aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wyższe cła na rosyjskie i białoruskie produkty zbożowe

3 czerwca 2024
Wyższe cła na rosyjskie i białoruskie produkty zbożowe

Rada przyjęła 30 maja 2024 roku rozporządzenie, które przewiduje nakładanie ceł zaporowych na produkty zbożowe importowane z Rosji i Białorusi. Cła na zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne z Rosji i Białorusi mają być tak wysokie, że w praktyce import tych produktów zostanie zatrzymany.

Przyjęte nowe cła mają doprowadzić do praktycznego zahamowania importu zbóż z Rosji i Białorusi do UE. Zapobiegną zatem destabilizacji unijnego rynku zbóż, powstrzymają rosyjski eksport bezprawnie przywłaszczanego zboża produkowanego na terytorium Ukrainy oraz spowodują, że Rosja nie będzie mogła finansować wojny napastniczej przeciwko Ukrainie z dochodów pochodzących z eksportu do UE. W ten sposób Unia po raz kolejny udowadnia swoje stałe poparcie dla Ukrainy - powiedziałl Vincent Van Peteghem, belgijski minister finansów

Rozporządzenie podwyższa cła przywozowe na zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne, a także na wysłodki buraczane w postaci granulek i na suszony groch pochodzące z Rosji i Białorusi, w przypadku których obecnie importerzy płacą niskie cła lub nie płacą ich w ogóle. Ponadto towary te zostaną pozbawione dostępu do unijnych kontyngentów taryfowych.

Nowe środki dotyczą produktów bezpośrednio lub pośrednio pochodzących z Rosji lub Białorusi lub eksportowanych do UE. Nie będą one miały wpływu na tranzyt przez UE z obu tych państw do innych państw trzecich.

Co dalej?

Rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE. Nowe środki wejdą w życie 1 lipca 2024 r.

Kontekst

Od czasu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, do której doszło 24 lutego 2022 r., unijny import produktów zbożowych z Rosji znacznie wzrósł.

Rosja pozostaje co prawda stosunkowo niewielkim dostawcą tych produktów na unijny rynek, ale jest ich wiodącym światowym producentem i eksporterem.

Rosja, biorąc pod uwagę obecną wielkość jej światowego eksportu, mogłaby przekierować znaczne ilości dostaw tych produktów do UE, powodując ich nagły napływ ze swoich dużych zapasów i zakłócając w ten sposób rynek UE.

Istnieją ponadto dowody na to, że Rosja bezprawnie przywłaszcza sobie obecnie duże ilości takich produktów na terytoriach Ukrainy, które nielegalnie okupuje, i kieruje je na swoje rynki eksportowe jako rzekomo rosyjskie.

Nowe środki zapobiegną zatem destabilizacji rynku UE, powstrzymają rosyjski eksport bezprawnie przywłaszczanego zboża produkowanego na terytoriach Ukrainy oraz spowodują, że Rosja nie będzie mogła finansować wojny napastniczej przeciwko Ukrainie z dochodów pochodzących z eksportu do UE.

Komisja przedłożyła Radzie projekt rozporządzenia 22 marca 2024 r.

Rozporządzenie zmienia załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej w celu zwiększenia ceł stosowanych do przywozu zbóż, nasion oleistych i produktów pochodnych, które są obecnie klasyfikowane do działów 7, 10, 12, 14, 15 i 23 Nomenklatury scalonej (CN), pochodzących lub eksportowanych z Rosji lub Białorusi.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wyb...

Ustawa mobilizacyjna. Część Ukraińców może wyjechać z Polski, ale podobno u nas ...

Bank Pocztowy, jako pierwszy bank w Polsce przeniósł swoją bankowość elektronicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę