aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wielki powrót Festiwalu Gęsiny do Przysieka

15 listopada 2022
Wielki powrót Festiwalu Gęsiny do Przysieka

Takich tłumów w Przysieku na Kujawsko-Pomorskim Festiwalu Gęsiny nie było od początku tej imprezy, czyli od 2009 roku, a to dopiero półmetek tego wydarzenia, które jest szczytem akcji „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”, organizowanej przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

 

Po dwóch latach ograniczeń spowodowanych obostrzeniami pandemicznymi, do Przysieka na ten największy Festiwal Gęsiny 11 i 12 listopada przybyło około 25 tysięcy osób, aby kupować, oglądać i słuchać. Ponad 150 wystawców z całej Polski i zagranicy oferowało tuszki gęsie, przetwory i przysmaki z gęsiny, ale również inne produkty regionalne i tradycyjne, głównie od małych hodowców i producentów.

Podczas Kujawsko-Pomorskiego Festiwalu Gęsiny tradycją jest przyznawanie „ZŁOTEGO PÓŁGĘSKA” dla hodowcy lub małego producenta za najlepszy produkt z gęsiny. W tym roku jury uznało, że najlepszym produktem z gęsiny, dostępnym na Festiwalu, jest półgęsek autorstwa Manufaktury Wędliniarskiej Męczykowscy z Grabówka na Kaszubach.

W wielkiej hali namiotowej, wypełnionej po brzegi od pierwszej do ostatniej godziny festiwalu można było uczestniczyć w prezentacjach kulinarnych znanych szefów kuchni. W tym roku swoimi autorskimi przepisami na potrawy z gęsiny dzielili się: Mateusz Gessler, Cristina Catese, Grzegorz Łapanowski i Tomasz Purol. Każda prezentacja kończyła się wydaniem kilkuset porcji degustacyjnych.

Niewątpliwie cel promocyjny samorządu województwa kujawsko-pomorskiego został osiągnięty. Bo niekwestionowaną stolica polskiej gęsiny jest Kujawsko-Pomorskie, a powrót gęsiny na polskie stoły rozpoczął się właśnie tutaj.

 


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę