Węgry/ Polski minister rolnictwa na otwarciu wystawy rolniczej

20 września 2017
Węgry/ Polski minister rolnictwa na otwarciu wystawy rolniczej

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel uczestniczył w środę w otwarciu Krajowej Wystawy Rolnictwa i Żywności HUNGEXPO w Budapeszcie. W czwartek weźmie udział w spotkaniu ministrów rolnictwa V4 w rozszerzonym formacie.

Jurgiel powiedział PAP, że zasadniczym celem jego przyjazdu na Węgry jest udział w spotkaniu ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Słowenii w Wyszehradzie.

Jak podkreślił, podczas obrad zostanie poruszonych kilka kwestii. Jedną z nich jest problem różnicowania przez dostawców jakości produktów spożywczych w zależności od kraju, do którego trafiają, a inną „globalne wyzwania dla rolnictwa i polityki żywnościowej”, związane m.in. z liberalizacją i „warunkami, które są nierówne często, bo u nas wymaga się zachowania norm środowiskowych, a w innych częściach świata różnie z tym bywa i to musi być uregulowane”.

Będzie także omawiana węgierska inicjatywa w ramach programu Horyzont 2020, BIOEAST, dotycząca współpracy Europy Środkowo-Wschodniej na rzecz rolnictwa, akwakultury i leśnictwa w biogospodarce. „Chcemy uczestniczyć w tym przedsięwzięciu” – zadeklarował Jurgiel.

Zostanie też poruszona tematyka energii odnawialnej po 2020 roku, w tym wniosku Komisji Europejskiej w sprawie dyrektywy RED II w sprawie odnawialnych źródeł energii.

Podczas spotkania przewidziane jest również uzgodnienie i przyjęcie dwóch wspólnych deklaracji: w sprawie dyrektywy o energii odnawialnej po 2020 roku oraz w sprawie inicjatywy BIOEAST.

Jurgiel przebywa na Węgrzech z dwudniową wizytą na zaproszenie węgierskiego ministra rolnictwa Sandora Fazekasa.

Mottem tegorocznej wystawy HUNGEXPO, w której bierze udział ponad tysiąc wystawców, są „skarby Basenu Karpackiego”, a jej gościem honorowym jest Japonia. Z tego względu podczas uroczystości otwarcia wystąpił m.in. zespół japońskich bębniarzy.

 

Małgorzata Wyrzykowska (PAP)


POWIĄZANE

Rolno-Spożywcza i Weterynaryjna Administracja  Singapuru  (AVA) pozytywnie odnio...

Na dodatkowe 14 mln euro z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na inwestycje w g...

Poprzez stawki podatkowe, np. VAT, państwo może promować konsumpcję zdrowej żywn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę