informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Wdrażanie RED II – obawy Copa i Cogeca dotyczące luki prawnej w kwestii niskiego ryzyka ILUC oleju palmowego okazały się zasadne

20 lutego 2019
Wdrażanie RED II – obawy Copa i Cogeca dotyczące luki prawnej w kwestii niskiego ryzyka ILUC oleju palmowego okazały się zasadne

Choć Komisja potwierdziła związek między olejem palmowym a wycinką lasów i powiązała go z wysokim ryzykiem ILUC, to opublikowany projekt aktu delegowanego pokazuje, że istnieje duża luka prawna w zakresie określania kryteriów klasyfikacji biopaliw o niskim ryzyku ILUC. Copa i Cogeca wzywają do zaostrzenia kryteriów klasyfikacji niskiego ryzyka ILUC, uznając, że jest to jedyny sposób na uniknięcie wykorzystywania oleju palmowego przy realizacji celów europejskiej strategii w zakresie energii ze źródeł odnawialnych.

 

Projekt aktu delegowanego, który został upubliczniony przez Komisję klasyfikuje olej palmowy jako produkt o wysokim ryzyku ILUC, którego zużycie powinno zostać na poziomie 2019, zgodnie z postanowieniami REDII. Tak czy inaczej, lista kryteriów zaproponowanych, aby sklasyfikować biopaliwa o niskim ryzyku ILUC wzbudziła wiele kontrowersji wśród społeczności rolniczej. Obecna propozycja zapewnia olejowi palmowemu produkowanemu przez drobnych producentów możliwość otrzymania certyfikatu niskiego ryzyka ILUC. Copa i Cogeca uważają takie rozwiązanie za nieskuteczne, ponieważ drobni producenci nie są niezależni od wielkich plantacji palmowych i nie ma pewności, że nie przyczyniają się do wycinki lasów.

 

Ponadto w swojej propozycji Komisja oparła przyznawanie certyfikatów niskiego ryzyka ILUC na założeniu, że dodatkowe ilości oleju palmowego będą produkowane wyłącznie na potrzeby europejskiego rynku biopaliw. Według Copa i Cogeca zaproponowany akt delegowany tego nie gwarantuje, ponieważ aktualnie obowiązujące przepisy ustalają alternatywne warunki dla środków dodatkowościowych.

W reakcji na publikację projektu aktu delegowanego Peka Pesonen, sekretarz generalny Copa-Cogeca, powiedział: „europejskim rolnikom, którzy przestrzegają wysokich standardów w zakresie ochrony środowiska i muszą radzić sobie z ograniczeniami w materii europejskiej produkcji biopaliw wytwarzanych z upraw, będzie trudno zrozumieć, dlaczego Komisja proponuje tak luźne kryteria dla oleju palmowego o niskim ryzyku ILUC. Mamy świadomość, że stwarza to pole do oszustwa. Jeśli nie będziemy uważnie przyglądać się wycince lasów w konkretnych krajach, to możemy być pewni, że nie uda się uniknąć luk w systemie certyfikacji „niskiego ryzyka ILUC”.

Copa i Cogeca są przekonane, że ostateczna wersja aktu delegowanego powinna wprowadzać rozwiązania prawne, które uniemożliwią obchodzenie artykułu 26.2 poprzez wyłączanie biopłynów i paliw z biomasy z klasyfikacji wysokiego ryzyka ILUC.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

W związku z informacją resortu rolnictwa o tym, że w bieżącym roku nie zostały z...

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej, realizując wniosek VIII Walnego Zgromadzeni...

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej po rozpatrzeniu wniosku, który wpłynął do Ko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę