Agrolok_280518

Śląskie/ 17 gmin nie uczestniczy w programie pomocy żywnościowej

4 sierpnia 2017
Śląskie/ 17 gmin nie uczestniczy w programie pomocy żywnościowej

17 ze 167 gmin woj. śląskiego nie uczestniczy w adresowanym do najuboższych unijnym Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-20, dzięki któremu każdy potrzebujący może otrzymać 50 kg artykułów spożywczych rocznie.

 Przedstawiciele władz i realizującej program Agencji Rynku Rolnego mają nadzieję, że wkrótce w regionie nie będzie już takich „białych plam”.

Współfinansowany ze środków Unii Europejskiej program jest adresowany do najbardziej potrzebujących – dotkniętych ubóstwem, bezrobociem, bezdomnością, niepełnosprawnością lub chorobą. W 2016 r. w całym kraju otrzymali oni 5,5 mln paczek i ponad 1,3 mln posiłków. Pomoc jest dostępna w ok. 90 proc. gmin w całym kraju.

Jak powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, w całym woj. śląskim z pomocy żywnościowej korzysta obecnie ponad 95 tys. mieszkańców ze 150 gmin, którzy spełniają kryteria dochodowe. Zadeklarował, że będzie zachęcał wójtów, burmistrzów i prezydentów 17 pozostałych gmin regionu, by także przyłączyli się do programu.

Wicewojewoda przekonywał, że nie ma takiej gminy, w której nie ma osób potrzebujących pomocy w takiej formie. „Czasem jest to bardzo krótkotrwała pomoc – kiedy ktoś np. straci pracę i potrzebuje wsparcia przez dwa, trzy, cztery miesiące. Czasem ta pomoc jest dłuższa” - wskazał. „Ten program jest bardzo atrakcyjny. Nie jest to program administracyjnej pomocy, ale takiej pomocy naprawdę +od serca+” - powiedział Chrząszcz.

Agata Jaros z Caritas diecezji sosnowieckiej wyjaśniła, że o pomoc mogą zgłaszać się osoby spełniające kryterium dochodowe. Powinny one zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej po skierowanie do organizacji partnerskiej programu – np. Caritas lub PCK. Tam potrzebujący otrzymuje informację, gdzie i kiedy może zgłosić się po żywność. Jedna osoba może otrzymać 50 kg żywności na rok – to 16 różnych produktów z pięciu grup towarowych, wkrótce będzie ich 19.

Dyrektor katowickiego oddziału Agencji Rynku Rolnego Tomasz Żabiński podał, że na realizację programu we wszystkich krajach unijnych przeznaczono 3,8 mld euro, z czego dla Polski – 550 mln euro. W 2016 r. nasz kraj wykorzystał 327 mln zł - 297 mln zł przeznaczono na zakup żywności, a resztę na transport, administrację i magazynowanie oraz działania towarzyszące.

Programem zarządza Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, realizuje go natomiast ARR we współpracy z organizacjami partnerskimi. Obecne kryterium dochodowe umożliwiające korzystanie z pomocy to 1268 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 1028 zł dla osoby w rodzinie.

Osoby objęte programem otrzymują artykuły spożywcze zakupione ze środków pochodzących z budżetu UE. W skład paczki żywnościowej wchodzą artykuły warzywne, owocowe, skrobiowe, mięsne oraz cukier i olej. Osoby potrzebujące pomocy mogą także uczestniczyć w warsztatach dotyczących przygotowywania posiłków, dietetyki, zarządzania budżetem domowym i zapobiegania marnotrawieniu żywności

.(PAP) kon/ bos/


POWIĄZANE

Wzrost produkcji drobiarskiej w Turcji zdaje się nie mieć końca. Turecki, państw...

Sześć osób utonęło w Polsce w sobotę - na Lubelszczyźnie, Pomorzu, Dolnym Śląsku...

Nad Wisłą w gminie Konstancin Jeziorna może przybywać niebezpieczny wąż - ostrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę