aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Własny ogród najzdrowszym miejscem odpoczynku

19 marca 2021
Własny ogród najzdrowszym miejscem odpoczynku

Gdy epidemia koronawirusa nie odpuszcza i wakacyjne podróże stoją pod znakiem zapytania, to właśnie ogród staje się tym miejscem, w którym będzie można beztrosko spędzać wolny czas na świeżym powietrzu z zachowaniem bezpiecznych relacji społecznych. Schyłek marca oznacza rozpoczęcie sezonu intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych wokół roślin, a warto ogrodom poświęcić więcej energii, by już wkrótce móc w pełni korzystać z uroków zielonego azylu. Tworząc ogród, a nawet niewielką przydomową przestrzeń zieleni, warto uwzględnić swoje upodobania i styl życia, i zaopatrzyć się w odpowiednie oraz praktyczne urządzenia, dzięki którym pielęgnacja ogrodu będzie formą przyjemnej aktywności i jednocześnie zapewni więcej czasu na relaks.

Przed wejściem do ogrodu z urządzeniami - a na początku wiosny pomocna będzie glebogryzarka do spulchnienia gleby pod uprawy czy nożyce do przycinania żywopłotów, do pielęgnacji trawników, zależnie od ich kondycji po zimie, może być potrzebny aerator, wertykulator - należy je przygotować do pracy, zwłaszcza w przypadku jeśli nie były poddane kontroli posezonowej. Warto już teraz przygotować się do koszenia. Przed uruchomieniem urządzeń dobrze jest dokładnie oczyścić i naostrzyć noże i ostrza do cięcia, zabezpieczyć urządzenia przed korozją, sprawdzić zbiorniki na paliwo, by nie uruchamiać silnika na przestarzałym paliwie, wymienić olej i sprawdzić stan filtrów powietrza. Warto również skorzystać z pomocy profesjonalistów z autoryzowanych punktów serwisowych, by sprzęt ogrodowy sprawnie towarzyszył nam w ogrodzie przez cały sezon.

Zadbaj o żywopłot

Żywopłot – zadbany żywopłot, jest nie tylko twórczym materiałem kreowania ogrodowej przestrzeni, ale przede wszystkim naturalną ochroną prywatności, ekranem tłumiącym hałas świata zewnętrznego, filtrem oczyszczającym powietrze i domem dla ptaków, które w sezonie wiosenno-letnim swoim śpiewem uprzyjemniają odpoczynek. Żywopłot spełni te wszystkie pożyteczne funkcje tylko wtedy, gdy jest dobrze zagęszczony. Żywopłot nieprzycinany pnie się w górę pozostawiając puste przestrzenie w dolnej strefie. Chcąc mieć gęsty żywopłot od samej ziemi, należy regularnie dbać o przycinanie adekwatnie do zasad pielęgnacji gatunku krzewów tworzących żywopłot. Na przedwiośniu i wczesną wiosną nie przycina się krzewów kwitnących wiosną. Koniec marca jest odpowiednią porą do przycięcia żywotników – jednego z najbardziej popularnych gatunków na żywopłot. Przycinanie należy zacząć od ustalenia wysokości i płaszczyzny poziomej. Płaszczyzny boczne należy natomiast przycinać od dołu prowadząc nożyce ku górze. Jednocześnie należy dbać o to, by cięcia były prostopadłe do gałęzi, proste i gładkie, a nożyce – dobrze naostrzone i, przed użyciem, dokładnie oczyszczone lub wręcz odkażone.

Nierzadko przyczyną zaniedbania żywopłotów jest aspekt techniczny zabiegu przycinania, jak niewygodne narzędzie, trudności ze schylaniem się lub z dostępem do najwyższych partii żywopłotu. Wszystkie te problemy skutecznie rozwiązują nożyce – krótkie i długie - z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool, ponieważ narzędzie jest odpowiednio wyważone i lekkie, a zasięg cięcia można zwiększyć o 100 cm lub 50 cm za pomocą jednej z przedłużek zestawu. Nożyce krótkie przeznaczone do przycinania gałązek o do 1,5 cm oraz nożyce długie służące do cięcia gałązek o do 2,4 cm wraz z jednostką napędową znacznie ułatwiają przycinanie wszystkich powierzchni żywopłotów, a regulacja kąta pracy (54°- nożyce krótkie, 90° - nożyce długie) zapewnia łatwe wykonanie cięcia w każdej płaszczyźnie oraz wygodne, bez konieczności schylania się lub posługiwania się drabiną, sięganie najniższych i najwyższych partii krzewów. Zaletą tego narzędzia jest jego praktyczna wielofunkcyjność - konstrukcja umożliwia łączenie jednostki napędowej z wybranym elementem roboczym, nożycami, głowicą żyłkową do koszenia, krawędziarką do formowania trawników, glebogryzarką do spulchniania wąskich rabat, pilarką na wysięgniku do przycinania gałęzi drzew czy dmuchawą.

 

Przygotuj podłoże pod uprawy

Jedną z najważniejszych czynności, które powinny być wykonane w ogródku na przedwiośniu jest przygotowanie gleby pod uprawy. Warto też sprawdzić kwasowość gleby, ale przede wszystkim, przed zastosowaniem nawozów, należy ziemię dokładnie spulchnić i polepszyć jej strukturę, efektem czego będzie napowietrzenie podłoża i poprawa jego właściwości sorpcyjnych. Żyzną glebę próchniczą warto lekko wzruszyć i dotlenić. Inne rodzaje podłoża będą wymagać więcej pracy: glebę gliniastą należy spulchnić i wymieszać pół na pół z gruboziarnistym piaskiem, ziemię ilastą – rozluźnić za pomocą niewielkiej ilości piasku lub torfu, zaś gleby jałowe, piaszczyste należy wzbogacić w składniki odżywcze, wymieszać z ziemią kompostową lub torfem oraz z niewielką ilością gliny. W przypadku gleb piaszczysto-gliniastych wskazane jest dokładne spulchnienie i wymieszanie z odpowiednim do rodzaju upraw nawozem. W tym zakresie prac ogrodniczych – do spulchniania, napowietrzania gleby i mieszania jej z nawozami – niezastąpione są nowoczesne glebogryzarki, których szerokość roboczą można precyzyjnie dobrać do uprawianej powierzchni ziemi.

Pomocnym w spulchnianiu ziemi i mieszaniu jej z substancjami odżywczymi na wąskich rabatach grządkach warzywnych na podwyższeniu oraz w renowacji fragmentów trawnika jest ponownie wielofunkcyjne narzędzie Honda Versatool, w którym nożyce do żywopłotu wymienia się na glebogryzarkę o szerokości roboczej 20 cm. Do szybkiego spulchnienia podłoża o średniej i dużej powierzchni oraz intensywnej eksploatacji na każdym rodzaju gleby przeznaczona jest glebogryzarka Honda FG320 o szerokości roboczej 80 cm, której konstrukcja i moc dorównuje profesjonalnym maszynom. Wyposażona w regulację rączek w pionie i poziomie (dostosowanie kierownicy do wzrostu operatora i głębokości pracy w glebie), przednie koło podporowe, biegi w przód/tył, jest łatwa i wygodna w obsłudze co również usprawnia wykonanie prac „ziemnych”. Popularną wśród miłośników ogrodnictwa jak i profesjonalistów jest glebogryzarka Honda FJ500 – maszyna o kompaktowej konstrukcji z wygodnie regulowaną szerokością roboczą 35/63/90 cm, 2 biegami w przód i 1 do tyłu i wyposażona w ergonomiczną, regulowaną w 2 płaszczyznach kierownicę. Wśród zalet tej maszyny warto zwrócić uwagę na możliwość dostosowania prędkości obrotowej ostrzy do rodzaju podłoża i nowatorski kształt noży, który ułatwia zagłębianie się ich w glebę.

Z myślą o trawniku

Do pierwszego koszenia pozostało jeszcze trochę czasu, ale trawnik już teraz wymaga naszej uwagi: należy go dokładnie oczyścić z liści i igieł, starych, uschniętych źdźbeł trawy i sprawdzić jego kondycję, ponieważ często po zimie trawa bywa niejednorodna, żółtawa, a w niektórych miejscach pojawiają się ubytki. Przyczyn tego typu zjawisk jest wiele - może to być symptom rozwoju chorób grzybowych, braku lub nieprawidłowej dotychczas pielęgnacji. Jeśli trawa została zaatakowana przez pleśń pośniegową lub brunatną plamistość, na zainfekowanej powierzchni należy zastosować środki chemiczne i wertykulację z dosianiem trawy. Jeśli przyczyną złej kondycji trawnika jest nieprawidłowo przygotowane podłoże – rekomendowana jest wertykulacja wraz z wczesaniem specjalnie przygotowanego podłoża, by poprawić właściwości sorpcyjne w przypadku ziem słabych lub ulepszyć strukturę w przypadku zbyt zwięzłej gleby. Warto też zwrócić uwagę na właściwe nawożenie, by utrzymać odpowiedni dla trawy odczyn kwasowości gleby w przedziale pH 5,5-7,0.

Termin pierwszego koszenia zależy od panujących warunków meteorologicznych oraz od wysokości trawy, ale na przedwiośniu należy przygotować kosiarkę do kolejnego sezonu. Jeśli zaś potrzebna jest nowa maszyna do koszenia, warto przed zakupem określić swoje potrzeby i oczekiwania, by urządzenie nie tylko było adekwatne do wielkości powierzchni, ale także do stylu życia, czasu jaki możemy przeznaczyć na koszenie. Należy także wziąć pod uwagę jakość kosiarki, która wpływa na żywotność maszyny oraz okres gwarancji – dłuższy czas gwarancji jest jednocześnie potwierdzeniem jakości.

Wśród dostępnych obecnie na rynku kosiarek zwrócić uwagę na zaawansowane technicznie wielozadaniowe kosiarki Honda HRX 476 i HRX 537 wyposażone w czterosuwowy silnik Honda najnowszej generacji „neXt”, dzięki czemu kosiarki ciszej koszą, są jeszcze bardziej wydajne w koszeniu i zbieraniu pokosu. Nowy silnik zapewnia też bardziej wydajne i , przede wszystkim, czyste spalanie. Kosiarki HRX posiadają również unikalny system podwójnych noży MicroCut, system mielenia zmiennego Versamow, wygodny system sterowania napędem Select Drive, 7-stopniową regulację wysokości koszenia i dzięki tym rozwiązaniom służą do precyzyjnego koszenia i dokładnego mulczowania trawy oraz do sprawnego zbierania i mielenia liści.

Dla osób, które pragną mieć piękny angielski trawnik bez angażowania swojego czasu, wygodną opcją jest robot koszący Honda Miimo, który będzie kosić za nich co oznacza więcej wolności w sferze innych aktywności codziennego życia. A relaks i rekreacja, zabawy z dziećmi na zawsze pięknie utrzymanej trawie są bezcenne. Jedną z zalet robota jest to, że do regularnego koszenie niskiej trawy potrzebuje niewielkiej ilości energii.

Robot Honda, zarządzając koszeniem i ładowaniem akumulatora samodzielnie, przede wszystkim utrzymuje trawę stale na tej samej wysokości (regulacja wysokości koszenia w zakresie 20 – 600 mm) jednocześnie ją mulczując. Wskutek takiego sposobu pielęgnacji, trawa wkłada całą swoją witalną energię w rozkrzewianie się i zagęszczanie – jest silniejsza, bardziej odporna na warunki atmosferyczne i choroby. Poszczególne modele robotów Honda Miimo są dostosowane do koszenia powierzchni różnej wielkości - do 400/700/1500/3000/4000 m2, a najnowsze roboty Honda Miimo zapewniają udoskonaloną wydajność, cichą pracę, uproszczenia w montażu do samodzielnej instalacji oraz w zarządzaniu robotem w stylu smart. Najbardziej nowoczesne roboty są obsługiwane za pomocą darmowej aplikacji na smartfon i technologii Bluetooth lub za pomocą sieci GSM, a wybrane modele komunikują z systemami tzw. inteligentnych domów za pośrednictwem aplikacji Alexa.

Sięgając po nowoczesne udogodnienia techniczne do pielęgnacji zieleni można nieustannie cieszyć się wolnością we własnym ogrodzie i spędzać w nim, bezpiecznie, każdą wolną chwilę przez cały sezon.

www.mojahonda.pl

 

 

 

 


Aries Power Equipment jest Generalnym Dystrybutorem Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce i od 1992 r. wprowadza na polski rynek szeroką gamę produktów HONDA – lidera światowej myśli technologicznej i marki znanej na świecie z wysokiej jakości produkowanych maszyn.

Od wielu lat HONDA znajduje się w światowej czołówce najlepszych marek. W najnowszym rankingu „Best Global Brands 2019” (Najlepsze Marki Świata), Honda zajmuje 29. pozycję. Marka Honda jest również od lat doceniana za stosowanie rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Koncern stale pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami problemów związanych ze zmianami klimatycznymi w celu zachowania czystego powietrza i efektywnego wykorzystywania zasobów. Koncern Honda, idąc z duchem potrzeb nowoczesnego świata, rozwija m. in. ekologiczną technikę w ogrodzie proponując nowe urządzenia bateryjne oraz przyjazne dla otoczenia, wyciszone urządzenia spalinowe o ponadnormatywnie obniżonym poziomie emisji spalin.

Aries Power Equipment od lat jest uznanym dostawcą najwyższej jakości produktów dla osób indywidualnych oraz instytucji publicznych i służb państwowych. Firma oferuje nowoczesne urządzenia HONDA do pielęgnacji ogrodów, jak inteligentny robot koszący Honda Miimo, wielozadaniowe kosiarki Super Komfort oraz IZY, kosiarki akumulatorowe IZYON, narzędzie wielofunkcyjne Honda Versatool do kompleksowej pielęgnacji zieleni, profesjonalny zestaw Multipro do pielęgnacji zieleni i utrzymania przestrzeni miejskich oraz silniki do maszyn, agregaty prądotwórcze, motopompy, odśnieżarki oraz karczownice do wysokich traw OREC i maszyny do zrębkowania GTS wyposażone w niezawodne silniki Honda. Aries Power Equipment dostarcza także produkty HONDA MARINE, tj. silniki zaburtowe i łodzie motorowe. Jako firma z kapitałem japońskim jest również wyłącznym dystrybutorem maszyn i urządzeń japońskich producentów Kubota, Mikasa, OREC, Daishin, Matsusaka i Airman. Oferta firmy jest dostępna w ponad 200 Autoryzowanych Punktach Dilerskich i Serwisowych w Polsce.

www.mojahonda.plBiuro prasowe Honda / Aries Power Equipment


POWIĄZANE

4 czerwca o godzinie 12:00 w Brukseli odbędzie się protest europejskich rolników...

Jak informuje KOWR,  Celem programu jest nawiązanie współpracy między amerykańsk...

[DANE Z CEIDG] Zakładanie firm na lekkim minusie. Za to wznawianie działalności ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę