aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Zadbaj o rzepak już od początku

9 listopada 2023
Zadbaj o rzepak już od początku

Stres herbicydowy stanowi duże obciążenie dla młodych roślin rzepaku ozimego, może pozbawić je wigoru i zahamować wzrost. Rozwiązanie, które nie dopuści do wystąpienia tego niekorzystnego zjawiska, to połączenie zabiegu zwalczającego chwasty z biostymulacją. Jak wynika z badań, stosowany do tego celu biostymulator MEGAFOL poprawia kondycję rzepaku i przyspiesza zamieranie chwastów.

Ze względu na swoją specyfikę rzepak ozimy jest uznawany za wymagającą uprawę – okres jego obecności na polu to nawet 11 miesięcy. Z tego powodu wymaga dbałości na każdym etapie wegetacji, już od samego początku, aby mógł wydać wysokie plony. Jeden z krytycznych momentów w okresie jesiennym stanowi dla rzepaku wykonanie niezbędnego zabiegu zwalczającego chwasty. Dla młodych roślin, które rozpoczęły dynamiczny rozwój, to ogromny stres o charakterze abiotycznym. Może osłabić ich wigor i spowolnić wzrost, co jest zdecydowanie niekorzystnym zjawiskiem przed zimowym zatrzymaniem się wegetacji. Dlatego warto zadbać o uprawy i zabezpieczyć je przed stresem herbicydowym. Jak to zrobić?

Sposób na plon rzepaku – wiedza i praktyka

Martin Kałuża zajmuje się wraz z ojcem rodzinnym gospodarstwem w gminie Kluczbork na Opolszczyźnie, specjalizującym się w uprawie jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej i rzepaku ozimego, a zawodowo jest doradcą rolnym w firmie Amagro. Mówi o swojej pracy tak: – Pozwala mi ona na codzienny kontakt z rolnikami, dzięki temu mogę przyjrzeć się problemom, jakie występują na polach w każdym zakątku Polski, i znaleźć optymalne rozwiązanie dla danego gospodarstwa.

Jeśli chodzi o rzepak ozimy, z perspektywy Martina Kałuży jest on bardzo istotną uprawą, ponieważ na jego polach zapewnia przerwę w płodozmianie pomiędzy roślinami zbożowymi i najczęściej jest wysiewany po jęczmieniu ozimym. Od kilku sezonów uprawa rzepaku odbywa się tam w technologii bezorkowej, ponieważ nie generuje ona wysokich kosztów oraz jest mniej czasochłonna od typowej uprawy orkowej. Dodatkowa zaleta tej metody to utrzymanie większej wilgotności gleby oraz poprawa jej struktury. W tym roku siew rzepaku, który odbył się 1 września, po raz pierwszy był wykonany punktowo, w międzyrzędziach o szerokości 45 cm, co ma zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu. – Staramy się uprawiać rzepak intensywnie, ale racjonalnie, żeby uzyskiwać jak najwyższe plony i żeby opłacalność produkcji z hektara była jak najwyższa – podkreśla plantator.

Na początku października rzepak miał 4-6 liści właściwych. Po wschodach zastosowany był tam zabieg herbicydowy na chwasty dwuliścienne, kolejnym zabiegiem była regulacja połączona z aplikacją fungicydów, a następnie użycie graminicydów. Zarówno podczas zwalczania chwastów dwuliściennych, jak i samosiewów zbóż do środków ochrony roślin dodawany był biostymulator MEGAFOL w dawce 1 l/ha. – Stosuję to rozwiązanie kolejny raz i widzę pozytywne efekty stosowania MEGAFOL-u połączonego z herbicydami. Jestem przekonany, że pomaga to roślinie uprawnej w trudnych warunkach, jakie tutaj panują – częste występowanie rzepaku na danym polu powoduje kompensację konkretnych chwastów. Będąc doradcą rolnym i mając kontakt z wieloma klientami z różnych regionów Polski, zauważam pozytywny wpływ MEGAFOL-u – mówi Martin Kałuża. – Badania przeprowadzone w kraju oraz zagranicą dowodzą, że możemy uzyskać plon nawet o 5-6% wyższy, stosując MEGAFOL do zabiegu herbicydowego.

Naturalne wspomaganie rzepaku

Biostymulator MEGAFOL firmy Amagro jest produktem naturalnym, zawierającym kompleks roślinnych aminokwasów, ich pochodne, jak również witaminy i hormony wzrostu – wszystkie te substancje mają pozytywny wpływ na rozwój roślin. Produkt bardzo dobrze sprawdza się w warunkach stresowych, kiedy panują niekorzystne warunki atmosferyczne lub roślinom brakuje wigoru do wzrostu czy tlenu w glebie. Dzięki biostymulacji nabierają one energii i lepiej radzą sobie z rozmaitymi niesprzyjającymi czynnikami.

MEGAFOL w rzepaku może być stosowany w okresie jesiennym – w dawce 1 l/ha – np. w połączeniu z herbicydami lub fungicydami, aby wspomóc rośliny i zmniejszyć negatywne oddziaływanie środków ochrony roślin. W przypadku zwalczania chwastów jego zadaniem jest m.in. ochrona roślin uprawnych przed stresem herbicydowym. Ponadto dodatek MEGAFOL-u sprawia, że substancje aktywne preparatów lepiej rozprzestrzeniają się w chwastach, przyspieszając ich zamieranie.

Natomiast wiosną, w zabiegu z odżywkami czy z fungicydami, biostymulator ma silne działanie regeneracyjnie i przyspiesza metabolizm upraw. Kolejna polecana opcja to aplikacja biostymulatora w dawce 1-2 l/ha przed wystąpieniem czynników stresowych, takich jak gradobicia, okresowe susze czy wysokie temperatury, lub też po nich, aby przyspieszyć regenerację upraw.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...

Myjka Karcher K5 to zaawansowane urządzenie, które stanowi klucz do efektywnego ...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę