dnikukurydzy_210818
Orlen_81018

Zimujące w Przemyślu bociany czekają na ocieplenie

5 marca 2018
Zimujące w Przemyślu bociany czekają na ocieplenie

Bociany zimujące w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (Podkarpackie) zaskoczyła przedłużająca się śnieżna i mroźna zima. Ptaki czekają na ocieplenie.

"Zazwyczaj każdego roku na początku marca większość naszych pacjentów udawała się do miejsc gniazdowania. W tym roku stało się inaczej i wywołało to nawet zamieszanie u naszych podopiecznych" – powiedział w piątek PAP lekarz weterynarii ośrodka Radosław Fedaczyński.

W Przemyślu zimę spędzają ptaki, głównie bociany, z połamanymi skrzydłami lub nogami, poturbowane po upadku z gniazd, postrzelone lub porażone prądem. Po rehabilitacji, wiosną, większość wraca do dawnych miejsc gniazdowania.

"Wcześniej wyleczone osobniki w słoneczne i ciepłe dni oddalają się na dwa, trzy kilometry od ośrodka. W tym roku zatrzymał je mróz. Jednak kilka bocianów zbagatelizowało ochłodzenie i przysporzyło sobie i nam kłopotów" – zauważył Fedaczyński.

Zaskoczone mrozem i śniegiem bociany szukały schronienia w Przemyślu i pobliskiej okolicy. "Zziębnięte pojawiły się w gospodarstwach. A jeden z nich próbował nawet schronić się w sklepie wielkopowierzchniowym. Wszystkie już odebraliśmy. Przywieźliśmy je do ośrodka i cierpliwie czekamy na ocieplenie" – mówił lekarz weterynarii.

Tegoroczną zimę w przemyskim ośrodku spędza blisko 80 bocianów. Co najmniej dwie trzecie z nich wróci do rodzinnych gniazd. W placówce pozostaną jedynie ptaki z trwale uszkodzonymi skrzydłami lub kończynami.

Zimowe utrzymanie bocianów kosztuje przeszło 20 tys. zł. Pomagają w tym mieszkańcy Przemyśla i regionu, dostarczając m.in. siana, słomy; koniecznych do wyścielenia pomieszczeń, gdzie zimują bociany. Dostarczają też mrożone mięso, ryby, karmę dla kotów i psów, czy wpłacają pieniądze. "W mroźne dni bociany zjadają nawet 30 kg mięsa lub ryb" – przypomniał Fedaczyński.

Poza bocianami zimę w Przemyślu spędzają również m.in. orliki krzykliwe, orzeł przedni, myszołowy, sarny, lisy oraz 10 jeży.

Działający jako fundacja Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu powstał na początku lat 90. ubiegłego wieku. Trafiają do niego poszkodowane ptaki i zwierzęta głównie z woj. podkarpackiego.

 

Alfred Kyc (PAP)


POWIĄZANE

28 września br. Adam Wojciech Sekściński reprezentujący Zarząd Funduszu Składkow...

Wydatki włoskich konsumentów na produkty żywnościowe i napoje wzrosły o 6,5% w p...

Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI obniżyła się we wrześniu do 1,9% r/r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę