aaa_TSW_2023
CTR_2023

Wiceminister rolnictwa gościem Mlekpolu

3 kwietnia 2019
Wiceminister rolnictwa gościem Mlekpolu

28 marca w posiedzeniu Rady Nadzorczej Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie uczestniczył Tadeusz Romańczuk, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi . Spotkanie było okazją do przedstawienia osiągnięć lidera polskiego rynku mleka i bezpośredniego dialogu gościa z producentami mleka oraz Radą Nadzorczą i Zarządem czołowej polskiej Spółdzielni Mleczarskiej.

Podczas posiedzenia Rady Nadzorczej SM MLEKPOL zaprezentowano wyniki gospodarcze spółdzielni i aktualną sytuację w skupie mleka. Spółdzielnia może pochwalić się rekordowym skupem mleka  w 2018r  który wyniósł 1 miliard  826 milionów litrów  i szacuje się, że w 2019 będzie to ponad 1,9 mld, a w 2020 przekroczy 2 mld litrów. Dziś dynamika skupu wynosi ponad 7%. Niepokojącym dla spółdzielni jest wzrost kosztów czynników energetycznych ,kosztów pracy, podatków od nieruchomości i opłat za recykling, co w końcowym efekcie odbija się na  cenach płaconych członkom spółdzielni za mleko. Prezes podkreślił, że Zarząd robi wszystko, by płacić swoim producentom możliwie najwyższe ceny za mleko. „Mimo rosnących kosztów, nadal utrzymujemy aktualną cenę skupu mleka za miesiąc marzec” – zadeklarował Edmund Borawski, Prezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol.

„Wizyta w Mlekpolu napawa mnie optymizmem i pozwala z nadzieją spojrzeć na polskie mleczarstwo” – powiedział Tadeusz Romańczuk, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przekazał  też wyrazy uznania dla producentów  mleka oraz Rady Nadzorczej i Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej w Grajewie. „Sukcesy Mlekpolu wynikają z ciężkiej pracy producentów mleka i profesjonalnego zarządzania firmą. To wielki powód do dumy” – dodał minister.

W czasie dyskusji Członkowie Spółdzielni przedstawili ministrowi problemy z jakimi borykają się rolnicy-producenci mleka . Poruszono m.in. problem rosnącej biurokracji w kontaktach z agencjami obsługującymi rolnictwo, problemy z finansowaniem projektów wykorzystania odpadów do produkcji bioenergii oraz przedstawiono plan wprowadzenia oceny wartości użytkowej bydła dla producentów mleka w Mlekpolu. Minister zadeklarował swoje wsparcie i podkreślił rangę branży mleczarskiej w kontekście rozwoju polskiego rolnictwa.

Na zakończenie posiedzenia uhonorowano statuetką „Kryształowej Krowy”  państwa Bożenę i Ireneusza  Piłkowskich z Gardilina, za osiągnięcia w hodowli oraz rekordowe wyniki krowy Anny pod względem uzyskanej ilości suchej masy w jednej laktacji.  Właściciele tego  gospodarstwa rodzinnego, są wyróżniającymi się członkami Spółdzielni z Grajewa już ponad 30 lat.

 

Biuro prasowe SM MLEKPOL


POWIĄZANE

Sytuacja hodowli trzody chlewnej od wielu lat jest trudna, spadek popytu w Europ...

Od nowych technologii po zatrudnienie pracownika. Kongres TSW poruszy palące tem...

Okres jesienno-zimowy to tradycyjnie czas analiz, podsumowań oraz podejmowania d...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę