Wsparcie finansowe dla branży drobiarskiej za straty wywołane przez grypę ptaków

12 czerwca 2019
Wsparcie finansowe dla branży drobiarskiej za straty wywołane przez grypę ptaków

Producenci  drobiu i jaj poszkodowani  przez grypę ptaków w sezonie 2016/2017 mogą starać się o dodatkowe wsparcie finansowe. Taką szansę dają najnowsze krajowe przepisy opublikowane w ubiegły piątek - 7 czerwca 2019 roku. Nowe środki  finansowe mają na celu zrekompensowanie strat ekonomicznych poniesionych przez branżę drobiarską z tytułu przerw w produkcji wynikających z nakazu służb weterynaryjnych.

Rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie  zostało przyjęte na wniosek Polski,  złożony do Komisji Europejskiej w lipcu 2017 roku. Unia zapewnia częściowe finansowanie odpowiadające 50 proc. wydatków poniesionych przez Polskę w celu wsparcia rynku jaj i mięsa drobiowego.

- Grupę docelową,  która może starać się o rekompensaty stanowią gospodarstwa, w których w okresie od 3 grudnia 2016 roku do dnia 16 marca 2017 roku został zabity lub poddany ubojowi drób z nakazu służb weterynaryjnych. Wówczas właściciele ferm mieli prawo do uzyskania odszkodowania ze Skarbu Państwa, jednak celem  nowej pomocy finansowej jest  zrekompensowanie tym podmiotom strat w produkcji powstałych w wyniku środków podejmowanych przez inspekcję weterynaryjną  na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych – komentuje Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Katarzyna Gawrońska wyjaśnia, że mowa o takich działaniach służb kontrolnych jak:  wydłużanie okresów zakazu utrzymywania drobiu w gospodarstwach, zakazu wstawień czy restrykcjach ograniczających przemieszczanie drobiu w gospodarstwach drobiarskich położonych na obszarach objętych ograniczeniami.

Aby uniknąć ryzyka podwójnego finansowania poniesione straty nie mogą być stratami już zrekompensowanymi w ramach pomocy państwa lub ubezpieczenia. Oznacza to, że jeśli ktoś otrzymał rekompensaty przyznawane w lutym 2017 roku nie może skorzystać z aktualnej pomocy.

KIPDiP przypomina, że rekompensaty  w 2017 roku przysługiwały producentom utrzymującym drób na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych. Wyłączeni ze wsparcia byli producenci  którzy stracili stada drobiu z powodu potwierdzenia ognisk HPAI na fermach lub w wyniku działań prewencyjnych w strefach z ograniczeniami.

Producenci mają 21 dni na złożenie wniosków do ARiMR od dnia wejścia w życie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 maja 2019 roku, czyli po upływie 7 dni od dnia jego ogłoszenia  w Dzienniku Ustaw. Polska zobowiązana jest do wypłaty środków beneficjentom najpóźniej do dnia 30 września 2019 roku.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Zmienił się termin naboru wniosków o przyznanie dopłaty do zużytego do siewu lub...

Ministerstwo Rolnictwa w Niemczech potwierdziło wczoraj (20 stycznia 2020) przyp...

Ukraina dołączyła do listy państw mających kłopoty z powodu grypy ptaków. Po pra...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę