BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Grupa Wyszehradzka wzywa KE do zwrotnych zabezpieczeń tranzytu zboża

28 września 2023
Grupa Wyszehradzka  wzywa KE do zwrotnych zabezpieczeń tranzytu zboża

Ministrowie rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Słowacja, Polska i Węgry) wezwali Komisję Europejską do wzmocnienia kontroli tranzytu ukraińskiego zboża "szlakami solidarnościowymi", a także do wprowadzenia zwrotnych zabezpieczeń dla eksporterów eksportujących je, donosi Interfax-Ukraina, powołując się na informacje czeskiego Ministerstwa Rolnictwa.

"Chcemy zaproponować Komisji Europejskiej wprowadzić zwrotne depozyty lub inny mechanizm finansowy dla handlowców importujących zboże z Ukrainy. Jeśli po zakończeniu handlu udowodnią, że zboże trafiło do kraju, w którym się znajdowało i opuściło Europę przez porty krajów bałtyckich lub Polski, otrzymają zwrot pieniędzy. Handlowcy odgrywają kluczową rolę, ponieważ to oni decydują, dokąd trafiają sprzedawane towary – powiedział czeski minister rolnictwa Marek Vyborný.
On również zaakcentował znaczenie gwarancji ze strony Ukrainy, że eksport ukraińskiego zboża trafi do krajów trzecich i nie pozostanie w Europie.

"Jesteśmy zainteresowani pomocą Ukrainie, która broni się przed rosyjską agresją i pomocą krajom, które są uzależnione od ukraińskiego zboża. Ale jednocześnie chcemy uzyskać gwarancje, że to ziarno nie trafi do krajów UE i tym samym nie doprowadzi do upadku rynku" - podkreślił minister.

oprac, e-mk na podst źródło: apkainform


POWIĄZANE

W przyszłym roku nadal będą funkcjonować państwowe programy wsparcia dla produce...

1 grudnia Bułgaria zniosła zakaz importu z Ukrainy czterech płodów rolnych (psze...

Zgodnie z przewidywaniami, paliwa na stacjach tanieją, ale dynamika obniżek w os...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę