Targi_china_210519-750

Zachodniopomorskie/ Otwarto silos cukru w Stargardzie

14 września 2018
Zachodniopomorskie/ Otwarto silos cukru w Stargardzie

Nowy silos cukru, inwestycję Krajowej Spółki Cukrowej, otwarto w czwartek Cukrowni Kluczewo w Stargardzie (Zachodniopomorskie). Cukrownia ma być teraz samowystarczalna w produkcji i magazynowaniu cukru.

"Regulujemy sobie rynek magazynowy, jeśli chodzi o logistykę, obniżamy koszty. Nie będziemy musieli korzystać z magazynów zastępczych" - powiedział w czwartek dziennikarzom Janusz Stachowiak z zarządu Krajowej Spółki Cukrowej. Wyjaśnił, że Cukrownia w Kluczewie to jedyny zakład w Krajowej Spółce Cukrowej, który będzie samowystarczalny w zakresie produkcji i magazynowania cukru.

Budowa zbiornika trwała 10 miesięcy, cała inwestycja kosztowała 35 mln zł. Silos ma wysokość 60,5 m i może pomieścić 60 tys. ton cukru.

"Przedstawiając obrazowo, aby wywieźć cukier, który będzie się tu znajdował, potrzeba 2,5 tys. cukrowozów, czyli gdybyśmy je ustawili w linii prostej, (zajęłyby) ponad 40 km" – wyjaśniał podczas oficjalnego otwarcia dyrektor Cukrowni Kluczewo Paweł Dawiskiba. Dodał, że zakład chciałby w tym roku wyprodukować 130 tys. ton cukru. Zaznaczył też, że sytuacja jest trudna ze względu na suszę.

Wybudowany silos jako pierwszy wśród inwestycji KSC został w całości od wewnątrz wyplaterowany - pokryty blachą nierdzewną. Jak zaznaczył dyrektor oddziału w Kluczewie, nowoczesny jest także terminal załadunkowy.

"Jednocześnie mogą być załadowywane dwa cukrowozy, które w tempie ekspresowym jesteśmy w stanie dostarczyć do klientów" – podkreślił Dawiskiba.

"Cukrownia Kluczewo" jest jedyną pracującą cukrownią w województwie zachodniopomorskim. Została wybudowana w 1883 roku. Jej powierzchnia magazynowa - po wybudowaniu drugiego silosu - pozwoli na jednoczesne przechowywanie 110 tys. ton cukru.

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. jest największym w Polsce i ósmym co do wielkości producentem cukru w Europie. W skład koncernu wchodzi 7 cukrowni (Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice) zlokalizowanych na terenie pięciu województw oraz zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego "Polskie Przetwory" z siedzibą we Włocławku.

Podstawowym przedmiotem działalności KSC jest produkcja i sprzedaż cukru, handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania, a także przetwórstwo owocowo-warzywne.

 

Elżbieta Bielecka (PAP)


POWIĄZANE

Niewiele czasu na złożenie wniosku mają rolnicy, którzy chcą ubiegać się o przyz...

W związku z przekazaniem do konsultacji publicznych projektu rozporządzenia Mini...

Naukowcy z łódzkich laboratoriów Bio-Gen, wspólnie z agrotechnikami polskiego od...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę