dnikukurydzy_210818
Agrolok_60918

Zachodniopomorskie/ Wzrósł w III kwartale 2017 r. zysk Grupy Azoty Police

14 listopada 2017
Zachodniopomorskie/ Wzrósł w III kwartale 2017 r. zysk Grupy Azoty Police

Zysk netto Grupy Azoty Police w trzecim kwartale tego roku. wyniósł 120 mln zł – poinformowała w poniedziałek spółka. Dodano, że zysk firmy był o ok. 40 mln zł większy niż w analogicznym okresie 2016 r.

„To jeden z najwyższych w historii wyników odnotowany po trzech kwartałach, jaki udało się osiągnąć polickiej spółce od początku swej działalności” – poinformował prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki. Jak tłumaczył, wynik spółki to „efekt m.in. rekordowej sprzedaży bieli tytanowej, bardzo dobrych wyników sprzedaży nawozów, wynegocjowanych przez spółkę długoterminowych kontraktów zakupu surowców, a także oszczędności w kosztach funkcjonowania spółki”.

Jak podała spółka, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2017 r. sprzedała pigmenty, w tym biel tytanową, za 285 mln zł. W porównaniu z takim samym czasem w 2016 r. to o 50 mln zł więcej, co daje 20 proc. wzrost sprzedaży. Jak podkreśliła Grupa Azoty Police, „to nie liczba sprzedanych ton bieli wpłynęła na wyjątkowy wynik, lecz głównie wysokie ceny produktu, który uzyskała spółka na rynkach światowych”.

„Tegoroczny wynik na sprzedaży, czyli zysk przed opodatkowaniem i innymi opłatami był 3,5-krotnie większy niż w ubiegłym roku i wyniósł blisko 60 mln zł” - czytamy w komunikacie.

Jak przypomniał prezes Wojciech Wardacki „Grupa Azoty Police podpisała w 2017 r. korzystne długoterminowe umowy na surowce do produkcji nawozów, m.in. fosforyty, które sprowadza z północnej Afryki”. „To czynnik, który nie tylko ma wpływ na nasze wyniki. Odbudowanie po kilu latach dobrych relacji z kluczowymi partnerami z Afryki pozwala nam optymistycznie patrzeć w przyszłość, szczególnie na 2018r., który według analityków nie będzie łatwy na rynku nawozów” – wyjaśnił.

Przedsiębiorstwo zapowiada kolejne inwestycje, w tym m.in. modernizację linii produkcyjnej kwasu fosforowego, używanego do produkcji nawozów, której koszt to kilkadziesiąt mln zł. Grupa Azoty Police informuje także, że na „ukończeniu jest budowa instalacji odsiarczania spalin, która pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne”.

„Osiągane przez spółkę dobre wyniki pozwalają jej na bezpieczną kontynuację sztandarowej inwestycji, jaką są Polimery Police” - czytamy w komunikacie. Inwestycja, której budowa rozpocznie się pod koniec 2019 r., będzie służyła do produkcji propylenu i polipropylenu. Instalacja powstanie na terenie objętym Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, która znajduje się obok Zakładów Chemicznych Police. Jej uruchomienie planowane jest na 2022 r. Szacowany koszt to 5 mld zł.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police, wchodząca w skład Grupy Azoty, jest największą w regionie zachodniopomorskim spółką giełdową. Łącznie Police zatrudniają ok. 3,5 tys. pracowników.

Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Powstała w wyniku konsolidacji zakładów z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Grupa jest drugim co do wielkości producentem nawozów sztucznych w Europie i liczącym się producentem związków chemicznych.

 

Marta Zabłocka, Anna Mackiewicz (PAP)


POWIĄZANE

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, informuje o możliwości...

Fundacja WWF zachęca wolontariuszy z całego kraju do przekazywania informacji o ...

Rolnicy dostali już pierwsze wypłaty rekompensat z powodu suszy - poinformował P...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę