Adama_Spyrale_1-31.05.21

Zastój w realizacji pomocy

27 kwietnia 2020
Zastój w realizacji pomocy

Samorząd rolniczy jest zaniepokojony zastojem, jaki ma miejsce przy realizacji pomocy suszowej za 2019 rok, zwłaszcza w kontekście zapowiadającej się kolejnej suszy w roku bieżącym. Nie posiadamy informacji o stanie realizacji wypłat, jednak sądząc po dużej liczbie telefonów do biur wojewódzkich izb rolniczych w sprawie interwencji - sytuacja ta nie wygląda najlepiej.

Podobnie jest z wypłatą pomocy w ramach działań inwestycyjnych PROW 2014-2020  (modernizacja gospodarstw rolnych czy wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof). Wnioski o płatność procedowane są nadmiernie długo, co wpływa bezpośrednio na opóźnienia w wypłatach należnej pomocy.

Wiosna niesie ze sobą cyklicznie, wysokie wydatki na produkcję rolniczą, a brak zaplanowanych wcześniej wpływów jest powodem utraty płynności finansowej w wielu gospodarstwach. Dodatkowo rolnicy zwracają uwagę, że niektóre banki (dotyczy to głównie bankowości spółdzielczej)  wbrew obowiązującemu prawu tzw. tarczy antykryzysowej czynią problemy z odraczaniem spłaty rat kredytowych.

Przedstawiając powyższe Zarząd KRIR 22 kwietnia 2020 r.  zwrócił się do Prezydenta RP  o pilną interwencję w tych sprawach.

 

krir.pl


POWIĄZANE

Jedynie dwa tygodnie zostały na złożenie wniosków o płatności bezpośrednie i dop...

Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Zybiszowie i Dolnośląski Ośrodek Doradztwa R...

W dniu 1 czerwca br. odbył się kiermasz „Tuczępskie smaki tradycji”, podczas któ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę