CTR_80917

Wino ze środka... Atlantyku

20 marca 2017
Wino ze środka... Atlantyku
PAP/EPA / RAQUEL MANZANARES

Na Półwyspie Iberyjskim rośnie popyt na trunki z położonego na Oceanie Atlantyckim archipelagu Azorów. Z uwagi na klimat dominują wśród nich wina białe.

Wina azorskie zdobywają popularność zarówno w Portugalii, jak i w Hiszpanii. Do pozostałych państw europejskich trafiają z reguły wraz z powracającymi z tego atlantyckiego archipelagu urlopowiczami.

Jak wyjaśnia portugalski ekspert gastronomiczny Jose Dentinho, głównym dostawcą wina na liczącym dziewięć wysp archipelagu jest Pico. Na wyspie tej, na której znajduje się najwyższe wzniesienie Portugalii, wytwarzanych jest aż 90 proc. pochodzących z Azorów trunków. “Pico posiada łącznie około 230 hektarów terenów, na których uprawiane są winogrona dla przemysłu winiarskiego. Na wyspie tej wytwarza się z reguły mocniejsze wina z wyższym poziomem kwasowości. Wszystko przez to, że gleba nie należy tam do najżyźniejszych” - wyjaśnia Dentinho.

Pozostałymi wyspami Azorów, na których wyrabiane jest wino, są Terceira oraz Graciosa. Pierwsza z nich zdecydowanie przeważa pod względem poziomu alkoholu w wyrabianych tam białych winach. Z kolei trunki z Graciosy są bardziej wytrawne.

“Szczególnie dobrym rokiem dla hodowców wina na Azorach był 2013. Pochodzące z tego okresu winogrona pozwoliły stworzyć wina charakteryzujące się dużą świeżością, mineralizacją i zasoleniem” - dodał Jose Dentinho. Białe wina z Azorów doskonale pasują do ryb grillowanych i gotowanych, a także owoców morza i żółtych serów.

Głównymi kastami winogron do produkcji azorskich win są Arinto dos Acores, Verdelho, Terrantez do Pico, a także pochodzące z Francji Merlot i Syrah. Z kolei do znanych marek z tego portugalskiego archipelagu zaliczają się Arinto dos Acores by Antonio Macanita, Curral Atlantis, Czar, Lajido, a także Pedras do Lobo.

Położone około 1500 km od brzegów Półwyspu Iberyjskiego Azory z powodu małego uprzemysłowienia i oddalenia od kontynentów cieszą się dużą czystością powietrza. Wyspy zostały zasiedlone przez Portugalczyków w pierwszej połowie XV w. Już pierwsi kolonizatorzy rozpoczęli hodowlę winogron oraz wyrób wina.

Marcin Zatyka (PAP Life)


POWIĄZANE

W tym roku sytuacja na rynku mleka jest doba, zarówno dla rolników jak i przetwó...

Konkurs na stanowisko prezesa Krajowej Spółki Cukrowej (KSC) wygrał Henryk Wnoro...

Poprawa gospodarowania ziemią uprawną może wpłynąć na wychwycenie dodatkowej ilo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę