EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Zaproszenie KE do składania propozycji programów promocyjnych

7 lutego 2022
Zaproszenie KE do składania propozycji programów promocyjnych

Komisja Europejska zaprosiła do składania przez beneficjentów propozycji programów promocyjnych. Wnioski należy składać do 21 kwietnia br., natomiast decyzja, które z nich otrzymają finansowanie zapadnie jesienią.

W nawiązaniu do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1144/2014 z dnia 22 października 2014 r. w sprawie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących produktów rolnych wdrażanych na rynku wewnętrznym i w państwach trzecich, które uchyliło z dniem 30 listopada 2015 roku wcześniej obowiązujące rozporządzenie Rady (WE) nr 3/2008, w dniu 20 stycznia 2022 roku, w ramach polityki promocyjnej UE, Komisja Europejska zamieściła na swojej stronie internetowej siódme już zaproszenie do składania przez beneficjentów propozycji programów promocyjnych, zarówno „prostych” jak i tzw. programów „wielonarodowych”, tj. takich w których uczestniczy wiele państw członkowskich.

W ww. zaproszeniu, które w tym roku zostało podzielone na 15 odrębnych tematów do wyboru, w tym 9 tematów w ramach programów „prostych” i 6 tematów dotyczących programów „wielonarodowych”, określone zostały m.in. szczegółowe cele, harmonogram prac, dostępny budżet, kryteria wyboru, rodzaje kwalifikujących się działań, przepisy finansowe, czy procedura składania wniosków.

Podobnie do roku poprzedniego, i w tym roku szczególny nacisk położono na promowanie produktów i metod upraw, które bezpośrednio wspierają cele Europejskiego Zielonego Ładu, takich jak produkty ekologiczne, owoce i warzywa w kontekście zbilansowanej diety oraz zrównoważone rolnictwo. Ponadto programy powinny również informować konsumentów o różnych systemach jakości UE lub promować wysokie standardy bezpieczeństwa i jakości UE, a także różnorodność i autentyczność produktów europejskich.

Złożone projekty będą oceniane w szczególności pod kątem kryteriów zrównoważonej produkcji i konsumpcji, zgodnie z celami klimatycznymi i środowiskowymi Wspólnej Polityki Rolnej, Europejskim Zielonym Ładem i strategią „od pola do stołu”.

Na współfinansowanie programów w 2022 r. KE przyznała łącznie kwotę 185,9 mln euro. Z całkowitego budżetu aż 176,4 mln euro przeznaczone jest na współfinansowanie programów promocyjnych, które zostaną wybrane spośród złożonych w 2022 roku propozycji, w następstwie ogłoszonych przez KE ww. zaproszeń. 9,5 mln euro przydzielono natomiast na inicjatywy własne KE.

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie działań w ramach zaproszeń na programy „proste” wynosi 89 mln euro, zaś budżet na programy, w których uczestniczy wiele państw szacuje się na 87,4 mln euro.

Ostateczny termin składania wniosków upływa 21 kwietnia 2022 r., o godzinie 17.00. Wnioski można składać jedynie za pośrednictwem specjalnego portalu.

 Komisja oceni wnioski, a jesienią ogłosi, które z nich otrzymają finansowanie.

Zaproszenia zarówno na programy „proste”, jak i na programy „wielonarodowe” zostały zamieszczone na portalu Search Funding & Tenders (europa.eu).

 

 Więcej informacji:

Informacja KE, na temat nowego naboru do składania wniosków/propozycji programów promocyjnych.

Roczny program prac na 2022 r., w zakresie unijnej polityki promocji.

Szczegóły dotyczące polityki UE, w zakresie promocji produktów rolnych.                

Jak aplikować, tj. kolejne etapy składania wniosków, często popełniane błędy, kwalifikujący się beneficjenci, czy porady dla wnioskodawców.

 

KOWR


POWIĄZANE

Bez fosforu nie byłoby plonu. Rola tego makroelementu nie jest doceniana tak, ja...

W dniu 25 marca 2023 r. na Stadionie Miejskim w Białymstoku odbyło się Mleczne S...

Mimo tego, że w 2020 roku naukowcy zaobserwowali spadek emisji gazów cieplarnian...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę