informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Zaanektowany przez Rosję Krym eksportuje coraz więcej zboża do Syrii

25 czerwca 2018
Zaanektowany przez Rosję Krym eksportuje coraz więcej zboża do Syrii

Zaanektowany przez Rosję Krym eksportuje coraz więcej zboża do Syrii - podaje Reuters. Agencja ocenia, że tym sposobem półwysep znalazł rynek zbytu po objęciu zachodnimi sankcjami, a przywódca opanowanej wojną Syrii Baszar el-Asad ma pewne źródło dostaw.

Wielkość dostaw z Krymu do Syrii zaczęła wzrastać w połowie ubiegłego roku - zauważa agencja. Między lipcem 2017 r. a majem 2018 r. z krymskich portów wypłynęło do Syrii co najmniej 10 statków, które przetransportowały co najmniej 170 tys. ton zboża - informuje Reuters, powołując się m.in. na źródła w branży spedycyjnej.

Zachodnie sankcje nie zabraniają dostarczania żywności do Syrii, ale ze względu na ograniczenia w kwestii operacji bankowych i zamrożenie aktywów wiele firm zrezygnowało ze współpracy z Damaszkiem w tym obszarze. Z kolei sankcje nałożone na Krym po zaanektowaniu przez Rosję półwyspu w 2014 r. zabraniają m.in. współpracy zagranicznych firm z miejscowymi przedsiębiorstwami w branży rolniczej czy transportowej.

Władze pogrążonej w konflikcie Syrii z uwagi na sytuację wewnętrzną zostały zmuszone do uzależnienia się od importu zboża, jednak ze względu na kłopoty finansowe w zamian za część dostaw, jak twierdzi Reuters, Krym otrzymuje m.in. oliwę z oliwek i warzywa.

Rocznie Krym produkuje 1,4 mln ton zboża, z czego ok. 1 mln może być przeznaczone na eksport. Ministerstwo rolnictwa Rosji, pytane przez agencję Reutera o wzrost eksportu z Krymu, zaznaczyło, że w ciągu ostatnich trzech lat krymski sektor rolniczy otrzymał ok. 2,4 mld rubli (38 mln dolarów) wsparcia od Moskwy. Przyczyniło się to do wdrożenia nowoczesnych technologii i zwiększenia plonów - dodano.

Z danych, do których dotarł Reuters, wynika, że statki wyruszające z Krymu dopływają bezpośrednio do Syrii (najczęściej do portu Tartus, gdzie mieści się rosyjska baza morska), ale też do Libanu, skąd następnie zboże jest przewożone do Syrii. Reuters twierdzi, że do transportu zboża wykorzystywane są syryjskie statki objęte sankcjami.

Jak wskazuje Radio Swoboda, w tym roku ze względu na suszę i nieurodzaj ceny pszenicy na Krymie są 1,5-krotnie wyższe niż w roku ubiegłym.

 

(PAP)


POWIĄZANE

To już drugi rok, kiedy rolnicy składają wnioski o płatności obszarowe w wersji ...

Przed nami kolejna edycja konkursu kulinarnego "Bitwa Regionów" dla Kół Gospodyń...

W związku z pismami KRIR w sprawie zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę