Włochy/ Uczniowie gimnazjów zapoznają się z kulturą wina

5 lutego 2018
Włochy/ Uczniowie gimnazjów zapoznają się z kulturą wina

Uczniowie niektórych gimnazjów we Włoszech rozpoczynają w lutym lekcje, których tematem jest kultura wina. Dzięki temu, jak wyjaśnili autorzy tej inicjatywy z Krajowej Rady Producentów Wina, już w nastolatkach można wyrobić nawyk odpowiedzialnego podejścia do alkoholu.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania nadużywaniu alkoholu przez nastolatki jest zapoznawanie ich, gdy dojrzewają, z winem i tradycją, jaka jest z nim związana - takie przekonanie wyrażają eksperci z rady reprezentującej włoską branżę winiarską.

Opracowali oni projekt "Świadome picie alkoholu; wino wśród młodzieży poprzez nauczanie i kulturę". Objęto nim, na mocy porozumienia z władzami oświatowymi, gimnazjalistów, a zatem uczniów w wieku 11-14 lat.

Program edukacyjny, realizowany w wielu szkołach w kraju, to cykl lekcji i spotkań, prezentujących dziedzictwo enologiczne Włoch i jego rolę w ich historii oraz kulturze.

Eksperymentalnie takie wykłady i konwersacje zorganizowano w ubiegłym roku szkolnym w liceach i technikach, między innymi w Mediolanie. Łącznie uczestniczyło w nich ponad tysiąc uczniów.

Obecnie program rozszerzono także na gimnazja w różnych regionach kraju.

"Decyzja o wyborze szkoły jako miejsca, w którym można przybliżyć nastolatkom kulturę picia wina, okazała się trafna" - powiedziała mediom Pia Donata Berlucchi, odpowiedzialna za realizację tego projektu.

Postanowiono zaprosić do udziału w nim młodzież w wieku gimnazjalnym, bo to wtedy - jak zaznaczyli specjaliści - należy zacząć przestrzegać młodych przed zagrożeniami związanymi z piciem alkoholu, także wina, obecnego na co dzień na wielu stołach we włoskich domach, przy obiedzie i kolacji. Jednocześnie, jak się zauważa, niebezpieczeństwo jego nadużywania nie jest częstym tematem rozmów z młodzieżą w rodzinach.

Specjalny krajowy urząd monitorujący zjawisko picia alkoholu przez młodzież ogłosił rezultaty sondażu wskazujące, że tylko 13 proc. rodziców 12-14 latków podjęło z nimi uświadamiającą rozmowę o zagrożeniach i konsekwencjach jego nadużywania. 31 proc. ojców i matek nigdy o tym nie rozmawiało ze swymi dziećmi. Pozostali zrobili to w sposób marginalny.

 

Sylwia Wysocka (PAP)


POWIĄZANE

Mieliśmy bardzo dobre spotkania z chińskimi władzami – powiedział w środę unijny...

Mam nadzieję, że do końca roku chiński rynek zostanie ponownie otwarty na polski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę