dnikukurydzy_210818
Bayer_Tilmor_260918

Włochy/ Uczniowie gimnazjów zapoznają się z kulturą wina

5 lutego 2018
Włochy/ Uczniowie gimnazjów zapoznają się z kulturą wina

Uczniowie niektórych gimnazjów we Włoszech rozpoczynają w lutym lekcje, których tematem jest kultura wina. Dzięki temu, jak wyjaśnili autorzy tej inicjatywy z Krajowej Rady Producentów Wina, już w nastolatkach można wyrobić nawyk odpowiedzialnego podejścia do alkoholu.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania nadużywaniu alkoholu przez nastolatki jest zapoznawanie ich, gdy dojrzewają, z winem i tradycją, jaka jest z nim związana - takie przekonanie wyrażają eksperci z rady reprezentującej włoską branżę winiarską.

Opracowali oni projekt "Świadome picie alkoholu; wino wśród młodzieży poprzez nauczanie i kulturę". Objęto nim, na mocy porozumienia z władzami oświatowymi, gimnazjalistów, a zatem uczniów w wieku 11-14 lat.

Program edukacyjny, realizowany w wielu szkołach w kraju, to cykl lekcji i spotkań, prezentujących dziedzictwo enologiczne Włoch i jego rolę w ich historii oraz kulturze.

Eksperymentalnie takie wykłady i konwersacje zorganizowano w ubiegłym roku szkolnym w liceach i technikach, między innymi w Mediolanie. Łącznie uczestniczyło w nich ponad tysiąc uczniów.

Obecnie program rozszerzono także na gimnazja w różnych regionach kraju.

"Decyzja o wyborze szkoły jako miejsca, w którym można przybliżyć nastolatkom kulturę picia wina, okazała się trafna" - powiedziała mediom Pia Donata Berlucchi, odpowiedzialna za realizację tego projektu.

Postanowiono zaprosić do udziału w nim młodzież w wieku gimnazjalnym, bo to wtedy - jak zaznaczyli specjaliści - należy zacząć przestrzegać młodych przed zagrożeniami związanymi z piciem alkoholu, także wina, obecnego na co dzień na wielu stołach we włoskich domach, przy obiedzie i kolacji. Jednocześnie, jak się zauważa, niebezpieczeństwo jego nadużywania nie jest częstym tematem rozmów z młodzieżą w rodzinach.

Specjalny krajowy urząd monitorujący zjawisko picia alkoholu przez młodzież ogłosił rezultaty sondażu wskazujące, że tylko 13 proc. rodziców 12-14 latków podjęło z nimi uświadamiającą rozmowę o zagrożeniach i konsekwencjach jego nadużywania. 31 proc. ojców i matek nigdy o tym nie rozmawiało ze swymi dziećmi. Pozostali zrobili to w sposób marginalny.

 

Sylwia Wysocka (PAP)


POWIĄZANE

Senat poparł w piątek bez poprawek znowelizowaną ustawę ułatwiającą rolnikom spr...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże kolejne 10 mln ...

Wprowadzenie e-tornistrów, darmowych posiłków dla uczniów, powstanie tzw. zielon...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę