Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Zakażone wirusem mrożone truskawki. Dochodzenie FDA

12 czerwca 2023
Zakażone wirusem mrożone truskawki. Dochodzenie FDA

Badanie epidemii zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu A: mrożone truskawki (luty 2023 r.).FDA zainicjowało dodatkowe wycofanie produktu DayBreak Blend. Nie jedzcie wycofanych mrożonych ekologicznych truskawek- ostrzega amerykańska fefderalna instytucja d/s żywności i leków . Dochodzenie FDA trwa.

Od 11 kwietnia 2023 r. FDA i CDC, we współpracy z partnerami stanowymi i lokalnymi, prowadzą dochodzenie w sprawie wybuchu infekcji wirusem zapalenia wątroby typu A związanej z mrożonymi ekologicznymi truskawkami importowanymi przez wspólnego dostawcę z niektórych gospodarstw zlokalizowanych w Baja California w Meksyku. Zamrożone organiczne truskawki były sprzedawane różnym detalistom pod wieloma markami.

Na podstawie danych epidemiologicznych zebranych przez CDC, 7/7 (100%) osób, które przekazały informacje o tym, co jadły przed zachorowaniem, deklarowało spożywanie mrożonych ekologicznych truskawek. Dochodzenie FDA pozwoliło zidentyfikować wspólnego dostawcę mrożonych ekologicznych truskawek. Truskawki używane przez tego dostawcę zostały sprowadzone z niektórych gospodarstw położonych w Baja California w Meksyku w 2022 roku. Dodatkowo szczep wirusa zapalenia wątroby typu A wywołujący choroby w tym roku jest genetycznie identyczny ze szczepem, który spowodował wybuch zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu A w 2022 roku , który był powiązany ze świeżymi organicznymi truskawkami importowanymi z Baja California w Meksyku i sprzedawanymi w różnych sklepach.

Na dzień 5 maja 2023 r. zgłoszono łącznie 9 przypadków zapalenia wątroby typu A związanych z epidemią z 3 stanów. Na podstawie danych epidemiologicznych zebranych przez CDC, 9/9 (100%) osób, które przekazały informacje o tym, co jadły przed zachorowaniem, zgłosiło jedzenie mrożonych ekologicznych truskawek.

Na podstawie danych epidemiologicznych zebranych przez CDC, 8/8 (100%) osób, które przekazały informacje o tym, co jadły przed zachorowaniem, deklarowało spożywanie mrożonych ekologicznych truskawek

Na podstawie danych wcześniej zebranych podczas trwającego dochodzenia w sprawie zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A związanego z mrożonymi ekologicznymi truskawkami importowanymi z Baja California w Meksyku; FDA zidentyfikowała dodatkowe firmy, które mogły otrzymać potencjalnie zanieczyszczony produkt. FDA współpracuje z tymi firmami, aby upewnić się, że każdy potencjalnie zanieczyszczony produkt zostanie usunięty z rynku.

W dniu 7 czerwca 2023 r. Firma Wawona Frozen Foods z Clovis w Kalifornii zainicjowała dobrowolne wycofanie marki Wawona Organic DayBreak Blend 4-lb. worek z datą przydatności do spożycia 23.09.2023, 29.09.2023, 30.09.2023 i 18.10.2023. 

FDA OSTRZEGA KONSUMENTÓW.

Konsumenci, restauracje i sprzedawcy detaliczni nie powinni sprzedawać, podawać ani jeść wycofanych mrożonych truskawek. Te wycofane produkty należy wyrzucić.
Przedmioty te były sprzedawane zamrożone i mają długi okres przydatności do spożycia od 18 miesięcy do dwóch lat. Konsumenci powinni sprawdzić swoje zamrażarki pod kątem wycofanych mrożonych truskawek. Jeśli przypomniałeś sobie mrożone truskawki w zamrażarce, wyrzuć je.
Jeśli konsumenci kupili wycofane mrożone ekologiczne truskawki i jedli je w ciągu ostatnich dwóch tygodni, a nie byli zaszczepieni przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, powinni natychmiast skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia, aby ustalić, czy potrzebna jest profilaktyka poekspozycyjna (PEP). PEP jest zalecany dla osób nieszczepionych, które były narażone na wirus zapalenia wątroby typu A w ciągu ostatnich dwóch tygodni, ponieważ szczepienie może zapobiec zakażeniu wirusem zapalenia wątroby typu A, jeśli zostanie podane w ciągu 14 dni od kontaktu. Osoby z dowodami wcześniejszego szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A lub wcześniejszego zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A nie wymagają PEP.
Skontaktuj się ze swoim lekarzem, jeśli uważasz, że możesz mieć objawy zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A po zjedzeniu tych mrożonych organicznych truskawek lub jeśli uważasz, że jadłeś te truskawki w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

oprac. e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę