Węgry/ Polski minister rolnictwa na otwarciu wystawy rolniczej

20 września 2017
Węgry/ Polski minister rolnictwa na otwarciu wystawy rolniczej

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel uczestniczył w środę w otwarciu Krajowej Wystawy Rolnictwa i Żywności HUNGEXPO w Budapeszcie. W czwartek weźmie udział w spotkaniu ministrów rolnictwa V4 w rozszerzonym formacie.

Jurgiel powiedział PAP, że zasadniczym celem jego przyjazdu na Węgry jest udział w spotkaniu ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Słowenii w Wyszehradzie.

Jak podkreślił, podczas obrad zostanie poruszonych kilka kwestii. Jedną z nich jest problem różnicowania przez dostawców jakości produktów spożywczych w zależności od kraju, do którego trafiają, a inną „globalne wyzwania dla rolnictwa i polityki żywnościowej”, związane m.in. z liberalizacją i „warunkami, które są nierówne często, bo u nas wymaga się zachowania norm środowiskowych, a w innych częściach świata różnie z tym bywa i to musi być uregulowane”.

Będzie także omawiana węgierska inicjatywa w ramach programu Horyzont 2020, BIOEAST, dotycząca współpracy Europy Środkowo-Wschodniej na rzecz rolnictwa, akwakultury i leśnictwa w biogospodarce. „Chcemy uczestniczyć w tym przedsięwzięciu” – zadeklarował Jurgiel.

Zostanie też poruszona tematyka energii odnawialnej po 2020 roku, w tym wniosku Komisji Europejskiej w sprawie dyrektywy RED II w sprawie odnawialnych źródeł energii.

Podczas spotkania przewidziane jest również uzgodnienie i przyjęcie dwóch wspólnych deklaracji: w sprawie dyrektywy o energii odnawialnej po 2020 roku oraz w sprawie inicjatywy BIOEAST.

Jurgiel przebywa na Węgrzech z dwudniową wizytą na zaproszenie węgierskiego ministra rolnictwa Sandora Fazekasa.

Mottem tegorocznej wystawy HUNGEXPO, w której bierze udział ponad tysiąc wystawców, są „skarby Basenu Karpackiego”, a jej gościem honorowym jest Japonia. Z tego względu podczas uroczystości otwarcia wystąpił m.in. zespół japońskich bębniarzy.

 

Małgorzata Wyrzykowska (PAP)


POWIĄZANE

Aktualne zamieszanie na europejskim rynku jaj skłania do spojrzenia na rosnący i...

Od II poł. września br. obserwowany jest spadek cen produktów mlecznych na świec...

Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczął się w czwartek proces apelacyjny w s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę