Wrocław/ Rozpoczął się XX Dolnośląski Festiwal Nauki

22 września 2017
Wrocław/ Rozpoczął się XX Dolnośląski Festiwal Nauki

Od wykładu poświęconego badaniom archeologicznych prowadzonym w Peru przez naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego rozpoczął się w czwartek we Wrocławiu XX Dolnośląski Festiwal Nauki (DFN). Organizatorzy zaplanowali ponad 1,5 tys. spotkań, wykładów i pokazów z wielu dziedzin nauki.

Głównym celem cyklicznej imprezy jest popularyzowanie badań naukowych w różnych dziedzinach wiedzy. Imprezy organizowane w ramach DFN mają w sposób przystępny przybliżyć tematy i problemy, które rozwiązuje nauka. Tegorocznej edycji festiwalu przyświeca hasło: „Nauka bez granic”.

Wykład inaugurujący DFN pt. „Ruiny i grobowce. Badania Uniwersytetu Wrocławskiego w Peru” wygłosił prof. Józef Szykulski. Podczas inauguracji imprezy odbył się również koncert pedagogów z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Koordynator DFN prof. Tadeusz Dobosz podkreślił wcześniej, że festiwal z jednej strony jest promocją nauki z drugiej zaś okazją dla środowiska naukowego do wymiany doświadczeń. "Ta impreza daje możliwość kontaktów naukowców z różnych dziedzin. Te kontakty często owocują współpracą interdyscyplinarną, która w nauce jest najciekawsza. Największe odkrycia nauki rodzą się na styku różnych dziedzin" - mówił profesor.

Podobnie jak w poprzednich latach trzonem programu festiwalowego jest cykl tzw. imprez wiodących. Nawiązują one m.in. do ważnych rocznic. W tej edycji DFN są to: 500-lecie reformacji, 150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie czy 100. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa.

Festiwalową tradycją jest wykład językoznawcy prof. Jan Miodka. Tradycją jest również spacer po Dzielnicy Czterech Świątyń we Wrocławiu, który poprowadzi rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Adam Jezierski.

Wśród imprez wiodących znalazły się w tym roku również wydarzenia związane z ochroną środowiska czy tematami zdrowotnym, a także wykłady i seminaria poświęcone poszukiwaniom życia w kosmosie. Tu również znalazł się cykl wykładów i prezentacji pod hasłem „CSI: kryminalne zagadki Wrocławia”, poświęcony różnym dziedzinom nauki wspierającym kryminalistykę.

Podczas DNF bogato reprezentowane są również nauki humanistyczne oraz zagadnienia z obszaru sztuki i religii. W bloku poświęconym humanistyce znalazły się wykłady o nauce języków obcych czy funkcjonowaniu mediów. W ramach nauk społecznych wykłady i prezentacje poprowadzą specjaliści z dziedziny prawa, filozofii czy wojskowości.

Wydarzenia organizowane w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki przygotowali pracownicy wrocławskich uczelni, instytutów Polskiej Akademii Nauk oraz środowisk pozauczelnianych. Program festiwalu został tak ułożony, aby zainteresować zarówno najmłodszych pasjonatów wiedzy, jak i seniorów.

We Wrocławiu festiwal potrwa do 27 września. W kolejnych dniach sceną wydarzeń festiwalowych będą m.in. Legnica, Głogów, Dzierżoniów, Jelenia Góra i Wałbrzych. Impreza ostatecznie zakończy się 27 października.

Patronat nad festiwalem objął serwis PAP - Nauka w Polsce.

 

Piotr Doczekalski (PAP)


POWIĄZANE

Na zaproszenie Agencji Artystyczno-Kulinarnej „Around The World” Barbara Grębosz...

Każda oszczędność energii wytworzonej z paliw kopalnych oznacza redukcję emisji ...

W tym roku wypłaciliśmy zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich w wysokości 9,2 ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę