Ważne zmiany w Zarządzie KRD – Izba Gospodarcza

5 października 2022
Ważne zmiany w Zarządzie KRD – Izba Gospodarcza

W dniu 03.10.2022 Dariusz Goszczyński został powołany na Prezesa Zarządu KRD-IG. Na tym stanowisku zastąpił Piotra Kulikowskiego (INDYKPOL S.A.), który od 15.09.2022 roku pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu Izby wraz z Adamem Sójką (DROSED S.A.).

Dariusz Goszczyński od 3 lat jest Dyrektorem Generalnym Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej. Od września 2021 sprawuje także stanowisko wiceprzewodniczącego zarządu AVEC.

Przed objęciem funkcji w KRD-IG, Dariusz Goszczyński związany był z sektorem bankowym, gdzie m.in.
odpowiadał za tworzenie finansowych instrumentów wsparcia biznesu agro. Wcześniej pracował w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Departamencie Rynków Rolnych, Departamencie Promocji i Komunikacji oraz Departamencie Programowania i Analiz. Wspierał resort między innymi w tworzeniu systemów jakości oraz w promocji polskiej żywności na rynkach zagranicznych.

Wykształcenie zdobywał w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz podczas studiów doktoranckich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Uczestniczył jako wykładowca w wielu seminariach i szkoleniach. Ukończył kurs dla audytorów zorganizowany przez Biuro Żywności i Weterynarii KE w zakresie certyfikacji i kontroli systemów jakości żywności w UE.

Dariusz Goszczyński ma doświadczenie zarówno w zakresie zbliżania ustawodawstwa krajowego do wymogów UE, jak i udziału w wielu projektach międzynarodowych. Aktywnie uczestniczył w spotkaniach grup roboczych Rady UE.

Podczas polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej przewodniczył Grupom Roboczym odpowiedzialnym za Politykę Jakości Żywności i Politykę Promocji Żywności. Jako międzynarodowy ekspert Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, Dariusz Goszczyński współpracuje z wieloma krajami w zakresie wdrażania i rozwoju systemów jakości żywności, norm handlowych i polityki promocyjnej.

W dniu 3.10.2022 na Przewodniczącego Rady Izby powołany został Władysław Piasecki (BOMADEK sp. z o.o.), a Wiceprzewodniczącym został Marek Zagórski (WIPASZ S.A.).
Krajowa Rada Drobiarstwa istnieje od 1991 roku. Od 11 marca 1998 r. posiada statut Izby Gospodarczej.

Aktualnie do KRD-IG należy ponad 100 podmiotów gospodarczych, reprezentujących hodowlę, reprodukcję, wylęgi, produkcję towarową drobiu i jaj, przetwórstwo mięsa drobiowego i jaj, zbyt drobiu i przetworów mięsa drobiowego, oraz produkcję pasz dla drobiu. Członkami KRD-IG są m.in. Uniwersytety Rolnicze, związki hodowców i producentów drobiu, zakłady przetwórcze mięsa drobiowego, wytwórnie pasz oraz indywidualni hodowcy i producenci drobiu.

Celem działalności KRD-IG jest m.in. dalszy rozwój i unowocześnianie polskiego drobiarstwa, ochrona
interesów hodowców i producentów drobiu oraz przetwórców mięsa drobiowego, ich integracja, reprezentowanie krajowego drobiarstwa wobec władz państwowych.

Członkowie KRD – IG produkują około 70 % żywca drobiu, a w uboju i przetwórstwie mięsa drobiowego
odpowiadają za około 80% produkcji krajowej


POWIĄZANE

Tegoroczny sezon zbiorów w firmie „Herbapol-Lublin” S.A. zbliża się do finiszu, ...

DANONE razem z dostawcami regeneruje gleby w Polsce by korzystnie wpływać na zdr...

„Ograniczenie emisji CO2 osiągnięte dzięki wprowadzeniu pojazdów elektrycznych c...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę