Wybieramy Drzewo Roku 2022

2 czerwca 2022
Wybieramy Drzewo Roku 2022

Od 1. czerwca przez cały miesiąc 16. drzew z całej Polski będzie rywalizowało w konkursie Klubu Gaja o tytuł Drzewa Roku 2022. Siedem dębów, cztery lipy, dwa klony, buk, wiąz i jabłoń to ulubione przez społeczności lokalne drzewa, które dostały się do finału konkursu. Zwycięzcę poznamy już 1 lipca podczas ogłoszenia wyników głosowania. Wygra to drzewo, które zdobędzie najwięcej głosów internautów. Polskie Drzewo Roku 2022 będzie reprezentowało nasz kraj w konkursie europejskim w 2023 roku. Zapraszamy do oddawania głosów na drzewo z najciekawszą historią na www.drzeworoku.pl

12. edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadziła ponad 40 zgłoszeń drzew z całej Polski, które od pokoleń są częścią lokalnej społeczności, przyrody, kultury i historii. Mamy wśród nich drzewa dobrze znane i te dopiero odkryte szerszej publiczności. Drzewa wiekowe i okazy o niesamowitej budowie. Drzewa towarzyszące życiu wielu pokoleń, patronujące lokalnym wydarzeniom, drzewa – świadków historii. Drzewa, które oparły się płomieniom, a nawet zawędrowały na sejmowe salony. Drzewa opiekuńcze, dające szczęście, integrujące ponad podziałami i strzegące miłosnych historii.

„Drzewa to życie. Drzewa to przyrodniczy cud, dzięki któremu ludzka społeczność na planecie Ziemia może realizować swoje marzenia i cela. Z jednej strony kochamy i szanujemy drzewa a z drugiej jak nam przeszkadzają jesteśmy dla nich bezwzględni. Konkurs Klubu Gaja o tytuł Drzewa Roku jest ważny nie dla drzew a dla ludzi. To my, obywatele i obywatelki dostrzegamy znaczenie drzewa, które zgłaszamy. To my staramy się o jego zwycięstwo w konkursie. To my wokół naszych ukochanych drzew budujemy kapitał społeczny. Niezwykłą wartością tego konkursu jest tworzenie głębokiej i współzależnej relacji między człowiekiem a przyrodą. Zapraszam do głosowania.” - powiedział Jacek Bożek szef Klubu Gaja.

„W konkursie, jak co roku, możemy oddać tylko jeden głos z jednego adresu e-mail. Pamiętajmy, aby potwierdzić go potem na swojej skrzynce pocztowej. Ostatni tydzień głosowania jest tajny, także nie będziemy widzieli, ile głosów mają poszczególne drzewa, a zwycięzcę ogłosimy już 1 lipca o godzinie 13.00. Szczegółowy regulamin głosowania znajduje się na stronie www.drzeworoku.pl w zakładce Regulamin.” – przypomina Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku. 

Wśród 16. finalistów biorących udział w głosowaniu, wybranych przez jury konkursowe w pierwszym etapie konkursu, znalazły się:

 1. Matka Lasu w Chłopowie
  (gmina Myślibórz, woj. zachodniopomorskie) – 170 letni buk zwyczajny rośnie w rezerwacie przyrodniczo-krajobrazowym „Długogóry” w Nadleśnictwie Różańsko. Drzewo jest słynne od dawna i chętnie odwiedzane przez miłośników przyrody. Jego największe konary sięgają w bok na 15 m w każda stronę, dzięki czemu pod swoim baldachimem może pomieścić nawet 1000 osób.
 2. Dąb Chrześcijanin w Januszkowicach (gmina Brzostek, woj. podkarpackie) – 650 letni dąb szypułkowy, znajduje się w pierwszej dziesiątce najstarszych drzew w Polsce, zaś w rankingu tych o najgrubszym pniu zajmuje szóstą lokatę. Mieszkańcy mówią o nim „niezniszczalne drzewo”, gdyż już kilka razy w historii swojego istnienia było podpalane.
 3. Dąb Jan w Rogowie (gmina Stargard, woj. zachodniopomorskie) – dąb szypułkowy, wiek 600 lat, Rośnie w samym centrum wsi w towarzystwie mniejszego dąbka Jasia i dwóch okazałych dębów. Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się poniemiecki dworek, który wraz z drzewami tworzy wyjątkową atrakcję dla zwiedzających.  To także charakterystyczny punkt spotkań mieszkańców podczas ważnych wydarzeń z życia społeczności lokalnej.
 4. Dąb Fabrykant w Łodzi – dąb szypułkowy, wiek 180 lat, rośnie w łódzkim parku im. ks. bp. Michała Klepacza. Jest to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce i wizytówka Łodzi. Jeden z konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 metrów. Wiosną przyciąga do siebie tłumy ludzi, którzy chcą oglądać jego majestat zatopiony w morzu błękitnych kwiatów śnieżników i cebulic. 
 5. Dąb Johannes Maleus alians Kanthy (Malec, gmina Kęty, woj. małopolskie) – dąb szypułkowy, wiek ok. 400-500 lat. Dąb wraz z innymi starymi dębami rośnie nad stawem rybnym, na którym znajduje się wysepka z pozostałościami po zamku warownym z początku XIV w. To niezaprzeczalnie najstarsi świadkowie lokalnej historii.
 6. Dąb Opiekun w Milanówku (gmina Milanówek, woj. mazowieckie) – dąb szypułkowy, wiek 170 lat, Pod koniec XIX wieku, gdy dąb osiągnął dojrzałość, wybudowane przy nim pierwszy drewniany dom – willę Bańczewiankę. I tak dąb został Drzewem- Opiekunem. W gościnnych progach domu odbywają się warsztaty i wykłady dla mieszkańców i gości.
 7. Dąb Prasław w Prusinowicach (gmina Lutomiersk, woj. łódzkie) – dąb szypułkowy, wiek 300 lat, Dąb od lat spaja lokalną społeczność i uczy postaw obywatelskich. Widział niejedno – wojny, potyczki, burze, narodziny i śmierć mieszkańców. Tu spotykali się młodzi, aby wyznać sobie miłość, a także grzybiarze wyruszający na zbiory do lasu.
 8. Jabłoń Felicja w Długiem (gmina Zarszyn, woj. podkarpackie) – jabłoń, wiek 120 lat. Felicja jest jabłonią wyjątkowo okazałą – wysoka, postawna, piękna, ciągle owocuje mimo podeszłego wieku. Odegrała ogromną rolę w życiu kilku pokoleń, była świadkiem wielu wydarzeń, a obecnej właścicielce osobiście towarzyszy od wczesnego dzieciństwa.
 9. Klon Jawor w Karczewie (gmina Karczew, woj. mazowieckie) – klon jawor, wiek 100 lat, Dzisiaj klon jest ostatnim żyjącym drzewem, z tych widocznych na zdjęciu z 1944 roku na karczewskim rynku i zajmuje szczególne miejsce w umysłach mieszkańców. Jest łącznikiem pokoleń, wyzwalaczem dobrych emocji, punktem odniesienia w czasie i przestrzeni.
 10. Klon Tadeusz w Zawierciu (gmina Zawiercie, woj. śląskie) – klon zwyczajny, wiek ok. 100 lat, Społeczność szkolna nie wyobraża sobie szkolnego podwórka bez Tadeusza i jego kolegi Jana. Aż strach pomyśleć, że w 2013r. mogli go stracić... Podobno stał zbyt blisko budynku i zagrażał elewacji i zrzucał za dużo liści. Społeczność szkolna postanowiła powalczyć o Przyjaciela i nadać mu status pomnika przyrody.
 11. Lipa w Zakopanem (gmina Zakopane, woj. małopolskie) – lipa szerokolistna, wiek ponad 200 lat, Lipa rośnie opodal kościółka p.w. Matki Zbawiciela. To drzewo szczególne, wyjątkowe, jedno z najstarszych w Zakopanem. Powiadają, że doczekała sędziwego wieku za sprawą zbójnika Suhego Jaśka, który schował w niej zagrabione dukaty
 12. Strażniczka Miłosnej Historii (Bieńkowiec, gmina Drwinia, woj. małopolskie) – lipa drobnolistna, wiek ok. 380 lat. Lipa jest świadkiem wielowiekowej historii majątku, który niegdyś należał do dóbr królowej Bony. Dzisiaj dzięki odbudowie miejsce to na nowo odżyło, a potężna lipa znów zachwyca swym urokiem. Coraz częściej staje się ważnym pięknym elementem sesji fotograficznych. Wróciła też dawna tradycja koncertów pod lipą.
 13. Lipa prof. Szafera w Broniszewie (gmina Wielopole Skrzyńskie, woj. podkarpackie) – lipa szerokolistna, wiek ok. 500 lat, Lipa od blisko pięciu wieków jest perłą parku podworskiego w Broniszewie. Polski botanik i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Władysław Szafer aktywnie zabiegał o jej ochronę, dlatego nazywana jest jego imieniem.
 14. Lipa Wiktoria w Wojkowicach (gmina Wojkowice, woj. śląskie) – lipa szerokolistna, wiek 300 lat, Historia lipy od wieków związana jest z historią życia rodziny Kowalików i Łukasików. Imię Wiktoria zawdzięcza prababci jej obecnych opiekunek. Dzięki staraniom rodziny Wiktoria jest pierwszym i jedynym w Wojkowicach pomnikiem przyrody.
 15. Wiąz Taczanowskiego w Lutomiersku (gmina Lutomiersk, woj. łódzkie) – wiąz szypułkowy, wiek ok. 300 lat, Wiąz rośnie w ogrodzie klasztoru Ojców Salezjanów i króluje swoim majestatem wśród innych drzew. Drzewo daje natchnienie muzykom w działającej tutaj Szkole Muzycznej o profilu organistowskim. Według legendy wiąz był świadkiem odpoczynku dowódcy powstania styczniowego – generała Edmunda Taczanowskiego, od którego nazwiska wiąz nosi swoje imię.
 16. Dąb Wolności w Puławach (gmina Puławy, woj. lubelskie) – dąb szypułkowy, wiek 100 lat, Dąb rośnie w otoczeniu parku miejskiego „Skwer Niepodległości”. Został posadzony w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przez młodzież puławskich szkół.


ZAGŁOSUJ NA DRZEWO ROKU 2022 >>>

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. W konkursie nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. 

Drzewa dają tlen, przeciwdziałają zmianom klimatu, są ważne dla ochrony różnorodności biologicznej oraz życia miliardów ludzi i zwierząt na Ziemi. Drzewa są częścią naszego dziedzictwa narodowego, dlatego powinniśmy je chronić dla przyszłych pokoleń. Jeśli nie jest Ci obojętny los drzew, pomóż nam je sadzić, chronić i opiekować się nimi.


Przekaż darowiznę Klubowi Gaja – nr konta: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Możesz też przekazać 1% Swojego podatku Klubowi Gaja – KRS 0000120069Klub Gaja


POWIĄZANE

Nieprzemyślane pomysły podatkowe zamiast zażegnać, grożą pogłębieniem kryzysu, a...

Sektor motoryzacyjny stał się główną ofiarą globalnego kryzysu półprzewodników. ...

PZU rozpoczyna jesienną kampanię sprzedaży dotowanych ubezpieczeń upraw rolnych....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę