Węgry/ Spodziewane niższe plony jęczmienia, pszenicy i rzepaku

30 czerwca 2017
Węgry/ Spodziewane niższe plony jęczmienia, pszenicy i rzepaku

Niższe o 15-20 proc. plony jęczmienia, pszenicy i rzepaku spodziewane są w tym roku na Węgrzech – poinformował w czwartek wiceminister gospodarki rolnej Gyoergy Czervan na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Czervan powiedział, że w kraju rozpoczęły się już żniwa – od jęczmienia i rzepaku. Zebrano dotąd plony z 15 proc. upraw jęczmienia, czyli z 35 tys. ha.

Według niego jesienne zbiory pszenicy wyniosą około 4-4,5 mln ton, co z pewnością pokryje wewnętrzne zapotrzebowanie, natomiast mniejszy niż w zeszłym roku będzie eksport.

Czervan podkreślił, że tegoroczne warunki pogodowe były skrajne w całej Europie, gdyż na początku roku było chłodniej niż zwykle. W maju ponownie nastąpiło znaczne ochłodzenie i przymrozki, czemu towarzyszyły opady, zaś od końca maja rozpoczęły się upały przy braku opadów. W całym kraju niedobór opadów wyniósł przeciętnie 80-100 mm.

Jak podkreślił, zgłoszono już szkody z upraw obejmujących 86,6 tys. ha, czyli o 10 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

Minister rolnictwa Sandor Fazekas ostrzegł w środę, że skrajna pogoda spowoduje w tym roku na Węgrzech starty sięgające miliardów forintów.

Ubiegły rok był pod wieloma względami rekordowy dla węgierskiego rolnictwa. Produkcja rolna na Węgrzech wzrosła w 2016 roku szósty rok z rzędu - rekordy osiągnięto w produkcji roślin uprawnych i mimo kryzysu na międzynarodowych rynkach zwiększyła się produkcja zwierząt hodowlanych.

Według wstępnych danych Centralnego Urzędu Statystycznego (KSH) produkcja rolna wzrosła w 2016 roku o 5,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i osiągnęła wartość 2,6 bln forintów (8,5 mld euro).

Wynik ten sektor rolny zawdzięcza przede wszystkim produkcji roślin, która wzrosła pod względem ilości o 12,9 proc., a pod względem wartości (w cenach bazowych) o 8,2 proc. W szczególności wysokie były plony słonecznika (1,9 mln ton), rzepaku (882 tys. ton) i soi (181 tys. ton). Historyczny rekord osiągnęły też plony jęczmienia i kukurydzy. Wydajność upraw pszenicy (5,4 tony z hektara) była najwyższa od 28 lat.

Wzrosła także produkcja zwierząt hodowlanych - pod względem ilości o 3,1 proc., a pod względem wartości o 1,1 proc. - do 866 mld forintów (2,8 mld euro). Według danych Rolnego Instytutu Badawczego poddano ubojowi 4,7 mln świń - pod względem wagi żywca o 5,7 proc. więcej niż w 2015 roku - oraz 108 tys. sztuk bydła (pod względem wagi żywca o 7,5 proc. więcej).

Wartość eksportu artykułów rolnych wzrosła w 2016 roku do 8 mld euro. Handel zagraniczny artykułami rolnymi wzrósł od 2010 do 2016 roku o ponad jedną trzecią.

Małgorzata Wyrzykowska (PAP)


POWIĄZANE

Rolnicy, których uprawy zostały zniszczone w 2021 r. w wyniku niekorzystnych zja...

Tylko do 17 czerwca 2022 r. w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ...

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk uczestniczył 7. c...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę