Targi_china_210519-750

W.Brytania/ Pracodawcy skarżą się na problemy z rekrutacją w obliczu Brexitu

14 sierpnia 2018
W.Brytania/ Pracodawcy skarżą się na problemy z rekrutacją w obliczu Brexitu

Organizacja zrzeszająca szefów działów kadr w brytyjskich firmach poinformowała w poniedziałek, że spadek liczby migrantów przyjeżdzających do W. Brytanii z UE spowodowany przyszłorocznym Brexitem, pogłębił problemy pracodawców ze znalezieniem odpowiednich pracowników.

W raporcie Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) podkreślono, że popyt na nowych pracowników przewyższa liczbę osób dostępnych na rynku, a pracodawcy coraz częściej decydują się na podwyżki wynagrodzenia swoich pracowników, stwarzając zachęty dla pozostania w obecnym miejscu pracy.

Według wyliczeń, średnio na jedno stanowisko niewymagające specjalistycznych kwalifikacji zawodowych zgłasza się obecnie 20 osób, o cztery mniej niż rok wcześniej, a na pozycje dla osób z wyższym wykształceniem - zaledwie sześć zamiast ośmiu, co ogranicza możliwość wyboru właściwego kandydata.

Jednocześnie aż dwie trzecie pracodawców zgłosiło, że odnotowało problemy z zapełnieniem niektórych miejsc pracy.

CIPD zaznaczył, że nasilające się problemy na rynku pracy są bezpośrednio związane ze zmniejszonym zainteresowaniem pracą w Wielkiej Brytanii ze strony migrantów z pozostałych 27 państw członkowskich Unii Europejskiej w obliczu przyszłorocznego Brexitu.

W ciągu roku od marca 2017 roku do marca 2018 roku liczba pracowników z Unii Europejskiej przebywających w kraju wzrosła o zaledwie 7 tys. osób, w porównaniu ze wzrostem o aż 148 tys. osób rok wcześniej.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku. Zgodnie z porozumieniem o okresie przejściowym wszystkie dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


POWIĄZANE

Z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego odbyła...

Wnioski o taką pomoc można składać w biurach powiatowych Agencji do 31 lipca 201...

W związku z postulatem samorządu rolniczego dotyczącego zwiększenia zasiłku chor...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę