informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Włochy/ Raport związku rolników: codziennie jeden alert żywnościowy

26 lutego 2019
Włochy/ Raport związku rolników: codziennie jeden alert żywnościowy

We Włoszech ogłaszany jest średnio jeden alert żywnościowy dziennie; ponad 80 proc. przypadków dotyczy żywności z importu - wynika z raportu opracowanego przez rolniczy związek Coldiretti.

W analizie podano, że w zeszłym roku 398 razy z Włoch do Unii Europejskiej wysłano zawiadomienie o alarmie dotyczącym jakości artykułów żywnościowych.

17 proc. z nich były to produkty krajowe.

Blisko połowa alertów miała związek z żywnością z innych krajów Unii Europejskiej, a 34 procent - z artykułami żywnościowymi z państw spoza UE.

Rolniczy włoski związek wyjaśnił następnie, że za najgroźniejsze uznano hiszpańskie ryby z dużą zawartością rtęci i zakażone przy tym larwami pasożytów Anisakis, francuskie ostrygi z norowirusami, a także mięso z polskich kurczaków z salmonellą. W tym ostatnim przypadku takich zgłoszeń było osiem - podano w raporcie.

Na tej – jak podkreślono w komunikacie dot. raportu – "czarnej liście" związku Coldiretti znalazły się też skażone larwami ryby z Francji oraz orzechy arachidowe z Egiptu, orzechy laskowe z Turcji i Azerbejdżanu z powodu wysokiej zawartości rakotwórczych aflatoksyn. Wymieniono też wołowinę z Brazylii i małże z Hiszpanii z bakterią E.coli.

Włoscy rolnicy oświadczyli: "Rezultaty te wskazują w oczywisty sposób, że największe gwarancje bezpieczeństwa dają produkty krajowe, podczas gdy powodem zaniepokojenia są te z importu".

Związek Coldiretti przedstawił następującą statystykę: pod względem wysokiej zawartości szkodliwych substancji chemicznych produkty spoza UE są cztery razy groźniejsze od tych unijnych i dwanaście razy więcej niż te włoskie.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Jesteśmy jako kraj potentatem produkcji owoców, ale jemy aż o 40% mniej owoców n...

Głosowanie w Komisji AGRI PE nad sprawozdaniem p. Ulriki Müller dotyczącym rozpo...

W odpowiedzi na pismo z 7 marca 2019 r. Zarządu KRIR realizujące wniosek zgłoszo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę