Adama_Spyrale_1-31.05.21

Włochy: Granarolo przejmuje Mulino Formaggi

21 kwietnia 2021
Włochy: Granarolo przejmuje Mulino Formaggi

Włoski potentat mleczarski zdecydował się na przejęcie udziałów od spółki Mulino Alimentare zwiększając swój udział z 40% do 100% kapitału. Firma Mulino Formaggi powstała w Parmie w 2018 r. jako efekt współpracy wspomnianej powyżej firmy Mulino Alimentare i Gennari Italia (kontrolowanej przez Granarolo).

Firma miała specjalizować się w pakowaniu i sprzedaży włoskich serów twardych na świecie. Obecnie zakład w Parmie stanowi strategiczne narzędzie rozwoju działu handlowego serów twardych Granarolo, w szczególności Parmigiano Reggiano DOP oraz innych serów z linii Granarolo Quattrocento.

Zakład oferuje rozmaite technologie krojenia i pakowania związane z różnymi możliwościami wykorzystania serów w kuchni. – Kontynuujemy ścieżkę konsolidacji wytyczoną w zeszłym roku transakcją i przejęciem firmy Venchiaredo – deklaruje Gianpiero Calzolari, Prezes Granarolo.

– Obecna operacja przyniosła już ważne wyniki i synergie w planie przemysłowym i pozwala Granarolo kontynuować realizację planu przemysłowego na lata 2021-23 r. Zakłada on koncentrację na mleku i produktach pochodnych w imię zrównoważonego rozwoju, większej wydajności produkcji i większej specjalizacji na produktach roślinnych. W ten sposób rośnie obecność Granarolo w regionie o ważnym powołaniu produkcyjnym.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przyłączył się po raz kolejny do organizowane...

W dniu 5 maja 2021 r. Rada Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich Przy Krajowej Ra...

Francuski Minister Rolnictwa odniósł się krytycznie wobec dużej podaży mięsa dro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę