Wszystko, co warto wiedzieć o OC krótkoterminowym

9 października 2020
Wszystko, co warto wiedzieć o OC krótkoterminowym

Standardowa umowa na ubezpieczenie OC jest zawierana na 12 miesięcy, ale istnieją sytuacje, gdy czas ten może być krótszy. W tym tekście dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze o krótkoterminowym OC.

Gdzie kupić OC krótkoterminowe?

Najlepszym miejscem jest Internet i skorzystanie z ogólnodostępnych kalkulatorów ubezpieczeń. Wystarczy, że wpiszesz do formularza kilka informacji, by po chwili uzyskać dostęp do najlepszych ofert ubezpieczeń OC/AC od renomowanych towarzystw. Dlatego warto sprawdzić darmowy kalkulator ubezpieczeń OC tutaj.

Dla kogo OC krótkoterminowe?

Do niedawna z tego typu polisy mogły skorzystać tylko podmioty gospodarcze takie jak komisy oraz firmy, których działalność polegała na wynajmie pojazdów muzealnych i historycznych. Ostatnimi czasy jednak ubezpieczyciele rozszerzyli dostęp do swojej oferty na większą grupę odbiorców. Jest to związane ze zmianami w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Obecnie OC krótkoterminową ochroną mogą być objęte:

 

  • Pojazdy zarejestrowane czasowo – najczęściej taka rejestracja jest możliwa, gdy właściciel pojazdu chce wywieźć go za granicę lub sprowadzić do Polski. OC krótkoterminowe jest również dopuszczalne, gdy niezbędny jest przejazd pojazdu do stacji kontroli w celu wykonania naprawy lub badania technicznego.

  • Pojazdy sprowadzone z zagranicy – jeśli kupujesz samochód z zagranicy i chcesz go sprowadzić do Polski, konieczne będzie wykupienie krótkoterminowej polisy OC. Umowa musi jednak być zawarta minimalnie na 30 dni. To odpowiedni czas, by przywieźć samochód i dokonać wszelkich niezbędnych formalności związanych z zakupem.

  • Pojazdy z komisów – właściciele komisów mogą wykupić krótkoterminowe OC dla swoich pojazdów. Jest to dla nich duża oszczędność.

  • Pojazdy historyczne – według polskiego prawa pojazdy historyczne to takie, które mają co najmniej 40 lat lub zostały uznane za wyjątkowo cenne ze względu na znaczenie historyczne (granica wieku spada do co najmniej 25 lat).

  • Pojazdy wolnobieżne – chodzi tutaj przede wszystkim o maszyny rolnicze (kombajny, prasy, sadzarki, sieczkarnie, zgrabiarki), leśne (karczowniki, rębaki, wciągarki, klembanki) i budowlane (ładowarki, koparki, walce, palownice, zagęszczarki, wiertnice).

  • Pojazdy do jazd testowych – ustawodawca miał tu na myśli jednostki badawcze producentów motoryzacyjnych, potrzebujący testów swoich pojazdów. Przykładem takiej sytuacji są holenderskie wodorowe taksówki, które przejechały już 1,5 miliona kilometrów.

Ile trwa krótkoterminowe OC?

Najczęściej umowa na krótkoterminową polisę OC jest zawierana na okres od 30 dni do 3 miesięcy. Zaletą tego typu polisy jest jej niższa cena i to, że w nie przedłuża się samoistnie tak, jak w przypadku zwykłego ubezpieczenia OC. Zakres ochrony jest identyczny jak w przypadku standardowego OC. Sumy gwarancyjne na terenie Polski wynoszą więc:

 

  • 5210 000 euro w przypadku szkód na osobie,

  • 1050 000 euro w przypadku szkód w mieniu

Jeśli szukasz idealnie skrojonego pod Twoje potrzeby ubezpieczenia, odwiedź stronę:

https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-krotkoterminowe-oc-miesiac/,

Podsumowanie

Jak widzisz, OC krótkoterminowe jest bardzo przydatnym produktem. Warto pamiętać, że może być zawarte na okres od 30 dni do 3 miesięcy, wygasa w dniu, gdy umowa dobiegnie końca i nie różni się zakresem ochrony od zwykłego ubezpieczenia. Koszt polisy to około 100 zł, a więc o wiele mniej niż przy umowie zawartej na 12 miesięcy. Jeśli potrzebujesz ochrony na określony czas, OC krótkoterminowe jest dobrym pomysłem.

 


POWIĄZANE

Im mniejsze zapotrzebowanie na energię w danym momencie, tym niższa jej cena! Od...

Koniec września przynosi nielubiane przez kierowców wzrosty cen paliw na stacjac...

Eko = dbanie o planetę. Jak wynika z sondażu IPSOS przeprowadzonego na początku ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę