CTR_80917

XVIII edycja Agro Show w Bednarach

29 września 2016

 W dniach 23–26 września br. w Bednarach koło Poznania już po raz XVIII odbyła się Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW 2016 – największa impreza plenerowa tego typu w Europie. Na powierzchni 120 ha swoje stoiska przygotowało ok. 830 wystawców, w tym prawie 100 z zagranicy (z 20 krajów), a wystawę odwiedziło ok. 150 tysięcy rolników.

Podczas Agro Show tradycyjnie wspólne stoisko informacyjne miały: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, KRUS oraz agencje rolne. Wystawę w Bednarach odwiedzili Sekretarz i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jacek Bogucki i Ryszard Zarudzki. Agencję Nieruchomości Rolnych reprezentowało kierownictwo: Prezes dr Waldemar Humięcki oraz Wiceprezesi: Hanna Myjak i Andrzej Sutkowski. Agencja przygotowała dla rolników materiały wyjaśniające podstawowe aspekty związane z wejściem w życie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Pracownicy Agencji informowali, że obecne zapisy ustawy spełniają postulaty zgłaszane przez rolników: chronią polską ziemię przed niekontrolowanym wykupem i dają rolnikom równe szanse w dostępnie do państwowych gruntów. Zapewniali też, że nowe  przepisy w żaden sposób nie naruszają dotychczasowych zasad przekazywania gospodarstwa „z ojca na syna”.
 
W Bednarach swoją ofertę przedstawiły również spółki hodowli roślin uprawnych o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej, nad którymi nadzór właścicielski sprawuje Agencja Nieruchomości Rolnych. Punkty informacyjne, w ramach jednego stoiska, zorganizowały: „Danko” Hodowla Roślin w Choryni, Poznańska Hodowla Roślin w Tulcach, Małopolska Hodowla Roślin w Krakowie, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego w Straszkowie, Pomorsko Mazurska Hodowla Ziemniaka w Strzekęcinie, Krakowska Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze „Polan” w Krakowie, „Spójnia” Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze w Nochowie, „PlantiCo – Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Zielonki” w Zielonkach. Spółki agencyjne odwiedził wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki. Podczas krótkiej prezentacji Prezesi Zarządów przedstawili Ministrowi ofertę rynkową poszczególnych spółek w zakresie sprzedaży materiału siewnego roślin rolniczych i ogrodniczych.

W trakcie wystawy odbyło się uroczyste podsumowanie XIV edycji Krajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Celem konkursu jest promocja zasad bezpieczeństwa pracy w rolnictwie. Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach: zakładów rolnych przez Agencję Nieruchomości Rolnych oraz gospodarstw indywidualnych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. ANR od początku organizuje konkurs w kategorii zakładów rolnych. W dotychczasowych jego edycjach wzięło udział ok. 1150 zakładów rolnych, zatrudniających ponad 10 tysięcy pracowników. W tegorocznej edycji uczestniczyły 42 zakłady rolne, dające pracę ponad 4600 osobom. I miejsce zajęła – Poznańska Hodowla Roślin Sp. z o.o., II – Ośrodek  Hodowli Zarodowej „Głogówek” Sp. z o.o., a III –  Przedsiębiorstwo Rolne Długie Stare Sp. z o.o. Laureatom nagrody wręczyła m.in. Wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych Hanna Myjak.

W kategorii gospodarstw indywidualnych zwyciężyło gospodarstwo Alicji i Krzysztofa Spychalskich z Pikutkowa w woj. kujawsko-pomorskim. Laureaci w nagrodę otrzymali ciągnik rolniczy Zetor Major.

Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW organizowana jest przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych od 1999 roku. Stała się miejscem, w którym rolnicy mają możliwość spotykania się ze specjalistami reprezentującymi firmy związane z szeroko rozumianą branżą rolniczą. AGRO SHOW postrzegane jest jako doskonałe miejsce prezentacji najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń rolniczych. To również kompleksowa wystawa, podczas której swoją aktualną ofertę pokazują producenci nawozów, nasion, środków ochrony roślin i innych branż związanych z rolnictwem. Zawsze jednak szczególnym powodzeniem cieszą się pokazy maszyn rolniczych podczas pracy na specjalnie przygotowanych poletkach.

Biuro Rzecznika Prasowego ANR


POWIĄZANE

Phil Hogan unijny Komisarz do spraw rynków rolnych w Polsce będzie rozmawiał o p...

Polacy są już tak skonstruowani, że często próbują się drapać tam, gdzie ich w o...

Ustanowienie Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej przewiduje ustawa, którą podpi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę