Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Zmiana ustawy o OZE

24 lipca 2023
Zmiana ustawy o OZE

Nowe możliwości w fotowoltaice dla przedsiębiorstw daje najnowsza zmiana zapisów ustawy o ODNAWIALNYCH ŹRÓDŁACH ENERGII.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zawiera ona szereg regulacji wprowadzonych w unijnej dyrektywie o OZE. Istotnym elementem nowelizacji jest zwolnienie z pozwolenia na budowę instalacji fotowoltaicznych o mocy do 150 kW. Dotychczas jedynie montowanie mikroinstalacji (do 50 kW) było zwolnione z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. A co jeszcze powinny wiedzieć przedsiębiorstwa o nowelizacji ustawy i jakie są koszty instalacji fotowoltaicznej?

7 lipca br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Nowe prawo trafi pod obrady Senatu, a następnie – po decyzji senatorów – będzie przedmiotem głosowania w Sejmie. Już teraz warto przyjrzeć się zmianom, jakie zakłada jej nowelizacja. Te powinny być szczególnie interesujące dla przedsiębiorców, którzy planują zainwestować w OZE lub już posiadają panele fotowoltaiczne.  

Instalacje o mocy do 150 kW bez pozwolenia na budowę

Dotychczas pozwolenie na budowę nie było konieczne w przypadku uruchomienia tzw. mikroinstalacji fotowoltaicznych. Nowelizacja ustawy o OZE zakłada, że w ustawie Prawo budowlane w art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. c wyrazy „50 kW” zostaną zastąpione wyrazami „150 kW”. Co to w praktyce oznacza dla prosumentów? Wyjaśnia Adrian Wachelka z firmy Inergis, która od ponad 35 lat wspiera przedsiębiorstwa w modernizacji energetycznej, promując nowatorskie, energooszczędne rozwiązania z zakresu OZE – m.in. fotowoltaiki i pomp ciepła.

 – Dzięki nowelizacji ustawy będziemy mogli zaproponować nowe rozwiązania dla przedsiębiorców – mówi Adrian Wachelka, Członek Zarządu INERGIS. – To między innymi dobudowanie do instalacji fotowoltaicznej magazynu energii. Prosumenci będą mogli także rozbudować już istniejące mikroinstalacje o kolejne 100 kW. Moduły fotowoltaiczne mogą znajdować się na dachu, na gruncie lub w obu miejscach. W przypadku korzystania z modelu hybrydowego konieczne jest sprawdzenie, czy oba urządzenia fotowoltaiczne stanowią jedną instalację i służą do wspólnego celu. Jeżeli tak jest i są one podłączone do wspólnego licznika u inwestora, wówczas moce obu systemów należy sumować.

A dlaczego warto rozbudować instalacje z 50 kW do 150 kW, bez pozwolenia na budowę? Zdaniem eksperta daje to przede wszystkim większe moce produkcyjne.

 – Większe instalacje generują więcej energii, co w okresie długoterminowym gwarantuje oszczędności dla prosumenta. Zapewnia także szybszy zwrot z inwestycji – dodaje Adrian Wachelka. – W ten sposób zwiększamy naszą niezależność energetyczną, optymalizujemy przestrzeń, a także działamy na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na to, czy dana firma dba o ESG. Implementacja farmy fotowoltaicznej może wpłynąć na wyższą ocenę przedsiębiorstwa w oczach partnerów biznesowych.

Warto dodać, że w nowelizacji ustawy zachowany został natomiast warunek zawarty w tym samym przepisie (ustawa Prawo budowlane w art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. c), zgodnie z którym dla instalacji fotowoltaicznej o mocy większej niż 6,5 kW stosowany jest obowiązek uzgodnienia jej projektu z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

W związku z nowelizacją przepisów o odnawialnych źródłach energii coraz więcej firm zadaje sobie pytanie, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna. Jej cena jest uzależniona od kilku czynników – przede wszystkim od jakości podzespołów.

  – Rekomendujemy zastosowanie modułów fotowoltaicznych znajdujących się w rankingu TIER1. Zestawienie przedstawia producentów paneli, którzy zapewniają produkty wysokiej jakości i niskiej awaryjności. Tylko moduły renomowanych brandów dają inwestorowi gwarancję wydajności farmy w trakcie jej eksploatacji, czyli przez 25 lat – dodaje Adrian Wachelka.

Koszty instalacji fotowoltaicznej do 100 kW to 290 000 złotych netto w przypadku montażu na dachu oraz 320 000 złotych netto, gdy panele montowane są na gruncie. Zaś za instalację o mocy do 150 kW prosumenci zapłacą 429 000 złotych netto w przypadku montażu na dachu oraz 469 000 złotych netto, gdy panele są montowane na gruncie.

Kiedy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z opcji powiększenia instalacji do 150 kW bez konieczności posiadania pozwolenia na budowę? 11 lipca br. ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu. Jeśli ten zgłosi poprawki, wówczas będą one przedmiotem głosowania w Sejmie. Następnie nowe prawo trafi do podpisu prezydenta.

 ***

O INERGIS S.A.:

INERGIS S.A. to tysiące zrealizowanych inwestycji, w tym blisko 10 000 instalacji OZE. Od 35 lat firma wspiera przedsiębiorstwa w modernizacji energetycznej, promując nowatorskie, energooszczędne rozwiązania z zakresu OZE (fotowoltaika i pompy ciepła) oraz kogeneracji i trigeneracji. Wiele lat doświadczeń w projektowaniu, przeprowadzaniu audytów, doradztwie, wykonawstwie i serwisie sprawiło, że oferta INERGIS S.A. jest dostosowana do potrzeb klientów komercyjnych, w tym przedsiębiorstw chcących zaoszczędzić na energii, ulokować wolne środki w rozwiązaniach OZE, czy zgodnie ze swoimi wartościami – dołączyć do transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju. Firma współpracuje na zasadach win-win: uczciwie i zgodnie z dobrymi praktykami traktując swoich klientów oraz partnerów biznesowych. Szacunek i kompleksowa wiedza to podstawy działań przedsiębiorstwa. Więcej informacji o firmie: https://inergis.pl/.

oprac. redakcja ppr.pl


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę