FestiwalZupSwiata_250817
CTR_80917

Wieczór bez podjadania

15 listopada 2016
Wieczór bez podjadania

Długie jesienne wieczory nie sprzyjają spacerom i nasze dzieci przesiadują w domach. Taki późno południowy czas jest dobry na podjadanie, co jak wiadomo, szybko przeradza się w dodatkowe kilogramy. A możemy zapobiec zbędnym kaloriom u swoich maluchów.

 

Pomocą w tym temacie może być badanie przeprowadzone przez naukowców na grupie pięćdziesięciorga czworga dzieci w wieku od 9 do 11 lat.1 Badanych podzielono na dwie grupy: w pierwszej były dzieci wraz ze swoim najbliższym kolegą lub koleżanką, w drugiej z nieznajomym rówieśnikiem. Celem uczestników było zbieranie punktów w grze komputerowej, z których jedne miały być potem wymienione na jedzenie, a inne na czas zabawy z kolegą lub z przydzielonym rówieśnikiem.

 

Okazało się, że dzieci, które mogły spędzić czas z najbliższym kolegą swoje ambitnie zdobyte punkty chętnie wymieniały na wspólną zabawę rezygnując przy tym z jedzenia. Z kolei dzieci mające bawić się z nieznanym rówieśnikiem wybierały łatwiejsze zadanie: gdy w grze trudniej było zdobywać punkty wymieniane na zabawę, dzieci zbierały punkty wymieniane na jedzenie.

 

Wyniki badania jednoznacznie wskazały, że kontakty z kolegami i przyjaźnie zapobiegają nadmiernemu objadaniu się.

 

Wiadomo jednak, że bawiące się dzieci lubią coś przekąsić, i to zazwyczaj coś słodkiego. Z troski o ich zdrowie warto wieczorem zaproponować im coś lekkiego i smacznego. Dobrym pomysłem może być kakao, twarożek z ulubionymi dodatkami, kasza manna na mleku z sokiem owocowym czy zupa mleczna.

 

Mleko i jego przetwory, to oprócz dobrego źródła białka, także skarbnica aminokwasów, tłuszczu, witamin i składników mineralnych. Zawiera głównie witaminy z grupy B oraz A i D oraz B2, czyli ryboflawinę. I oczywiście wapń, co ma ogromne znaczenie w diecie dzieci bowiem jest podstawowym budulcem kości i zębów. Pierwiastek ten znajduje się także w tkankach miękkich oraz w płynach ustrojowych. Mleko zawiera także magnez, potas, witaminy z grupy B, a zwłaszcza B1 i B2 oraz B6 i B12, jak również witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D i E. Taka dawka zdrowia zaspokoi apetyty naszych maluchów, a my będziemy spokojni, że daliśmy im zdrowie na talerzu.

 


Projekt „Mamy kota na punkcie mleka” realizowany jest przez Polską Izbę Mleka oraz Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.

1 Salvy SJ, Nitecki LA, Epstein LH. Do Social Activities Substitute for Food in Youth? Ann Behav Med. 2010

Biuro Prasowe Kampanii Mamy kota na punkcie mleka


POWIĄZANE

Do 24 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przy...

Handel zbożem jest dość umiarkowany, rolnicy nadal nie chcą sprzedawać ziarna po...

Ponad 25 mld euro ma wynieść w tym roku wartość eksportu polskiej żywności - mów...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę