Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

W związku z dopłatami, jaka jest wykładnia pojęcia sprzedaż?

22 czerwca 2023
W związku z dopłatami, jaka jest wykładnia pojęcia sprzedaż?

W swoim najnowszym komunikacie, Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" poinformował, że zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, o wykładnię przepisów. Poniżej prezentujemy pełną treść tego materiału.

Termin sprzedaż określony w rozporządzeniach rady ministrów w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż i nasion oleistych wzbudza niejasności u rolników, zwłaszcza tych którzy sprzedawali rzepak na warunkach terminowych. Czy chodzi o datę umowy sprzedaży, termin dostawy, wystawienia faktury czy też ostatecznego rozliczenia w przypadku umów terminowych rozliczanych według cen na MATIFie? 

Dlatego też Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, o wykładnię przepisów. Zwracamy się o wykładnię pojęcia sprzedaży używane w tychże rozporządzeniach i przyjęcie że za moment sprzedaży uznaje się nie termin zawarcia umowy, ale końcowy element transakcji (czyli końcowego rozliczenia). Wniosek ten wynika z licznych zapytań rolników, którzy dokonywali sprzedaży rzepaku. Związek zwraca uwagę że sprzedaż wiąże się z kumulatywnym spełnieniem przesłanek: po stronie sprzedającej obowiązku przeniesienia własności sprzedawanej na rzecz na kupującego i wydania rzeczy kupującemu, a po stronie kupującej – obowiązku obowiązek zapłaty ceny na rzecz sprzedawcy oraz obowiązek odebrania rzeczy od sprzedającego. Tymczasem w transakcjach rzepaku dochodzi do sytuacji, w których umowę zawarto przykładowo w sierpniu, następowało wstępne rozliczenie ryczałtowe (np. 70%) i dostawa, przy czym odbiorca potrącał za składowanie, a ostateczne rozliczenie uzależnione od giełdy MATIF następowało np. w II połowie kwietnia. Zdaniem Związku zatem o sprzedaży można mówić w takiej sytuacji dopiero z końcowym rozliczeniem i w naszej ocenie rolnicy którzy dokonywali takiej sprzedaży uprawnieni są do uzyskania dopłat wynikających z rozporządzeń, jeżeli rozliczenie końcowe nastąpiło pomiędzy 1 grudnia 2022 a 30 czerwca 2023 r. jak wynika z rozporządzeń - stwierdza ZZR KORONA.

Ponadto Związek zwrócił się z pytaniem o planowany termin wypłaty środków tytułem pomocy na usługi transportu zbóż i rzepaku do portów nadbałtyckich. Zgodnie z rozporządzeniem wnioski tytułem pomocy na usługi transportu zbóż i rzepaku do portów nadbałtyckich należy składać do 31 sierpnia. Rozporządzenie nie precyzuje termin dokonywania wypłat środków na rzecz beneficjentów tejże pomocy. Zdaniem Związku środki finansowe powinny być wypłacone najdalej do końca września 2023 roku.

oprac. red. ppr.pl na podst źródło: ZZR"KORONA"


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę