aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zielony Ład dla gleby w obecnym kształcie jest akceptowalny

5 lipca 2023
Zielony Ład dla gleby w obecnym kształcie jest akceptowalny

Oświadczenie
Nowy filar Rolniczego Zielonego Ładu, unijne prawo dotyczące monitorowania gleby, zostało uznane przez Copa i Cogeca za akceptowalne

W swoim pakiecie nowych środków zatytułowanym „zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych” Komisja Europejska postanowiła uruchomić dziś nową inicjatywę skupiającą się na monitorowaniu jakości gleby. Wniosek, którego celem jest zaradzenie degradacji 60% europejskich gleb, będzie miał wpływ na rolnictwo.
Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują tę inicjatywę, nawet jeśli współprawodawcy będą musieli poprawić niektóre elementy.
Rolnicy i właściciele lasów zawsze poważnie traktowali podstawową zasadę swojego sektora, czyli zdrowe gleby. Jest podstawą naszych środków do życia, podstawą produkcji żywności i włókien oraz podstawą naszej egzystencji. Strażnikiem, który zwraca uwagę na problemy związane z postępującą sztuczizacją ziemi na kontynencie, jest również społeczność rolnicza. W tym kontekście z zadowoleniem przyjmujemy zwrócenie uwagi Komisji Europejskiej na tę kwestię.

Teraz, gdy tekst będzie omawiany wspólnie przez Parlament Europejski i Radę, istnieją pewne podstawy, które Copa i Cogeca będą starały się uwzględnić.

Po pierwsze, podobnie jak w przypadku wielu już przedstawionych inicjatyw, ważne jest, aby inicjatywy Komisji przedstawiały harmonogram, który pozostał racjonalny i realistyczny, aby umożliwić ustanowienie podstaw zarządzania monitorowaniem i sprawozdawczością; oraz aby rolnicy i osoby zarządzające gruntami mieli czas na wdrożenie odpowiednich środków na czas, aby wykazać odpowiednie zmiany.
Jeśli chodzi o ocenę zdrowej gleby, Copa i Cogeca wzywają do wyraźnego rozróżnienia między zdrowymi i niezdrowymi glebami, a nie polegania na arbitralnym wskaźniku.

Ponadto niezwykle ważne jest, aby certyfikacja zdrowych gleb stanowiła wartość dodaną dla rolników prowadzących działalność na miejscu oraz aby praktyki zrównoważonego zarządzania glebą pozostały otwarte i obejmowały wszystkie modele rolnictwa.

Ostatecznie naszym zdaniem punktem, w którym wniosek jest nadal zbyt słaby, jest zajmowanie gruntów.

To niefortunne, że przepis prawa nie zawiera wyraźnych celów dla państw członkowskich, aby zapewnić stałe usuwanie gruntów rolnych i leśnych poprzez zajmowanie gruntów i zasklepianie gleby. Byłoby lepiej, gdyby to prawo było silniejsze w tej kwestii.

oprac. e-mk, ppr.pl źródło: Copa i Cogeca


POWIĄZANE

Jest kwiecień. Zbliża się okres kwitnienia rzepaku. To świetny moment, by przypo...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Amerykański Forbes opublikował artykuł, w którym stwierdza się że 'Era zdrowego ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę