Węgry/ 10 państw za wzrostem funduszy UE na innowacje

14 czerwca 2018
Węgry/ 10 państw za wzrostem funduszy UE na innowacje

Dziesięć państw, w tym kraje Grupy Wyszehradzkiej, opowiedziało się w podpisanej w środę na Węgrzech deklaracji za zwiększeniem funduszy unijnych, które mogą być przeznaczone na innowacje w rolnictwie.

Dokument podpisali w miejscowości Babolna na północnym zachodzie Węgier przedstawiciele resortów rolnictwa krajów V4, Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Słowenii i państw bałtyckich.

Wiceminister rolnictwa Węgier Zsolt Feldman oznajmił, że sygnatariusze uzgodnili, iż stworzą wspólną strategię dotyczącą uczestnictwa w inicjatywie współpracy BIOEAST, dotyczącej współpracy Europy Środkowo-Wschodniej na rzecz rolnictwa, akwakultury i leśnictwa w biogospodarce.

Feldman zaznaczył, że Komisja Europejska proponuje w budżecie na lata 2021-27 10 mld euro na badania i innowacje związane z sektorem rolno-spożywczym oraz gospodarką opartą na biomasie. Tymczasem – jak wskazał – na kraje Europy Środkowej i Wschodniej w ciągu ostatnich 10 lat przypadło zaledwie 10 proc. funduszy unijnych na innowacje w rolnictwie.

We wspólnej deklaracji wspomniane kraje podkreśliły, że jest istotne, by w programie prac Komisji Europejskiej występowały ważne w regionie tematy dotyczące innowacji, a także by powstała strategia innowacji, która byłaby w stanie realizować wspólne cele i określać wspólne priorytety.

Sygnatariusze zaakcentowali też wagę rozwijania obszarów prowincjonalnych poprzez pomaganie im w rozwijaniu innowacyjnego, zintegrowanego i uwzględniającego kwestie klimatu modelu wzrostu.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Nic nie smakuje lepiej w upalny letni wieczór niż kieliszek doskonale schłodzone...

Od 1 lipca br. świadectwa fitosanitarne towarzyszące polskim produktom rolnym ek...

Za nami spotkanie sektora produkcji ogrodniczej, które przyciągnęło dziennikarzy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę