XVIII edycja Agro Show w Bednarach

29 września 2016

 W dniach 23–26 września br. w Bednarach koło Poznania już po raz XVIII odbyła się Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW 2016 – największa impreza plenerowa tego typu w Europie. Na powierzchni 120 ha swoje stoiska przygotowało ok. 830 wystawców, w tym prawie 100 z zagranicy (z 20 krajów), a wystawę odwiedziło ok. 150 tysięcy rolników.

Podczas Agro Show tradycyjnie wspólne stoisko informacyjne miały: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, KRUS oraz agencje rolne. Wystawę w Bednarach odwiedzili Sekretarz i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jacek Bogucki i Ryszard Zarudzki. Agencję Nieruchomości Rolnych reprezentowało kierownictwo: Prezes dr Waldemar Humięcki oraz Wiceprezesi: Hanna Myjak i Andrzej Sutkowski. Agencja przygotowała dla rolników materiały wyjaśniające podstawowe aspekty związane z wejściem w życie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Pracownicy Agencji informowali, że obecne zapisy ustawy spełniają postulaty zgłaszane przez rolników: chronią polską ziemię przed niekontrolowanym wykupem i dają rolnikom równe szanse w dostępnie do państwowych gruntów. Zapewniali też, że nowe  przepisy w żaden sposób nie naruszają dotychczasowych zasad przekazywania gospodarstwa „z ojca na syna”.
 
W Bednarach swoją ofertę przedstawiły również spółki hodowli roślin uprawnych o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej, nad którymi nadzór właścicielski sprawuje Agencja Nieruchomości Rolnych. Punkty informacyjne, w ramach jednego stoiska, zorganizowały: „Danko” Hodowla Roślin w Choryni, Poznańska Hodowla Roślin w Tulcach, Małopolska Hodowla Roślin w Krakowie, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego w Straszkowie, Pomorsko Mazurska Hodowla Ziemniaka w Strzekęcinie, Krakowska Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze „Polan” w Krakowie, „Spójnia” Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze w Nochowie, „PlantiCo – Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Zielonki” w Zielonkach. Spółki agencyjne odwiedził wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki. Podczas krótkiej prezentacji Prezesi Zarządów przedstawili Ministrowi ofertę rynkową poszczególnych spółek w zakresie sprzedaży materiału siewnego roślin rolniczych i ogrodniczych.

W trakcie wystawy odbyło się uroczyste podsumowanie XIV edycji Krajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Celem konkursu jest promocja zasad bezpieczeństwa pracy w rolnictwie. Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach: zakładów rolnych przez Agencję Nieruchomości Rolnych oraz gospodarstw indywidualnych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. ANR od początku organizuje konkurs w kategorii zakładów rolnych. W dotychczasowych jego edycjach wzięło udział ok. 1150 zakładów rolnych, zatrudniających ponad 10 tysięcy pracowników. W tegorocznej edycji uczestniczyły 42 zakłady rolne, dające pracę ponad 4600 osobom. I miejsce zajęła – Poznańska Hodowla Roślin Sp. z o.o., II – Ośrodek  Hodowli Zarodowej „Głogówek” Sp. z o.o., a III –  Przedsiębiorstwo Rolne Długie Stare Sp. z o.o. Laureatom nagrody wręczyła m.in. Wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych Hanna Myjak.

W kategorii gospodarstw indywidualnych zwyciężyło gospodarstwo Alicji i Krzysztofa Spychalskich z Pikutkowa w woj. kujawsko-pomorskim. Laureaci w nagrodę otrzymali ciągnik rolniczy Zetor Major.

Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW organizowana jest przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych od 1999 roku. Stała się miejscem, w którym rolnicy mają możliwość spotykania się ze specjalistami reprezentującymi firmy związane z szeroko rozumianą branżą rolniczą. AGRO SHOW postrzegane jest jako doskonałe miejsce prezentacji najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń rolniczych. To również kompleksowa wystawa, podczas której swoją aktualną ofertę pokazują producenci nawozów, nasion, środków ochrony roślin i innych branż związanych z rolnictwem. Zawsze jednak szczególnym powodzeniem cieszą się pokazy maszyn rolniczych podczas pracy na specjalnie przygotowanych poletkach.

Biuro Rzecznika Prasowego ANR


POWIĄZANE

Nadal handel zbożem na krajowym rynku jest niewielki. Brak jest ofert sprzedaży ...

Na krajowym rynku tanieje cukier. Powodem spadku cen była duża jego podaż przy n...

Wiceszef PSL Dariusz Klimczak będzie reprezentował ludowców w Komitecie Narodowy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę