dnikukurydzy_210818

Zachodniopomorskie/ Otwarto silos cukru w Stargardzie

14 września 2018
Zachodniopomorskie/ Otwarto silos cukru w Stargardzie

Nowy silos cukru, inwestycję Krajowej Spółki Cukrowej, otwarto w czwartek Cukrowni Kluczewo w Stargardzie (Zachodniopomorskie). Cukrownia ma być teraz samowystarczalna w produkcji i magazynowaniu cukru.

"Regulujemy sobie rynek magazynowy, jeśli chodzi o logistykę, obniżamy koszty. Nie będziemy musieli korzystać z magazynów zastępczych" - powiedział w czwartek dziennikarzom Janusz Stachowiak z zarządu Krajowej Spółki Cukrowej. Wyjaśnił, że Cukrownia w Kluczewie to jedyny zakład w Krajowej Spółce Cukrowej, który będzie samowystarczalny w zakresie produkcji i magazynowania cukru.

Budowa zbiornika trwała 10 miesięcy, cała inwestycja kosztowała 35 mln zł. Silos ma wysokość 60,5 m i może pomieścić 60 tys. ton cukru.

"Przedstawiając obrazowo, aby wywieźć cukier, który będzie się tu znajdował, potrzeba 2,5 tys. cukrowozów, czyli gdybyśmy je ustawili w linii prostej, (zajęłyby) ponad 40 km" – wyjaśniał podczas oficjalnego otwarcia dyrektor Cukrowni Kluczewo Paweł Dawiskiba. Dodał, że zakład chciałby w tym roku wyprodukować 130 tys. ton cukru. Zaznaczył też, że sytuacja jest trudna ze względu na suszę.

Wybudowany silos jako pierwszy wśród inwestycji KSC został w całości od wewnątrz wyplaterowany - pokryty blachą nierdzewną. Jak zaznaczył dyrektor oddziału w Kluczewie, nowoczesny jest także terminal załadunkowy.

"Jednocześnie mogą być załadowywane dwa cukrowozy, które w tempie ekspresowym jesteśmy w stanie dostarczyć do klientów" – podkreślił Dawiskiba.

"Cukrownia Kluczewo" jest jedyną pracującą cukrownią w województwie zachodniopomorskim. Została wybudowana w 1883 roku. Jej powierzchnia magazynowa - po wybudowaniu drugiego silosu - pozwoli na jednoczesne przechowywanie 110 tys. ton cukru.

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. jest największym w Polsce i ósmym co do wielkości producentem cukru w Europie. W skład koncernu wchodzi 7 cukrowni (Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice) zlokalizowanych na terenie pięciu województw oraz zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego "Polskie Przetwory" z siedzibą we Włocławku.

Podstawowym przedmiotem działalności KSC jest produkcja i sprzedaż cukru, handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania, a także przetwórstwo owocowo-warzywne.

 

Elżbieta Bielecka (PAP)


POWIĄZANE

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski rozmawiał w czwartek z ministrem rol...

W Katowicach działa od czwartku Ekoeksperymentarium, przypominająca mieszkanie w...

Podczas TT Warsaw Czarnogórcy będą zachęcać do poznawania tego pięknego kraju. Z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę