Agrolok_10818

Wizyta delegacji z Kosowa

20 kwietnia 2018
Wizyta delegacji z Kosowa
MRiRW

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki uczestniczył we wtorek w spotkaniu z delegacją przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Kosowa.

Celem spotkania było przedstawienie 12-osobowej delegacji urzędników systemu polskiego doradztwa rolniczego.

Kosowo zamierza ubiegać się o członkostwo w UE, a zapewnienie doradztwa rolniczego jest obowiązkowe dla każdego państwa członkowskiego. Wiceminister Ryszard Zarudzki zdeklarował chęć współpracy i gotowość podzielenia się doświadczeniami w zakresie funkcjonowania i organizacji polskiego systemu doradztwa rolniczego.

Republika Kosowa jest położona na Półwyspie Bałkańskim i graniczy od północnego wschodu z Serbią, od południa z Macedonią, od zachodu z Albanią i od północnego zachodu z Czarnogórą. Na terenie Kosowa istnieje ok. 170 tys. gospodarstw rolnych. Gospodarstwa rolne charakteryzują się dużym rozdrobnieniem. Przeciętna wielkość gospodarstwa rolnego wynosi ok. 2 ha.

Delegacja z Kosowa uzyskała informacje na temat zasad nadzoru Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nad jednostkami publicznego doradztwa rolniczego w Polsce tj. nad Centrum Doradztwa Rolniczego oraz nad wojewódzkimi ośrodkami doradztwa rolniczego. Zaprezentowano także zadania tych jednostek, realizowane w okresie przedakcesyjnym i obecnie, z uwzględnieniem współpracy doradztwa rolniczego z instytutami badawczymi resortu rolnictwa.

Ponadto uczestnicy spotkania zapoznani zostali z uwarunkowaniami rozwoju polskiego rolnictwa i systemem wdrażania polityki rozwoju obszarów wiejskich w Polsce.

 

MRiRW


POWIĄZANE

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do drugiego etapu postępowanie...

We Włoszech rozpoczęło się winobranie. Według ekspertów tegoroczne zbiory winoro...

Szef sejmowej komisji rolnictwa Jarosław Sachajko (Kukiz'15) składa zawiadomieni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę