Agrolok_10818

Węgry/ 10 państw za wzrostem funduszy UE na innowacje

14 czerwca 2018
Węgry/ 10 państw za wzrostem funduszy UE na innowacje

Dziesięć państw, w tym kraje Grupy Wyszehradzkiej, opowiedziało się w podpisanej w środę na Węgrzech deklaracji za zwiększeniem funduszy unijnych, które mogą być przeznaczone na innowacje w rolnictwie.

Dokument podpisali w miejscowości Babolna na północnym zachodzie Węgier przedstawiciele resortów rolnictwa krajów V4, Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Słowenii i państw bałtyckich.

Wiceminister rolnictwa Węgier Zsolt Feldman oznajmił, że sygnatariusze uzgodnili, iż stworzą wspólną strategię dotyczącą uczestnictwa w inicjatywie współpracy BIOEAST, dotyczącej współpracy Europy Środkowo-Wschodniej na rzecz rolnictwa, akwakultury i leśnictwa w biogospodarce.

Feldman zaznaczył, że Komisja Europejska proponuje w budżecie na lata 2021-27 10 mld euro na badania i innowacje związane z sektorem rolno-spożywczym oraz gospodarką opartą na biomasie. Tymczasem – jak wskazał – na kraje Europy Środkowej i Wschodniej w ciągu ostatnich 10 lat przypadło zaledwie 10 proc. funduszy unijnych na innowacje w rolnictwie.

We wspólnej deklaracji wspomniane kraje podkreśliły, że jest istotne, by w programie prac Komisji Europejskiej występowały ważne w regionie tematy dotyczące innowacji, a także by powstała strategia innowacji, która byłaby w stanie realizować wspólne cele i określać wspólne priorytety.

Sygnatariusze zaakcentowali też wagę rozwijania obszarów prowincjonalnych poprzez pomaganie im w rozwijaniu innowacyjnego, zintegrowanego i uwzględniającego kwestie klimatu modelu wzrostu.

 

(PAP)


POWIĄZANE

W niedzielę spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim w Sandomierzu, a na pocz...

Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdza lubuski Urząd Marszałkowski i wpisany do...

W zachodniej części kraju nadal odnotowywany jest niedobór wody, największy w ok...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę