Agrolok_10818

Wiśnie sakura ozdobią bulwar przy Muzeum Manggha w Krakowie

4 czerwca 2018
Wiśnie sakura ozdobią bulwar przy Muzeum Manggha w Krakowie

Japońskie stowarzyszenie Gifu Sakura no Kai ofiarowało Krakowowi wyjątkowy prezent – wiśnie sakura. Ozdobią bulwar przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Stolica Małopolski dołączyła do 41 miast w 28 krajach, które zostały w ten sposób wyróżnione.

Ceremonia symbolicznego zasadzenia japońskich wiśni sakura odbyła się w sobotę. W uroczystości wzięli udział goście zaproszeni przez Muzeum Manggha – poinformował w niedzielę PAP Michał Zalewski, rzecznik prasowy Krakowskiego Biura Festiwalowego (KBF), które było partnerem wydarzenia.

Nietypowy dar Kraków otrzymał z okazji przypadającego w 2019 r. jubileuszu stulecia nawiązania kontaktów państwowych między Polską a Japonią.

Stowarzyszenie Gifu Sakura no Kai z prefektury Gifu w Japonii zrzesza ponad 500 członków – biznesmenów, prawników, polityków i naukowców. Wiśnie sakura podkreślają symboliczny wymiar współpracy z miejscami, które je otrzymały, m.in. Wilnem, Salamanką, Buenos Aires, Petersburgiem, Meksykiem, Delhi, Londynem. "Warto podkreślić, że wiśnie dla Japończyków są nie tylko oznaką nadchodzącej wiosny, ale także symbolem narodowym, nierozerwalnie związanym z kulturą i sztuką całego kraju" – wskazał rzecznik KBF.

Wybór miejsca w Krakowie dla wiśni nie jest przypadkowy. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przybliża krakowskiej, polskiej i międzynarodowej publiczności kulturę i sztukę Japonii. W ciągu 24 lat nawiązało wiele cennych kontaktów, które przyczyniły się do wzrostu zainteresowania muzeum jako ważnego i wiarygodnego ośrodka kultury Dalekiego Wschodu w Polsce.

"Wielu Japończyków zna Polskę, ale nie ma zbyt wielu osób, które ją odwiedziły. Mamy nadzieję, że drzewa japońskiej wiśni sakura staną się katalizatorem głębszej międzynarodowej wymiany i większego zrozumienia naszych kultur" – powiedziała Bogna Dziechciaruk-Maj, dyrektor Muzeum Manggha. I dodała: "Chcielibyśmy, aby japońskie wiśnie były pomostem dla budowania dobrych i przyjaznych relacji".

Wiśnie sakura zostały zasadzone w charakterystyczny sposób, który współgra z linią brzegową Wisły, a także architekturą Mangghi. Kompozycję roślinną tworzy sfalowana linia różowo kwitnących wiśni japońskich, płynnie przechodząca między istniejącą roślinnością drzewiastą i ścieżkami.

Motyw fali odnosi się do wątków kultury japońskiej na poziomie znaku ikonicznego i do lokalnego kontekstu topograficznego. Szpaler drzew, gdy zakwitnie w przyszłym roku, stworzy sinusoidalną linię o zróżnicowanej amplitudzie i długości, współgrającą z falującym dachem muzeum. Będzie też stanowił symbol stulecia nawiązania kontaktów państwowych między Polską a Japonią. Rosnące tam już drzewa i krzewy zostały wkomponowane w projekt, tworząc spójną koncepcję zagospodarowania terenów zielonych naprzeciw Wzgórza Wawelskiego.

 

Beata Kołodziej (PAP)


POWIĄZANE

Prezydent Andrzej Duda na poniedziałek po południu zaprosił do Pałacu Prezydenck...

Ugrupowania opozycyjne liczą na potwierdzenie się deklaracji prezydenta Andrzeja...

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że spotkał się w czwar...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę