aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Z okazji Międzynarodowego Dnia Młodzieży Fundacja Świętego Mikołaja apeluje o wsparcie młodzieży i wydobywanie z nich tego co najlepsze

11 sierpnia 2020
Z okazji Międzynarodowego Dnia Młodzieży Fundacja Świętego Mikołaja apeluje o wsparcie młodzieży i wydobywanie z nich tego co najlepsze

Z okazji Międzynarodowego Dnia Młodzieży Fundacja Świętego Mikołaja wspierająca od lat dzieci i młodzież apeluje o wspieranie młodzieży w 3 istotnych obszarach: poszerzanie możliwości rozwoju, wspieranie budowania głębokich więzi oraz promowanie młodzieżowego aktywizmu i wpływu młodzieży na otaczającą rzeczywistość. Te trzy obszary będą decydować o tym kim stanie się dzisiejsza młodzież w przyszłości.

Według najnowszych ustaleń European Anti Poverty Network  w ciągu 12 miesięcy przybyło 422 tys. Polaków i Polek żyjących poniżej minimum egzystencji (z 1,7 mln do 2,1 mln). 90 tys. z wymienionej grupy to skrajnie ubogie dzieci, a ich całościowa liczba wynosi obecnie 417 tys.

Według raportu badawczego „Równy dostęp do edukacji dzieci i młodzieży” dla 44 proc. ankietowanych  edukacja jest najważniejszym czynnikiem określającym przyszłość młodzieży. Ale jednocześnie aż 43 proc. uważa, że w Polsce nie mają one równych szans edukacyjno-rozwojowych.

Marzymy o tym, by w Polsce nie było ani jednego dziecka, które z powodu trudnej sytuacji finansowej nie może rozwijać swoich talentów czy zainteresowań i dlatego od 2010 roku prowadzimy ogólnopolski program stypendialny. Już ponad 2500 uczniów otrzymało Stypendium św. Mikołaja i z każdym kolejnym rokiem szkolnym ta liczba rośnie. Obecnie Fundacja prowadzi zbiórkę pieniędzy na stypendia dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin, a stypendia na kolejny rok szkolny zostaną przyznane we wrześniu. - wyjaśnia Antonina Grządkowska z Fundacji Świętego Mikołaja, koordynator programu Stypendia Św. Mikołaja.


Drugą niezmiernie ważną sprawą dotyczącą harmonijnego rozwoju młodzieży jest realizowanie potrzeby bycia we wspólnocie, budowanie głębokich i trwałych więzi społecznych. Psychologowie zwracają uwagę, że w krajach rozwiniętych narasta epidemia samotności wśród młodych osób. Śledząc wyniki badań  HSBC widzimy, że w latach 2014-18 odsetek młodzieży oceniającej wsparcie rówieśnicze jako niskie zwiększył się z 47,1% do 66,6%. My – dorośli musimy zrobić wszystko aby umożliwiać i promować wśród młodzieży głębokie relacje i to te w świecie realnym, nie wirtualnym.

Fundacja Świętego Mikołaja pracując z młodzieżą widzi jak wiele dobra można pomnożyć budując właśnie na prawdziwych, głębokich relacjach. Dobrym przykładem działania wspierającego budowanie więzi jest koło wolontariatu zrealizowane w Raciborzu przez Darię – uczestniczkę Akademii Liderów.  Daria postanowiła zintegrować uczniów ze swojego liceum oraz z zespołu szkół specjalnych. Obie szkoły mieszczą się na tej samej ulicy w Raciborzu, a uczniowie do tej pory byli dla siebie anonimowi. Daria postanowiła to zmienić i  przeprowadziła szereg wspólnych przedsięwzięć uczniów z obu szkół, zaangażowała do działania także swoich kolegów. Uczniowie obu szkół wspólnie brali udział w warsztatach kulinarnych i plastycznych. Wolontariusze ze szkoły Darii zaczęli w rezultacie odwiedzać niepełnosprawnych kolegów, prowadząc dla nich zajęcia i korepetycje, a rodzice ze szkoły dla dzieci pełnosprawnych i niepełnosprawnych poznali się i podjęli pierwsze wspólne przedsięwzięcia. -  podsumowuje Antonina Grządkowska z Fundacji Świętego Mikołaja.

Trzecim obszarem jest wspieranie aktywności i zaangażowania młodych ludzi. Zbyt często młodzi ludzie zwalniani są z podejmowania odpowiedzialności, a to właśnie poczucie realnego wpływu na otaczającą rzeczywistość jest jedną z kluczowych kompetencji aby stać się dojrzałym dorosłym.

Fundacja Świętego Mikołaja chcąc odpowiedać na te potrzebę młodzieży od 5 lat prowadzi Akademię Liderów.

Celem Akademii jest wsparcie zaangażowanej społecznie młodzieży w wieku 16–20 lat pochodzącej z różnych miejscowości z całej Polski. Każdego roku wiosną ogłaszamy otwartą rekrutację, w ramach której młodzi ludzie wysyłają nam swoje pomysły na projekty, które chcieliby zrealizować w swoich społecznościach lokalnych. Wybieramy autorów najlepszych z nich i zapraszamy ich do udziału w Akademii. Szkolimy z zakresu zarządzania projektami podczas Szkoły Letniej, wspieramy w realizacji projektów poprzez tutoring, organizujemy Szkołę Zimową, podczas której uczestnicy programu wymieniają się doświadczeniami. Dotychczas w ramach Akademii wykształciliśmy niemal 150 młodych osób, które zrealizowały w swoich miejscowościach ponad 100 projektów, angażując do współpracy innych młodych wolontariuszy. - mówi Antonina Grządkowska z Fundacji Świętego Mikołaja.

Przykładem lokalnego młodego działacza jest Paweł z Miedzianej Góry, który  zaangażował się w projekt „Świadomi Młodzi”. Jego celem było zwiększanie partycypacji młodych osób z województwa świętokrzyskiego w życiu publicznym, a także promowanie inicjatyw młodzieżowych. W ramach projektu Paweł razem z zespołem rówieśników zorganizował szereg debat w Miedzianej Górze, Kielcach, Sandomierzu i Chmielniku. Debaty dotyczyły tego, jakiej Polski chcą młodzi oraz tego, dlaczego ich działalność społeczna jest tak ważna. Pawłowi i jego wolontariuszom udało się stworzyć przestrzeń komunikacji młodych na ważne tematy dotyczące kwestii publicznych i współtworzenia społeczeństwa obywatelskiego.

Fundacja Świętego Mikołaja od 20 lat służy pomocą dzieciom i młodzieży, umożliwia im harmonijny rozwój, wspiera młode talenty i wychowuje do zaangażowania obywatelskiego. Dziś, z okazji Międzynarodowego Dnia Młodzieży apeluje do wszystkich wychowawców, decydentów i ludzi dobrej woli o wspieranie młodzieży i wydobywanie z nich tego co najlepsze.

Chcesz wesprzeć misję Fundacji Świętego Mikołaja wejdź na www.mikolaj.org.pl i pomóż nam mądrze pomagać.

 

infowire.pl


POWIĄZANE

Wczoraj, odyło się wspólne posiedzienie  władz rolniczej i pracowniczej Solidarn...

W zależności od branży, zawodu i konkretnej firmy, podczas aplikacji możesz się ...

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę