aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Za 0,57 mld euro, EDPR odkupuje 1 GW energii wiatrowej

2 stycznia 2024
Za 0,57 mld euro, EDPR odkupuje  1 GW energii wiatrowej

29 grudnia, 2023: EDP Renováveis S.A. („EDPR”) informuje, że zawarła umowę z dwoma podmiotami sponsorowanymi przez China Three Gorges – ACE Investment Fund I LP oraz ACE Investment Fund II LP („ACE Funds”) – tym samym odkupi 49% ich udziałów w spółce EDPR w zakresie portfeli wiatrowych w Portugalii, Polsce i Włoszech, za łączną kwotę 0,57 miliarda euro.

Fundusze ACE nabyły 49% udziałów od EDPR w latach 2016–2017. Portfele posiadają łączną moc operacyjną brutto wynoszącą 970 MW (475 MW netto) energii wiatrowej, z którego:

• Portugalia: 422 MW z obowiązującą taryfą Feed in Tariff do 2030 r.;

• Polska: 418 MW w ramach systemu Zielonych Certyfikatów do 2027 r.;

• Włochy: 130 MW z wdrożonym Feed in Premium lub CfD do 2033 r.

Całkowita cena transakcji oznacza łączną wartość przedsiębiorstwa wynoszącą obecnie 1,2 miliarda euro (wg szacunków). Transakcja ta ma silne uzasadnienie strategiczne, ponieważ EDPR będzie posiadał 100% udziałów w projektach z dobrymi wynikami operacyjnymi - zapewniając natychmiastowy przepływ środków pieniężnych i wzrost zysków. To także uproszczenie struktury właścicielskiej przy jednoczesnym zwiększeniu elastyczności zarządzania portfelem energii i potencjalny rozwój hybrydyzacji i repoweringu.

EDP i EDPR podtrzymują kierunek wzrostu zgodny z wyznaczonymi celami finansowymi w Biznes Planie na lata 2023–2026.

Transakcja ta podlega weryfikacji względem warunków regulacyjnych i innych zwyczajowych warunków dla transakcji tego rodzaju.

Informacje te są ujawniane zgodnie z warunkami i dla celów art. 17 ust. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014.

*** 

O EDP Renewables (EDPR) 

EDP Renewables (Euronext: EDPR) jest czwartym pod względem wielkości producentem energii odnawialnej na świecie, z obecnością na 28 rynkach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Główna siedziba EDPR znajduje się w Madrycie. Spółka prowadzi ponadto biura regionalne w Houston, São Paulo i w Singapurze oraz dysponuje najwyższej klasy aktywami i zdolnością operacyjną lidera rynkowego w branży energetyki odnawialnej. Wśród aktywów spółki znajdują się lądowe farmy wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne na skalę przemysłową, rozproszone morskie farmy wiatrowe (realizowane w ramach OW – joint venture, w którym EDPR ma połowę udziałów) oraz technologie wspierające rozwiązania odnawialne, w tym akumulatory i zielony wodór.

Zorientowana na pracowników polityka EDPR zaowocowała przyznaniem spółce wyróżnień Top Workplace 2022 w USA i Top Employer 2022 w Europie (w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Rumunii, Portugalii i Polsce) oraz w Brazylii, a także umieszczeniem jej na prestiżowym Bloomberg Gender Equality Index. 

EDPR należy do EDP (Euronext: EDP), lidera transformacji energetycznej, który przykłada szczególną wagę do dekarbonizacji. Oprócz silnej obecności w branży odnawialnych źródeł energii (za sprawą EDPR i projektów z zakresu hydroenergetyki) EDP ma ugruntowaną obecność jako dostawca mediów na terenie Portugalii, Hiszpanii i Brazylii, wliczając w to takie obszary, jak sieci energetyczne, dedykowane rozwiązania dla klientów i zarządzanie energią.

 

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę