Targi_china_210519-750

Włochy/ Raport związku rolników: codziennie jeden alert żywnościowy

26 lutego 2019
Włochy/ Raport związku rolników: codziennie jeden alert żywnościowy

We Włoszech ogłaszany jest średnio jeden alert żywnościowy dziennie; ponad 80 proc. przypadków dotyczy żywności z importu - wynika z raportu opracowanego przez rolniczy związek Coldiretti.

W analizie podano, że w zeszłym roku 398 razy z Włoch do Unii Europejskiej wysłano zawiadomienie o alarmie dotyczącym jakości artykułów żywnościowych.

17 proc. z nich były to produkty krajowe.

Blisko połowa alertów miała związek z żywnością z innych krajów Unii Europejskiej, a 34 procent - z artykułami żywnościowymi z państw spoza UE.

Rolniczy włoski związek wyjaśnił następnie, że za najgroźniejsze uznano hiszpańskie ryby z dużą zawartością rtęci i zakażone przy tym larwami pasożytów Anisakis, francuskie ostrygi z norowirusami, a także mięso z polskich kurczaków z salmonellą. W tym ostatnim przypadku takich zgłoszeń było osiem - podano w raporcie.

Na tej – jak podkreślono w komunikacie dot. raportu – "czarnej liście" związku Coldiretti znalazły się też skażone larwami ryby z Francji oraz orzechy arachidowe z Egiptu, orzechy laskowe z Turcji i Azerbejdżanu z powodu wysokiej zawartości rakotwórczych aflatoksyn. Wymieniono też wołowinę z Brazylii i małże z Hiszpanii z bakterią E.coli.

Włoscy rolnicy oświadczyli: "Rezultaty te wskazują w oczywisty sposób, że największe gwarancje bezpieczeństwa dają produkty krajowe, podczas gdy powodem zaniepokojenia są te z importu".

Związek Coldiretti przedstawił następującą statystykę: pod względem wysokiej zawartości szkodliwych substancji chemicznych produkty spoza UE są cztery razy groźniejsze od tych unijnych i dwanaście razy więcej niż te włoskie.

 

(PAP)


POWIĄZANE

- Świat jest niemoralny, nieetyczny, ponieważ bogata północ, do której my się za...

− Postęp, jaki polskie rolnictwo zrealizowało jest imponujący. Wszyscy, którzy m...

Największy detalista na świecie, amerykański Walmart, pozwał prawie wszystkie fi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę