Adama_poleposition_15.03_30.04

Wideokonferencja ministrów UE ds. rybołówstwa

24 lutego 2021
Wideokonferencja ministrów UE ds. rybołówstwa
MRiRW

Sekretarz stanu Ryszard Bartosik 22 lutego 2021 r. wziął udział w Nieformalnej Wideokonferencji Ministrów UE ds. Rybołówstwa. Spotkanie poświęcone było głównie dyskusji na temat stanu dwustronnych konsultacji między UE a Zjednoczonym Królestwem dotyczących uprawnień do połowów na 2021 r. oraz, w przypadku stad głębinowych, na 2021 i 2022 r.

Zgodnie z uzgodnioną 24 grudnia 2020 r. Umową o handlu i współpracy miedzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem, obie strony mają odbywać coroczne konsultacje, w celu uzgodnienia uprawnień do połowów dla wspólnych stad na następny rok.

Ministrowie podziękowali Komisji Europejskiej za starania w negocjacjach ze Zjednoczonym Królestwem i dotychczasową współpracę z państwami członkowskimi. Wyrazili nadzieję na jak najszybsze zakończenie konsultacji w oparciu o zasadę maksymalnego podtrzymywalnego połowu (MSY) oraz najlepsze dostępne doradztwo naukowe. Kluczową kwestią jest również zapewnienie równych warunków funkcjonowania flot rybackich UE i ZK.

Wiceminister Bartosik podziękował za transparentne podejście Komisji w trakcie prowadzonych konsultacji i poparł przyjęte podejście w działaniach prowadzonych na rzecz wypracowania jak najlepszych rozwiązań dla państw członkowskich. Wyraził tym samym aprobatę dla przygotowanego przez Komisję mandatu negocjacyjnego do rozmów ze Zjednoczonym Królestwem, w zakresie ustalenia uprawnień do połowów na 2021 r. oraz na lata 2021–2022, w przypadku stad głębinowych.

W sprawach różnych delegacja Hiszpanii przedstawiła informację ws. przygotowań do 7. rundy negocjacji w sprawie odnowienia umowy  o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów (SFPA) UE z Islamską Republiką Mauretanii. Przedstawiciele wszystkich państw, w tym Polski, podkreślili wagę nowego protokołu w ramach tej umowy dla floty Unii Europejskiej oraz wyrazili nadzieję na jego szybkie przyjęcie, w kształcie wyważonym oraz uwzględniającym dobre warunki techniczne dla floty unijnej prowadzącej połowy w ramach tej umowy.

 

MRiRW


POWIĄZANE

Komisja Europejska prowadzi konsultacje społeczne (Feedback mechanism) projektu ...

Zgodnie z ostatnią decyzją władz Bośni i Hercegowiny z dnia 9 kwietnia 2021 r. w...

Co łączy Artura Żmijewskiego, Łukasza Nowickiego i Magdalenę Różczkę z Orlando B...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę