aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zdobądź zielony certyfikat - wszystko, co musisz wiedzieć o certyfikacie BREEAM

23 marca 2024
Zdobądź zielony certyfikat - wszystko, co musisz wiedzieć o certyfikacie BREEAM

Certyfikat BREEAM, czyli Building Research Establishment Environmental Assessment Method, jest jednym z najbardziej uznanych i powszechnie stosowanych systemów oceny zrównoważonego budownictwa na świecie. Zapewnia on wyznaczanie nowych standardów w budownictwie, promując jednocześnie ekologię i zwiększając komfort użytkowania budynków. W tym artykule zgłębimy, czym jest certyfikat BREEAM, jak przebiega jego proces certyfikacji oraz jakie korzyści niesie dla inwestorów i użytkowników budynków.

Czym jest certyfikat BREEAM i jak powstał?

Certyfikat BREEAM został wprowadzony  w Wielkiej Brytanii przez organizację BRE (Building Research Establishment) w 1990 roku. Jego celem było ustanowienie standardów w budownictwie z uwzględnieniem ekologicznych aspektów oraz poprawy komfortu użytkowania budynków. Obecnie certyfikat ten jest stosowany w 77 krajach na całym świecie przez inwestorów, deweloperów i najemców.

 Wymagania do certyfikatu BREEAM

Proces certyfikacji BREEAM obejmuje 10 kategorii, w których oceniane są różne aspekty budynku. Należą do nich m.in. zarządzanie projektem, poziom energooszczędności, komfort użytkowania, zużycie energii, lokalizacja, gospodarka odpadami, zarządzanie wodą, dbałość o tereny oraz innowacyjność budynku. Każda kategoria ma określoną wagę, co przekłada się na końcowy wynik oceny.

 Jak przebiega proces certyfikacji BREEAM?

Certyfikacja BREEAM rozpoczyna się od wskazania konsultanta BREEAM, który nadzoruje dokumentację projektową i weryfikuje jej zgodność z wymaganiami. Następnie analizowane są różne aspekty budynku, takie jak efektywność energetyczna, zarządzanie odpadami czy gospodarka wodna. Uzyskany wynik stanowi podstawę do oceny, czy budynek spełnia kryteria certyfikacji. Istotne jest, że certyfikat BREEAM może być przyznany zarówno nowo powstałym, jak i istniejącym budynkom.

 Możliwe poziomy certyfikacji BREEAM

Certyfikat BREEAM może być przyznany budynkom na różnych poziomach zaawansowania ekologicznego, co odzwierciedla stopień spełnienia określonych kryteriów oceny. Istnieje pięć głównych poziomów certyfikacji:

Pass - budynek spełnia podstawowe wymagania, ale nie osiąga wyższych standardów zrównoważonego budownictwa.

Good - budynki otrzymujące tę ocenę są uznawane za bardziej ekologiczne i efektywne energetycznie niż średnia na rynku.

Very Good - budynki otrzymujące tę ocenę wyróżniają się zaawansowanymi rozwiązaniami ekologicznymi i wysoką efektywnością energetyczną.

Excellent - budynki na tym poziomie certyfikacji są uznawane za wzorce w zakresie zrównoważonego budownictwa, oferując najwyższy poziom efektywności energetycznej i minimalnego wpływu na środowisko.

Outstanding - to najwyższy poziom certyfikacji, który oznacza, że budynek spełnia wszystkie kryteria na najwyższym poziomie i wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami ekologicznymi.

Korzyści z certyfikacji BREEAM

Budynki posiadające certyfikat BREEAM są bardziej efektywne energetycznie, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Dodatkowo, posiadanie tego certyfikatu pozwala firmom promować się jako ekologiczne oraz zapewniające wysoki komfort dla użytkowników. Dlatego coraz więcej inwestorów i najemców zwraca uwagę na obiekty posiadające certyfikat BREEAM.

Certyfikat BREEAM jest ważnym narzędziem promującym zrównoważone budownictwo i poprawę jakości życia użytkowników budynków. Jego uzyskanie wymaga spełnienia określonych kryteriów. Dlatego warto zainteresować się procesem uzyskania certyfikatu BREEAM, aby przyczynić się do tworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości.

Jeśli poszukujesz usług związanych z certyfikacją BREEAM lub chcesz dowiedzieć się więcej na temat zrównoważonego budownictwa, odwiedź stronę ieserwis.pl, gdzie znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat oraz pomoc specjalistów w uzyskaniu certyfikatu BREEAM dla Twojej inwestycji.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę