aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wielkopolska gospodarzem Europejskiego Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego

24 lipca 2017
Wielkopolska gospodarzem Europejskiego Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego

We wrześniu 2017 roku Wielkopolska będzie gospodarzem Europejskiego Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Organizatorem jest Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

„O rolę gospodarza zabiegaliśmy od 2015 roku, bo to jest ogromny prestiż i szansa na promocję dla naszych lokalnych producentów zdrowej żywności” – powiedział PAP wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

Z tej okazji na Targach Smaków w Poznaniu regionalne produkty żywnościowe zaprezentują przedstawiciele z 8 krajów i 10 regionów polskich. Swoje regionalne wyroby wystawią: Norwegia, Szwecja, Niemcy, Dania, Hiszpania, Łotwa, Litwa i Turcja.

„Forum jest najlepszą formą wymiany doświadczeń i praktyk, dzielenia się swoimi osiągnięciami, jak również okazją, by czerpać inspiracje od innych regionów, należących do sieci dziedzictwa kulinarnego” – powiedział wicemarszałek.

Województwo Wielkopolskie jest regionem członkowskim Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego od 2008 roku. Do sieci należy łącznie 45 regionów europejskich, w tym 10 z Polski.

„Głównym celem jest promocja regionalnej żywności, opartej na lokalnych i tradycyjnych produktach. Członkowie Sieci gwarantują, że ich produkty są zdrowe i pochodzą z naturalnych upraw, bez dodatków chemii” – powiedział Grabowski.

Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska zrzesza obecnie 124 członków, do których należą producenci żywności, przetwórcy, restauracje, gospody i gospodarstwa agroturystyczne.

„Certyfikat członkowski oraz tabliczka z logotypem Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski, którą można znaleźć przed wejściem do oznaczonych miejsc, informują konsumentów i turystów, gdzie oferują najlepsze i najzdrowsze regionalne produkty oraz dania sporządzone na bazie wysokiej jakości lokalnych surowców w oparciu o tradycyjne receptury” – wyjaśnił wicemarszałek.

W zespole opiniującym, który dokonuje wyboru produktów do nadania znaku, zasiadają osoby związane z kulinariami oraz naukowcy z poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Krzysztof Grabowski powiedział, że jako obserwator wielokrotnie uczestniczył w posiedzeniach tego gremium.

„Dyskusja jest bardzo zagorzała i nie jest tak, że wszystkich przyjmujemy. Bardzo dużo wniosków jest odrzucanych ze względu na skład surowcowy produktów” – wyjaśnił.

Dodał też, że miejsca z przyznanym znakiem są często kontrolowane. „Zdarzyły się przypadki, że wykreślaliśmy członków i odbieraliśmy im znak ze względu na nieprzestrzeganie zasad i procedur”.

Podczas europejskiego forum członkowie zagraniczni odwiedzą w Wielkopolsce miejsca, które należą do Sieci. „Na pewno spróbują naszą wielkopolską kiełbasę białą parzoną, kaliskie andruty i poznańskie rogale świętomarcińskie” – zapowiedział wicemarszałek. Europejskie forum Sieci rozpocznie się w Poznaniu 22 września i potrwa 3 dni.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Jest kwiecień. Zbliża się okres kwitnienia rzepaku. To świetny moment, by przypo...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Amerykański Forbes opublikował artykuł, w którym stwierdza się że 'Era zdrowego ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę