dnikukurydzy_210818
Orlen_81018

Włochy / Pierwszy rejestr najstarszych drzew

16 stycznia 2018
Włochy / Pierwszy rejestr najstarszych drzew

Ponad 4 tysiące lat ma najstarsze drzewo rosnące we Włoszech. Jest to drzewo oliwne z Sardynii. Rejestr najstarszych i największych zabytków przyrody we wszystkich regionach kraju ogłosiło Ministerstwo Polityki Rolnej, Żywnościowej i Leśnej.

Najstarsze drzewo rośnie w miejscowości Luras koło Sassari i jest nazywane w miejscowym dialekcie S'ozzastru, co oznacza: oliwkowy. Ma 14 metrów wysokości, a średnica korony liczy 21 metrów. Jest jednym z najstarszych w Europie.

Senior z wyspy znalazł się liście 2407 drzew, które po raz pierwszy zostały spisane i dokładnie zmierzone oraz przebadane.

Także na Sardynii, we wsi Villamassargia, znajduje się ogromny gaj z drzewami oliwnymi, zasadzonymi między XIV a XVII wiekiem. Nazywa się po sardyńsku S'ortu mannu, czyli wielki ogród.

Być może nawet kilka tysięcy lat ma kasztan Stu Konii, który rośnie w lesie wokół wulkanu Etna na Sycylii. Nazwa drzewa, którego pień ma obwód 22 metry, odnosi się do miejscowej legendy o tajemniczej królowej ze sty rycerzami i ich rumakami, którzy pod nim znaleźli schronienie w czasie burzy.

W regionie Marche nadzwyczajnym zabytkiem przyrody jest jeden z największych we Włoszech cisów, który znajduje się niedaleko klasztoru w Fonte Avellana. Ma 16 metrów wysokości. Jego wiek szacuje się na 600 lat.

Jak podkreślił szef ministerstwa Maurizio Martina ten pierwszy spis drzew jest przydatnym narzędziem szerzenia wiedzy o naturalnym dziedzictwie kraju.

 

(PAP) / zdj. ilustrac.


POWIĄZANE

8 października w Parzniewie odbyło się XIII Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolnic...

Największy producent jaj w Stanach Zjednoczonych, firma Cal-Maine Foods ogłosiła...

Władze ChRL zakazały importu trzody chlewnej i wieprzowiny z Belgii w związku z ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę