aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zadbaj o rzepak już od początku

9 listopada 2023
Zadbaj o rzepak już od początku

Stres herbicydowy stanowi duże obciążenie dla młodych roślin rzepaku ozimego, może pozbawić je wigoru i zahamować wzrost. Rozwiązanie, które nie dopuści do wystąpienia tego niekorzystnego zjawiska, to połączenie zabiegu zwalczającego chwasty z biostymulacją. Jak wynika z badań, stosowany do tego celu biostymulator MEGAFOL poprawia kondycję rzepaku i przyspiesza zamieranie chwastów.

Ze względu na swoją specyfikę rzepak ozimy jest uznawany za wymagającą uprawę – okres jego obecności na polu to nawet 11 miesięcy. Z tego powodu wymaga dbałości na każdym etapie wegetacji, już od samego początku, aby mógł wydać wysokie plony. Jeden z krytycznych momentów w okresie jesiennym stanowi dla rzepaku wykonanie niezbędnego zabiegu zwalczającego chwasty. Dla młodych roślin, które rozpoczęły dynamiczny rozwój, to ogromny stres o charakterze abiotycznym. Może osłabić ich wigor i spowolnić wzrost, co jest zdecydowanie niekorzystnym zjawiskiem przed zimowym zatrzymaniem się wegetacji. Dlatego warto zadbać o uprawy i zabezpieczyć je przed stresem herbicydowym. Jak to zrobić?

Sposób na plon rzepaku – wiedza i praktyka

Martin Kałuża zajmuje się wraz z ojcem rodzinnym gospodarstwem w gminie Kluczbork na Opolszczyźnie, specjalizującym się w uprawie jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej i rzepaku ozimego, a zawodowo jest doradcą rolnym w firmie Amagro. Mówi o swojej pracy tak: – Pozwala mi ona na codzienny kontakt z rolnikami, dzięki temu mogę przyjrzeć się problemom, jakie występują na polach w każdym zakątku Polski, i znaleźć optymalne rozwiązanie dla danego gospodarstwa.

Jeśli chodzi o rzepak ozimy, z perspektywy Martina Kałuży jest on bardzo istotną uprawą, ponieważ na jego polach zapewnia przerwę w płodozmianie pomiędzy roślinami zbożowymi i najczęściej jest wysiewany po jęczmieniu ozimym. Od kilku sezonów uprawa rzepaku odbywa się tam w technologii bezorkowej, ponieważ nie generuje ona wysokich kosztów oraz jest mniej czasochłonna od typowej uprawy orkowej. Dodatkowa zaleta tej metody to utrzymanie większej wilgotności gleby oraz poprawa jej struktury. W tym roku siew rzepaku, który odbył się 1 września, po raz pierwszy był wykonany punktowo, w międzyrzędziach o szerokości 45 cm, co ma zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu. – Staramy się uprawiać rzepak intensywnie, ale racjonalnie, żeby uzyskiwać jak najwyższe plony i żeby opłacalność produkcji z hektara była jak najwyższa – podkreśla plantator.

Na początku października rzepak miał 4-6 liści właściwych. Po wschodach zastosowany był tam zabieg herbicydowy na chwasty dwuliścienne, kolejnym zabiegiem była regulacja połączona z aplikacją fungicydów, a następnie użycie graminicydów. Zarówno podczas zwalczania chwastów dwuliściennych, jak i samosiewów zbóż do środków ochrony roślin dodawany był biostymulator MEGAFOL w dawce 1 l/ha. – Stosuję to rozwiązanie kolejny raz i widzę pozytywne efekty stosowania MEGAFOL-u połączonego z herbicydami. Jestem przekonany, że pomaga to roślinie uprawnej w trudnych warunkach, jakie tutaj panują – częste występowanie rzepaku na danym polu powoduje kompensację konkretnych chwastów. Będąc doradcą rolnym i mając kontakt z wieloma klientami z różnych regionów Polski, zauważam pozytywny wpływ MEGAFOL-u – mówi Martin Kałuża. – Badania przeprowadzone w kraju oraz zagranicą dowodzą, że możemy uzyskać plon nawet o 5-6% wyższy, stosując MEGAFOL do zabiegu herbicydowego.

Naturalne wspomaganie rzepaku

Biostymulator MEGAFOL firmy Amagro jest produktem naturalnym, zawierającym kompleks roślinnych aminokwasów, ich pochodne, jak również witaminy i hormony wzrostu – wszystkie te substancje mają pozytywny wpływ na rozwój roślin. Produkt bardzo dobrze sprawdza się w warunkach stresowych, kiedy panują niekorzystne warunki atmosferyczne lub roślinom brakuje wigoru do wzrostu czy tlenu w glebie. Dzięki biostymulacji nabierają one energii i lepiej radzą sobie z rozmaitymi niesprzyjającymi czynnikami.

MEGAFOL w rzepaku może być stosowany w okresie jesiennym – w dawce 1 l/ha – np. w połączeniu z herbicydami lub fungicydami, aby wspomóc rośliny i zmniejszyć negatywne oddziaływanie środków ochrony roślin. W przypadku zwalczania chwastów jego zadaniem jest m.in. ochrona roślin uprawnych przed stresem herbicydowym. Ponadto dodatek MEGAFOL-u sprawia, że substancje aktywne preparatów lepiej rozprzestrzeniają się w chwastach, przyspieszając ich zamieranie.

Natomiast wiosną, w zabiegu z odżywkami czy z fungicydami, biostymulator ma silne działanie regeneracyjnie i przyspiesza metabolizm upraw. Kolejna polecana opcja to aplikacja biostymulatora w dawce 1-2 l/ha przed wystąpieniem czynników stresowych, takich jak gradobicia, okresowe susze czy wysokie temperatury, lub też po nich, aby przyspieszyć regenerację upraw.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę