aaa_TSW_2023
CTR_2023

Wybory 2023-Andrzej Duda wkracza do akcji

23 października 2023
Wybory 2023-Andrzej Duda wkracza do akcji

Prezydent Andrzej Duda wydaje się być zdeterminowany do zakończenia spekulacji, kto i kedy utworzy nowy rząd po wyborach z 15 października. Do głowy państwa dochodzą coraz głośniejsze  nawyływania przede wszystkim od strony opozycji  do niezwłocznego  powierzenia Donaldowi Tuskowi misji tworzenia nowego rządu. Aby przerwać różnego rodzaju dywagacje, Prerzydent RP postnowił wkroczyć do akcji i zaprosił wszystkie ugrupowania polityczne do pałacu prezydenckiego celem przeprowadzenia konsultacji. Dopier wtedy, głowa państwa powierzy właściwej osobie tworzenie nowego rządu.

Prezydent Andrzej Duda jest w dość klarownej sytuacji, bo do tej pory, po 1989 roku praktyką było powierzenie tworzenia nowego rządu liderowi ugrupowania które zwyciężyło w wyborach. W ostatnim głosowaniu, największe poparcie uzyskało Prwao i Sprawiedliwość więc zgodnie ze zwyczajem Prezydent powinien tej partii powierzyć  misję tworzenia rządu. Opozycja tymczasem krzyczy że ma większość parlamentarną i to oni mają prawo do tworzenia nowego gabinetu.

Wydaje się jednak, że Andrzej Duda chce się na poważnie przyglądnąć całej tej sytuacji, bo widzi, że opozycja jak na razie prezentuje niby jedność, ale jest daleka od porozumienia prograrmowego. Sprawa dotyczy spraw światopoglądowych, takich jak aborcja, religia w szkołach, wolne związki itd. na których to haslach weszła do sejmu cała lewica. Kosiniak-Kamysz z kolei zapowiedział, że żadne sprawy światopoglądowe nie będą mogły byćc przedmiotem jakiejkolwiek umowy koalicyjnej. 

Pondto, wychcodzą na jaw olbrzymie problemy z dogadywaniem się w sprawie rolnictwa. Jeszcze przed wyborami NSZZ RI SOLIDARNOŚĆ i OPZZRiOR stworzyły listę 12 kluczowych zagadnień dotyczących rolnctwa. Podpisał się pod tymi tematami m.innymi byli ministrowie rolnictwa: Jan Krzrysztof Ardanowski z PiS i Marek Sawicki z PSL. Ale innego z dania są  przyszli koalicanci PSL, bo np. wszyscy opowiadają się za zakazem uboju rytualnego zwierząt, klatkowego chowu kur i zwierząt futerkowych oraz ograniczeniem produkcji zwierzęcej w  Polsce. 

Więc opzycja twierdzi że ma większość, ale gołym okiem widaćc, że nie ma spójnego programu, który dał by szansę na dalszy rozwój państwa. Dodatkowo, oliwy do ognia dodał Tomasz Siemoniak że należy redukować armię i zaniechać plany budowy 300 tysięcznego wojska, bo jak stwierdził "Polska nie ma potencjału demograficznego na tą armię."

Prerzydent Andrzej Duda, jako Głowa Państwa i Zwierzchnik Sił Zbrojnych, wydaje się być całym tym politycznym zgiełkiem nie tylko poirytowany, ale także głeboko zaniepokojony. Wydaje się, że właśnie dlatego postanowił przekonać się, jakie plany mają poszczególne partie polityczne i co tak naprawdę jest ich priorytetem.

Bo prezydent doskonale widzi i wie, że jedno jest pewne, że na pewno każda paria chce rządzić, a niektórzy już przydzielili sobie poszczególne resorty i stanowiska, o jednym jednak zapominając, że rządzenie Polską to wielka odpowiedzialność, a za rozwój państwa odpowiada realizacja rządowego określonego planu, strategii, wizji kraju. Prezydent zdadje sobie sprawę, że spoczywa na nim olbrzymia odpowiedzialność za bezpieczeństwo obywateli. Bezpieczeństwo nie tylko obronne militarne, ale i żywnościowe, jako fundament podstaw silnego państwa.

Poniżej oficjalny komunikat Kancelarii Prezydenta

We wtorek i środę (24–25 października), na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, w Pałacu Prezydenckim odbędą się konsultacje z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji. Spotkania odbędą się osobno z każdym z komitetów wyborczych, w kolejności zgodnej z wynikami osiągniętymi przez te komitety w wyborach.

Na wtorek (24 października) zostały zaplanowane spotkania z przedstawicielami KW Prawo i Sprawiedliwość (godz. 12.00) i KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni (godz. 14.00). Z kolei w środę (25 października) Prezydent RP spotka się z przedstawicielami KKW Trzecia Droga Polskie Stronnictwo Ludowe – Polska 2050 Szymona Hołowni (godz. 11.00), KW Nowa Lewica (godz. 13.00) i KW Konfederacja Wolność i Niepodległość (godz. 15.00).

oprac.e-mk,ppr.pl na podst. źródło: Kancelaria Prezydenta


POWIĄZANE

To wyjątkowe wydarzenie i idealna okazja, by rozprawić się z “rybimi” mitami, po...

Polska umacnia swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji mięsa drobiowego! ...

Naukowcy z Wydziału Biologii UW planują udostępniać rolnikom, hodowcom roślin i ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę