022 r. obroty handlowe wyniosły niemal 169 mld euro (eksport – ponad 95,5 mld euro, import – ponad 73,3 mld euro).

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego Niemiec, Polska w 2022 r. znalazła się na 4 miejscu na świecie wśród największych dostawców towarów na rynek niemiecki i na 5 miejscu na liście największych odbiorców towarów z Niemiec. Łącznie pod względem wielkości obrotów handlowych Polska była dla Niemiec 5 największym partnerem na świecie.

Według danych NBP, Niemcy są drugim największym inwestorem zagranicznym w Polsce (po Holandii). Łączna wartość kapitału zainwestowanego przez niemieckie firmy w Polsce na koniec 2022 r. wyniosła ponad 42,5 mld euro.

oprc, e-red, ppr.pl, źródło i fot. Ministerstwa Rozwoju i Technologii


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę